Переконував бути жорсткішими щодо РФ: у WSJ розкрили деталі таємних переговорів Макрона з Байденом і Шольцем

Читать на русском

Сторони говорили про радикалізацію стратегії боротьби з Росією ще у лютому 2024-го

Читать на русском
Макрон, Байден і Шольц
Макрон провів конфіденційні розмови з Байденом і Шольцем. Колаж: Інформатор

Сторони говорили про радикалізацію стратегії боротьби з Росією ще у лютому 2024-го

Президент Франції Еммануель Макрон провів конфіденційні розмови з главою США Джо Байденом і канцлером Німеччини Олафом Шольцем. Вони відбулися у лютому 2024 року. Французький лідер намагався переконати їх змінити стратегію Заходу у підтримці України у та боротьби з Кремлем.

Про це йдеться у матеріалі The Wall Street Journal. На думку Макрона, західні країни мають зайняти позицію стратегічної невизначеності відносно Росії.

Зазначається, що така стратегія залишила б на столі всі варіанти розвитку подій. У підсумку партнери мали б відійти від окреслення червоних ліній, як це робили США, намагаючись уникнути дій, які б призвели до ескалації війни.

Зокрема, французький президен запропонував припинити транслювати межі західного втручання, які є так званими “червоні лінії Заходу” . Натомість змусять Кремль лише здогадуватися. Макрон запропонував американському та німецьким лідерам викласти цю ідею на саміті у Парижі.

За даними джерел видання, Байден засумнівався у необхідності зміни стратегії, оскільки боїться ескалації війни. Шольц також виступив проти і заявив, що зміни ризикують розділити союзників і зробити НАТО стороною конфлікту.

За словами Шольца, він та інші західні лідери будуть змушені відмовити Макрону, якщо він зробить цей крок. Тож наполегливо просив його відмовитися від такої ідеї. 

У коментарі WSJ анонімний американський посадовець, що перспектика присутності західного персоналу в Україні ставить гостре питання стосовно того, як реагувати, якщо хтось із них загине внаслідок російської атаки. У Білому домі стурбовані, що росіяни можуть вдарити по французьким військам, які можуть відправити у нашу державу. Це нібито могло б втягнути Францію і, можливо, інші західні країни у війну.

У свою чергу, Макрон відповів, що не залучатиме війська США або НАТО у такому випадку. За його словами, Франція зазнавала втрат у військових кампаніях в Африці, не звертаючись по допомогу до союзників. Він також поділився своїми думками про необхідність стратегічної невизначеності 26 лютого, коли до Єлисейського палацу прибули Фіцо, Шольц, помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Джеймс ОʼБраєн та інші лідери.

Відомо, що тоді Шольц публічно виступив проти цієї ідеї. Також ідею відкинули лідери Нідерландів, Польщі та Греції. У свою чергу, премʼєр-міністерка Естонії підтримала Макрона, заявивши, що лідери повинні припинити говорити про те, що вони не будуть робити в конфлікті, і зосередитися на тому, що вони будуть робити.

У розмові з журналістами президент Франції сказав, що консенсусу з приводу відправки військ немає. Водночас, як він додав, “нічого не можна виключати”.

Політика Макрона

У лютому французький президент Еммануель Макрон приголомшив світ, заявивши, що потрібно розглядати можливість використовувати війська країн Європи, щоб не допустити перемогу росії над Україною. Він додав, що йдеться про створення “стратегічної двозначності” щодо москви.

Одразу після цього Німеччина, США, Велика Британія та інші країни заявили, що така ідея не може бути реалізована. Однак Макрон наполягав на своєму й зрештою до нього приєдналися кілька країн. Пізніше схвально про цю ініціативу заговорили навіть у державах, які спершу виступили проти. До прикладу, міністр зовнішніх справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що таку ідею виключати не можна.

Така його політика здобула широку підтримку в країнах Східної Європи. Його заяви про можливість відправки військ-членів НАТО до України та недопустимість перемоги москви знайшли прихильність серед еліти східного флангу Альянсу, який стурбований падінням залученості Сполучених Штатів до підтримки України. Зміна настроїв тим більш вражаюча, що десятиліттями до Франції ставилися з підозрою через загравання з кремлем.

Нагадаємо, що на Заході все частіше говорять, що росія готується до нового великого наступу. Британський журнал  "The Economist" пише, що він планується влітку. Водночас здатність України втримати свої позиції у 2024 році виглядає набагато менш впевненою, ніж торік, вважають експерти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.