Пан Гегемон: як Геннадій Москаль розкрив смерть убієнної кози, арештував Фірташа та поставив на вуха сепаратистів

В Україні було небагато керівників, чия доля була б настільки заплутаною: Генадій Москаль пройшов шлях від простого "опера" до заступника міністра і від губернатора до народного депутата, і всюди залишав по собі слід

Помер політик, екс-нардеп, чиновник МВС Геннадій Москаль
Геннадій Москаль відомий українцям у багатьох епізодах та іпостасях - ймовірно, всієї правди про нього, як особистість, не знає ніхто

17 березня на 74-му році життя пішов у засвіти Генадій Москаль, неординарний і чи не найколоритніший діяч української політики. В Україні немає іншої людини з таким різноманітним досвідом: тричі був начальником обласних УМВС (Закарпаття, Крим, Дніпропетровщина), перший заступник міністра МВС, заступник голови СБУ, голова Держкомміграції, чотири рази - голова ОДА (2 рази на Луганщині, двічі - на Закарпатті). Після - був нардепом двох скликань.

Москаль працював там, де було найважче, не боявся ані помсти криміналітету, ані політичних супротивників. Напевно, мав дуже потужного янгола-охоронця. Його довготривалий помічник на Закарпатті, Ярослав Галас згадує, що поза очі підлеглі звали Москаля "Гегемоном".

"Цей "позивний" утворений від перших літер його імені, по батькові та прізвища. Гегемон був трудоголіком, котрий повністю віддавав себе роботі. Зміг зайнятися здоров’ям тільки після звільнення з посади голови Закарпатської ОДА в 2019 році. Тоді й дізнався про важку хворобу. Але не впав у депресію й не здався, а боровся до кінця. Це був справжній боєць", - каже Галас.

Від убієнної кози до кримінальних розбірок

Ще за часів роботи у карному розшуці м. Чернівців Генадій Москаль не цурався використовувати різні, в тому числі "сірі" методи боротьби з ОЗУ. Найперше, розповідає його соратник і друг Юрій Луценко, "талант" проявився, коли Москаль був ще молодшим лейтенантом карного розшуку у гірському районі на Буковині.

"Для перевірки жовторотому дали "висяк" - вже рік як нерозкриту крадіжку кози. Через тиждень Москаль набрав кості на м'ясокомбінаті, розклав їх у лісі і з понятими склав Акт про невинно убієнну козу невстановленими вовками. "Далеко піде!" - сказало начальство", - розповідає Луценко.

Журналіст з Буковини Ростислав Демчук пригадує, що ще напочатку кар'єри, будучи очільником облуправління по Чернівецькій області, Москаль контролював і надавав "дах" для місцевих кримінальних угруповань, таких, як "група Пєци" і Ворони. Бандитів та рекетирів, каже, той використовував для здійснення провокацій під час мітингів і демонстрацій членів РУХу, який тоді щойно зароджувався на Буковині.

"Вони вчиняли бійки, провокували конфлікти, відбирали мегафони у виступаючих під час масових заходів РУХу", - пише журналіст у Facebook.

А перша велика слава до нього, каже Демчук, прийшла, коли Москаль затримав на контрабанді спиртом і горілкою "Буковинська" ще тоді не дуже відомого Дмитра Фірташа. На час слідства той опинився за гратами, але гроші і зв`язки зробили свою роботу: майбутній олігарх опинився на волі, а один із колишніх заступників Москаля, полковник Іван Мирний, став начальником особистої охорони Дмитра Фірташа (а згодом - і нардепом одразу трьох скликань від "Партії регіонів" та "Опоблоку").

Відтак і Геннадій Москаль почав нарощувати політичні м'язи. Демчук стверджує, що не без допомоги Дмитрa Фірташa та Павлa Лазаренкa він отримав путівку у "велике плавання". Спершу поїхав до Закарпаття, вже у статусі заступника міністра/начальника УМВС у області. Причому явно у якості "пожежної команди" - регіон хитали декілька великих кримінальних кланів. За місяці ситуація почала змінюватись, декілька "авторитетних" людей було заарештовано, інші - повтікали до Угорщини і Словаччини. За рік вичистив з місцевої міліції 281 працівника - а це безумовний рекорд.

"Москаль виклично демонстрував загалу, що не боїться криміналітету, у вихідні дні одноосібно прогулювався найбільш повнолюдними вулицями Ужгорода і принципово не визнавав терміну "кримінальний авторитет", - згадує місцевий журналіст Василь Ільницький.

