ПЦУ чи УПЦ? Війна кардинально змінює ландшафт православної України

Розклади у православній Україні змінюються прямо на очах

ПЦУ чи УПЦ? Війна кардинально змінює ландшафт православної України

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який пропонує заборонити діяльність Московського патріархату – російської православної церкви та релігійних організацій, що є частиною російської православної церкви (РПЦ), зокрема Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), а власність цих організацій націоналізувати. Приймуть його чи ні – велике питання. Але розклади у православній Україні змінюються просто на очах.

Чи потрібно забороняти низку церков в Україні? Про це Інформатор запитав і мирян, і священиків.

УПЦ слід заборонити

“Ще за день до війни я був би проти, тому що не треба світській державі втручатися в церковні справи. За це я свого часу критикував Порошенка. Але зараз йдеться не так про релігійну організацію, як про конкретний і досить великий і системний агент впливу в Україні. Тому доводиться забороняти не просто церковну, а ворожу організацію. Церква перестала бути місцем, де тільки відправляють ритуали та служать богу. Цей захід необхідний і навіть трохи запізнілий, тому що мережа розгалужена та інформації вони передають багато”, - каже керівник дослідницької компанії Active group Андрій Єрьоменко.

Він вважає, що незалежно від прийняття чи неприйняття закону, необхідна перевірка діяльності багатьох священиків. На думку Андрія Єрьоменка, деякі з них можуть виявитися просто священиками, а деякі – активними агентами, які займаються не лише пропагандою, а й передачею інформації про настрої людей та робити іншу роботу на ворога.

Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що ці релігійні організації мають бути заборонені, так само як свого часу в Україні були заборонені тоталітарні секти, які загрожували життю та здоров'ю людей. “Незрозуміло, чому це рішення не було ухвалено ще у 2014 році. Вже тоді були озвучені факти того, що РФ використовує парафії та священиків як своїх агентів, особливо на Донбасі. У зв'язку із цим мене дивує позиція Петра Порошенка. Особисто я атеїст і вважаю, що релігія – це пережиток минулого. Але якщо є люди, яким це необхідно, і організація, яка задовольняє цю потребу, то незрозуміло, чому при отриманні українською церквою Томоса на території України залишилася працювати церква Московського патріархату. Щобільше, їм належить величезна кількість нерухомості, майна, яке мало бути націоналізовано як історичні пам'ятники, наприклад, таке, як Лавра”, - каже він.

На підтвердження своїх слів Сергій Гайдай наводить скандал, який стався на території Києво-Печерської лаври на початку березня цього року.

 

Заради справедливості, зазначимо, що 28 березня ситуація в Лаврі змінилася на краще. І, зважаючи на все, там назрівають значні зміни.

 

 

УПЦ – це українська церква

Настоятель храму Ікони Божої Матері Іверська Микола Несправа вважає, що подібна заборона - дурне і дуже небезпечне для України рішення.

“У цей складний час нам усім треба бути єдиними. З першого дня війни наш предстоятель митрополит Онуфрій категорично засудив агресію Росії. Практично всі єпископи УПЦ видали циркуляри по єпархіях припинити поминання патріарха Кирила. Вся повнота української церкви трудиться, щоб Україна перемогла, допомагає військовим”, - каже Микола Несправа.

ПЦУ чи УПЦ? Війна кардинально змінює ландшафт православної України 1

За словами священика, 80% чоловіків-прихожан храму Ікони Божої Матері Іверська у Дніпрі служать у ЗСУ. При храмі створено благодійний фонд. З третього дня війни він почав допомагати Теробороні, шпиталям, біженцям. І це тенденція у всій Україні.

 

Багато ЗМІ писали про іншого священика УПЦ, Андрія Пінчука, який займається евакуацією з гарячих точок людей, чиє життя перетворилося на безперервну канонаду вибухів і пострілів. Шелтер стає їм тимчасовим притулком. Волонтери допомагають їм знайти будинок у Дніпрі чи виїхати до Європи. Особливу увагу волонтери приділяють порятунку дітей та маломобільних людей, які не здатні самостійно вибратися з пекла.

За словами Миколи Несправи, з 1991 року Українська православна церква є абсолютно незалежною в канонічному, юридичному, економічному форматі.

“Це прописано у наших документах. Центр нашої церкви знаходиться не в Москві, а у Києві. Ми є громадянами України, а церква зареєстрована за українським законодавством.

Думаю, що до перемоги порушувати мовні та релігійні питання безглуздо. Коли ми переможемо, треба буде сісти за стіл переговорів та подивитися на перспективу релігійного життя нашої країни. Уважно подивитися, хто чим жив, хто чим дихав”, - каже священик.

ПЦУ кличе до об'єднання

Капелан Дмитро Поворотний не дуже вірить в ефективність адміністративних заборон, але не вважає ініціативу зовсім марною. “Я вважаю, що цей законопроєкт змусить деяких хлопців, які сидять на двох конях, зробити вибір: чи залишатися частиною російської церкви, чи порвати з нею. Я знаю багато порядних священиків УПЦ, які з якихось причин не поривають із цією організацією”, - каже він.

 

Капелану важко зрозуміти, чому в УПЦ перестали поминати патріарха Кирила тільки в лютому 2022 року, а не у 2014 році. Його перестали поминати і служити з ним. Але тоді такого не було зроблено щодо патріарха Кирила, який своїми благословеннями буквально вбиває українців. Тобто патріарха Варфоломія за те, що він папірець дав, вони називають розкольником і проклятим. А патріарха Кирила, з благословення якого руйнують їхні храми, вбивають дітей, ґвалтують жінок, вони просто перестали поминати. Мені здається, це лицемірство”, - каже він.

ПЦУ чи УПЦ? Війна кардинально змінює ландшафт православної України 2

При цьому, за словами Дмитра Поворотного, священики УПЦ можуть приєднатися до ПЦУ без додаткових умов. Свого часу УПЦ МП, борючись із розколом, запрошувала священиків з інших православних конфесій (УПЦ КП, Автокефальної церкви) приєднуватися до них. Робилося це через покаяння та повторне висвячення священика. Зараз ПЦУ вустами предстоятеля блаженнішого Єпіфанія та своїми документами запрошує священиків УПЦ МП без жодних умов. Вони можуть, перейшовши до УПЦ, залишатися священиками своїх єпархій. Люди порядні, яким нема чого боятися, можуть це робити”, - каже він.

 

Настоятель ПЦУ митрополит Єпіфаній каже, що процес об'єднання церков в Україні активно триває. “Протягом останніх днів ми бачимо початок хвилі переходу громад з УПЦ до ПЦУ. Протягом кількох днів було оформлено понад 50 переходів. Понад 100 громад визначилися, вони у процесі переходу, – каже митрополит. – Згідно з нормами закону, кожна громада має право на зміну своєї юрисдикції. Я закликаю громади не мовчати, а приєднуватись до визнаної помісної православної церкви”.

Інформатор стежитиме за цим процесом та розповідатиме вам про те, як змінюється український релігійний ландшафт.

Ольга Палій

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube