Пенсійний фонд зажадав від киянина 3 379 гривень виплаченої пенсії, а той не віддає - що вирішив суд

Головне управління Пенсійного фонду України в Києві направляло чоловіку лист щодо добровільного повернення безпідставно отриманих коштів в сумі 3 379 гривень, однак безрезультатно

Суд
Пенсійний фонд переплатив чоловіку 3 379 гривень, які вимагає повернути

Чоловік отримує пенсію за віком, але при проведенні автоматичного масового перерахунку виникла технічна помилка. Пенсійний фонд вимагає повернути переплату пенсії за період з 01.03.2019 року по 31.05.2019 року в сумі 3 379 гривень. Про це йдеться у рішенні Подільського районного суду Києва, опублікованому 22 листопада 2024 року.

Чоловік перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Києві. Він отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27 грудня 2017 року (з дати досягнення пенсійного віку). При детальній перевірці матеріалів пенсійної справи було встановлено, що наявна переплата у виплаті пенсії, яка виникла у зв'язку з технічною помилкою при проведенні автоматичного масового перерахунку станом на 01.03.2019 року, оскільки особовий рахунок мігрував з бази АСОПД до ІКІС ПФУ: підсистема «Призначення та виплати пенсій (ППВП)» із показником середньої заробітної плати в розмірі 3 764 гривень. Відтак, дану пенсійну справу приведено у відповідність починаючи з 01.01.2019 року із застосуванням показника середньої заробітної плати - 5 377 гривень, у зв'язку з чим виникла переплата пенсії за період з 01.03.2019 року по 31.05.2019 року в сумі 3 379 гривень. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Києві з метою досудового врегулювання спору громадянину направлено лист від 27.03.2023 року щодо добровільного повернення безпідставно отриманих коштів в сумі 3 379 гривень, однак безрезультатно.  

 Яким було рішення суду?

Суд відмовив у задоволенні позову. Допущена ПФУ помилка не може бути віднесена до рахункової помилки.

"Особа суб'єкт - приватного права, не може відповідати за помилки державних органів, а державні органи не можуть вимагати повернення в попередній стан, посилаючись на те, що вони при вчиненні юридично значущих дій припустилися помилки. Будь-яких доказів, які б свідчили про рахункову помилку з боку позивача, а також зловживань з боку відповідача при отриманні приведеної в позові суми, позивач суду не надав. Зокрема, факт отримання відповідачем листа щодо добровільного повернення безпідставно отриманих коштів ще не може свідчити про недобросовісність або зловживання набувача. При цьому позивачем у позовній заяві не зазначено, в чому саме полягає та які неправомірні дії відповідача призвели до безпідставного нарахування пенсії. Суд звертає увагу на те, що позивач вказує в позові на те, що переплата пенсії утворилась у зв'язку з технічною помилкою, яка виникла при проведенні масового перерахунку. Допущена позивачем помилка не може бути віднесена до рахункової помилки. Отже, за відсутності рахункової помилки та зловживань з боку відповідача, стягнення надміру виплачених сум невірно нарахованої пенсії не допускається. За таких обставин, суд дійшов висновку, про недоведеність наявності зловживання з боку пенсіонера або рахункової помилки при нарахуванні пенсії, тому у задоволені позову слід відмовити", - наголосив суд. 

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube