Ініціативи партнерів з надання снарядів Києву працюють занадто повільно, а зараз на кожен український постріл припадає сім російських
Сили оборони України протистоять російським окупантам на тлі гострого дефіциту боєприпасів. Деякі українські знаряддя роблять лише по одному пострілу на день, щоб зберегти свої запаси, що вичерпуються. Союзники Києва все більше побоюються, що в таких умовах армія РФ може прорвати оборону під час наступу влітку цього року.
За даними Міноборони Естонії, цього року Росія виготовить або модернізує близько 4,5 мільйона боєприпасів. Це на додаток до тих, які держава-агресор отримує з Північної Кореї та Ірану. Про це йдеться у матеріалі агентства Bloomberg.
Дефіцит боєприпасів в Україні змушує союзників Києва намагатися підтримувати потік постачання снарядів. Деякі, як Чехія, розшукують їх по всьому світу, щоб потім передати Україні. Однак видання наголошує, що ці ініціативи реалізовуються досить повільно, тому неясно, чи принесуть вони результат у короткостроковій перспективі.
За словами чиновників, які говорили на умовах анонімності, союзники президента Володимира Зеленського все більше побоюються, що літній наступ росіян може прорвати оборону України. За їхніми словами, зараз російські війська випускають у сім разів більше снарядів, ніж їхні противники. Це майже вдвічі більше, ніж наприкінці січня, коли дефіцит боєприпасів у України вже був відчутний.
Водночас є надія, що невдовзі військова допомога США може бути розблокована. Спікер Палати представників Майк Джонсон заявив, що хоче затвердити фінансування "негайно". Хоча інші члени республіканського керівництва Палати представників оцінюють шанси на затвердження військової допомоги Україні не більш як 50%.
Очікується, що питання нестачі боєприпасів та ризику російського наступу у середу обговорять міністри закордонних справ країн НАТО. Вони зберуться 3 квітня у Брюсселі, щоб відзначити 75-річчя від дня заснування Альянсу.
Євросоюз, зі свого боку, планує виробити лише 1,4 мільйона снарядів у 2024 році та 2 мільйони наступного. США прагнуть зробити 1,2 мільйона снарядів до кінця 2025 року, але ці зусилля також залежать від ухвалення Конгресом пакету допомоги. За словами чиновників, знайомих із ситуацією на полі бою, постачання снарядів на Україну не обов'язково мають відповідати російським, оскільки сучасні системи озброєнь, якими користуються Сили оборони, більш точні, хоч і мають наблизитися до російського показника.
За словами одного зі співрозмовників видання, навіть збільшення кількості снарядів, що постачаються Україні, до трьох снарядів на кожні сім, випущених Росією, могло б суттєво змінити ситуацію. У той же час, за словами західних чиновників, як тільки виробництво в США та Європі збільшиться наприкінці цього року і наступного, постачання Києву мають стабілізуватися.
План Чехії з закупівлі сотень тисяч снарядів, у тому числі за межами ЄС, має почати приносити свої плоди в червні. Цей факт може додати Силам оборони впевненості в тому, що вони вже зараз можуть витрачати більше боєприпасів. Водночас такі країни, як Франція та Іспанія наразі не взяли на себе жодних зобовʼязань стосовно плану Чехії, а Бразилія взагалі відхилила прохання європейців.
За даними Politico, яке посилається на високопоставлених українських військових, невдовзі оборона може обвалитися. Навіть якщо пакет допомоги буде схвалений Конгресом США, масового поповнення запасів може бути недостатньо, щоб запобігти серйозній катастрофі на полі бою. За словами співрозмовника видання, тільки українська мужність і стійкість, а також помилки російських командирів можуть змінити похмуру динаміку на полі бою.
Тим часом президент Володимир Зеленський 3 квітня заявив, що Росія на червень цього року планує мобілізувати 300 тисяч військовослужбовців. Днями лідер держави розповів, що на травень-червень очікується великий наступ Росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.