Закарпатське видання 1997 року: Москаля визнано людиною року - фото з архіву В. Ільницького
Закарпатське видання 1997 року: Москаля визнано людиною року - фото з архіву В. Ільницького

Не водив автівку і навіть не мав посвідчення

До Закарпаття Москаль ще повернеться - причому двічі - у якості губернатора. Але тоді у "пожежній команді" була потреба у Криму, куди у тому-таки статусі Москаля "десантували" за три роки. Ситуація на півострові була навіть гіршою за Закарпаття, там змагалися два кримінальних угруповання - слов'янське "Башмаки" та кримськотатарське "Сейлем". За колишнє державне майно у Ялті, Алушті, Севастополі точилися справжні вуличні бої з постраждалими та вбитими. Тоді Москаль заходився до улюблених "сірих" методів.

"У команді з тодішнім прокурором Крима Володимиром Шубою було здійснено низку блискучих операцій, результатом яких стала ліквідація найбільших ОЗУ Криму "Сейлем" та "Башмаки", - пригадує ще один журналіст, Іван Красіков.

У Криму з тих часів ходять чутки про методи роботи нового очільника главка МВС. Казали: стравлює обидва ОЗУ, використовуючи старе, як світ, правило "розподіляй та володарюй". А ще - нібито - дав наказ заарештовувати криміналітет за будь-яку ціну. І місцеві міліціянти зрозуміли шефа буквально: ходили легенди, як під час арештів "торпедам" (себто, бойовикам) підкидали набої.

Методи спрацювали. За три роки кримінальні клани були розтрощені, більша частина їхніх керівників опинилася за ґратами. А сам Москаль разом з Володимиром Шубою переїхав до Дніпра, куди його призначили керувати УМВС у області.

"Пан Москаль мешкав у гуртожитку у районі Будівельної академії і з управління (біля Троїцького ринку) додому ходив пішки - по дорозі зупинявся біля ларьків у тупику трамваю "вісімки", купував пляшку пива і йшов собі далі", - пише Красіков - Москаль своїм звичкам не зраджував; а Галас стверджує, що, не зважаючи на небезпеку і високі посади, він ніколи в житті не мав охорони - а на роботу найчастіше ходив саме пішки (бо автівку не водив, і навіть посвідчення не мав).

За життя "Гегемон" зажив слави незнищенного і справедливого керівника
За життя "Гегемон" зажив слави незнищенного і справедливого керівника

"Проходь, Москаль. Ти хоч і бандера - але правильний"

Дуже скоро Москаль пішов у велику політику: спочатку фракція "Батьківщини" (втім, для Тимошенко "своїм" він так і не став), потім - фракція "Фронту Змін", знову посада заступника міністра МВС. Луценко пригадує, як у 2005-му проводив першу колегію у якості міністра МВС. 98% керівників областей та районів - знято з посад, відповідно, у залі всі керівники - нові.

"Слово бере Москаль. Каже: "менти, ви знаєте, що саме прозоре в світі? Думаєте, скло? Х.р вам, а не скло. Кришталь? - Х.р вам, ні. Найпрозоріше в світі - ви, менти. Я вас, ..., наскрізь бачу! Думаєте, похлопали і по кущах святкувати? - Х.р вам! Взяли ручки і записали мій телефон. І з завтрашнього дня з 06:00 по алфавіту областей по 15 хвилин - рапорт про події доби, з готовими версіями причетних до тяжких і особливо тяжких злочинів. І якщо моя версія виявиться точнішою - вам гаплик", - передає Луценко полум'яну промову.

На початку вторгнення рф у 2014-му Москаля знову відправили на найважчу локацію - губернатором до Луганщини. Одним із перших рішень для регіону, в якому майже не залишилося притомних чиновників на вищих щаблях влади в ОДА, Москаль розробив і провів через парламент законопроєкт про зміну адмінмежі окупованих та контрольованих територій, що дозволило швидко розблокувати фінансування з боку Держказначейства і виплатити пенсії. Місцеві цього не забули.

"У деякі прифронтові населені пункти Луганщини доводилося заїжджати через сусідню Донеччину. Москаль періодично бував у Артемівську (тепер Бахмут) й коли прогулювався містом, до нього підходили місцеві мешканці й казали: "Шкода, що в нас немає такого губернатора", - пригадує Галас.

Генадій Москаль користувався народною приязністю і на Закарпатті, і на Луганщині
Генадій Москаль користувався народною приязністю і на Закарпатті, і на Луганщині

Помічник каже, що у "сіру зону" заїжджав задовго до підрозділів ЗСУ, ставив жовто-синій прапор - а кілька разів "наскоком" бував у Золотому-5 на окупованій частині регіону. Підтримував бійців, з Новим 2015-м роком у розпал боїв вітав захисників на 31-му блокпості на Бахмутці у костюмі Санта-Клауса.

"Бачив особисто, як на окупованій території до нього збігалися люди і вірили кожному його слову. Одного разу він з нашими дівчатами-депутатами, які привезли машину гуманітарки потрапив під артобстріл. Сховалися під стіну церкви. Коли обстріл припинився, з церкви вийло 5 бойовиків лнр. Погляд очі в очі. Пауза. "Проходь, Москаль, ми тебе знаємо. Ти хоч і бендера, але правильний", - передав гостроту моменту Юрій Луценко.

"Пливли-пливли, й на березі вср.лися"

Москаль притримувався правила: "правда не дружить з толерантністю". Інтернетом "гуляє" чимало відео, де той шпетить, не добираючи слів, найрізноманітніших персонажів: від провокаторів, чи журналістів, що потрапили під гарячу руку, до бабусь-сепаратисток та "ідейних путіністів" на Донбасі у 2014-2015 роках. "Найкрутіший москаль з яким я був знайомий", - резюмує медійник Володимир Горковенко, який також не раз перетинався з Генадієм Москалем в кулуарах політики.

Найгостріше бив по прямих ворогах. 2015-го "привітав" ватажка т.зв. "лнр" Ігоря Плотницького по-гуцульськи. Мовляв, у гірських народів є чимало дотепних тостів з цього приводу.

"Скажу так, по-перше, краще б він не народився. По-друге, в гуцулів є багато тостів, один з яких підходить до персони: "бажаю вам неуспіхів у праці та геморою в сраці!"

Ще одною гострою фразою перефразував Леоніда Кравчука (з яким, до речі, був дуже дружний). Перший президент якось сказав дотеп - мовляв, "пливли-пливли, а на березі - потонули". У викладі Геннадія Москаля звучало більш брутально й правдиво:

"Вибачте, я б по-іншому сказав: "пливли-пливли, а вони на березі вс..алися", - зрезюмував він.

Чи не найвідоміший інцидент за участі Москаля - з одним із журналістів: "Іди ти к такой-то матері зі своїм телеканалом", - розлютився політик
Чи не найвідоміший інцидент за участі Москаля - з одним із журналістів: "Іди ти к такой-то матері зі своїм телеканалом", - розлютився політик

Останнім часом Москаль продовжував воювати зі схемами на кордоні, митниці, "ловив" корупційні оборудки - хоча, скоріше, по інерції, вже без колишнього вогника. У серпні 2022-го писав, що, мовляв, прикордонники самі кришують мільйонні оборудки - а винуватив у тому скоріше системні пороки. Водночас знайомі та друзі помітили, що згасати почав вже сам "Гегемон": колір шкіри та темні круги під очима вказували на важке захворювання.

У загостреннях, що передували гарячій фазі війни, він звинувачував військово-політичне керівництво країни, до якого перейшов у відкриту опозицію. А напередодні вторгнення, 22 лютого 2022 року - у одному зі своїх останніх великих ефірів - Москаль напророчив, що т.зв. "лнр" та "днр" не є останніми планами путіна.

"Там є дві фрази, що мене дуже насторожили: перша - що ми не хочемо відродити російську імперію зразка 1913 року, "крім України, яка, на нашу думку, перейшла на зовнішнє управління". І друге: дуже розмито визначено кордони, в яких визнаються т.зв. "лнр" і "днр" - правильно було б сказати, що у кордонах, створених "Мінськом-2" у 2015 році. Але тоді доведеться вертати Дебальцеве, і ще 12 сіл по Луганській області під юрисдикцію України", - сказав тоді Москаль.

За обрій пішли Степан Хмара та Юрій Шухевич

Нагадаємо, 21 лютого на 86-му році помер Герой України Степан Хмара - борець за Незалежність, дисидент та політв'язень радянських концтаборів. Причину його смерті не називають, але відомо, що депутат трьох скликань ВР перебував у лікарні та мав пройти хіміотерапію.

А у листопаді 2022-го пішов у засвіти Юрій Шухевич - син командувача УПА і Герой України. Йому було 89 років. Останні хвилини життя він провів у Німеччині, де знаходився на лікуванні.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Економічний експерт Денис Безлюдько спростував міф про нестабільність долара та прокоментував популярність криптовалюти у світі. Деталі у нашому відео.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube