Політики акуратно обходять тему радянського 8 березня і вітають сьогодні жінок з рівноправ'ям, дякуючи їм за силу духу
В Україні святкують 8 Березня, але роблять це інакше, ніж за радянських часів. Хоча деякі символи, звісно, залишилися - оберемки квітів в руках чоловіків і щирі привітання від них. Але з'явилася якась обережність у привітаннях. Мовляв, це все одно свято вас, жінок, але рівних нам, чоловікам. Політики також не забарилися з привітаннями, дякуючи, у першу чергу, сильним жінкам - тим, хто виборює свободу на війні, волонтерить, лікує, кожен день демонструє звитягу, професійні здібності і силу духу.
Інформатор прослідкував, як політики вітали українок з 8 Березня - святом, яке на сьогодні все ще переосмислює наше суспільство. Так, з їхніх привітань майже щезли зображення квітів, які були на славнозвісних листівках, але їх часом замінюють емодзі з букетами, як от на меседжі голови Офісу президента Андрія Єрмака, який відомий своєю схильністю виражати всі головні заяви у такий незвичний спосіб. Не зрадив він себе і цього дня.
Зауважимо, що привітання від політиків сьогодні, це насамперед спроба видозмінити радянське свято нашаруванням сучасних смислів, що диктує суспільство. Ось як привітав з цим святом жінок президент України Володимир Зеленський.
"Українські жінки лікують, навчають, волонтерять, рятують, героїчно захищають свої родини та нашу державу. Професійні, самовіддані, рішучі, з великою внутрішньою силою. Наші жінки кохають та виховують, оберігають та піклуються. Все, що ви робите для України, надихає світ. Дякуємо вам за все! Дякуємо, що примножуєте нашу спільну силу!" - написав він, додавши багато світлин цих самих відданних справі жінок.
Зовсім оминути цей день не можна, як і вітати сухо "з Міжнародним Днем боротьби за права жінок", бо це якось також не комільфо. Тому на фоні сучасної політичної атмосфери, де кожен рух має свої наслідки, привітання стають не лише актом люб'язності, а й стратегічним кроком. Бо на тлі невизначеності і майбутніх виборів кожна дрібниця може мати велике значення.
"Рівності. Прав. Миру", - ось таким локанічним є привітання Олексія Гончаренко (десь такими і мають бути головні слова у цей день - ред).
До речі, відомо, що у Верховній Раді скасували засідання, які мали відбутися 6, 7 та 8 березня. Тоді як сам "День боротьби за права жінок" самі депутати пропонували не робити вихідним днем, а замість цього зробити інші дати відпочинку - наприклад, 9 березня на честь дня народження Тараса Шевченка (якщо це буде три дні замість одного, то жінки в цілому будуть тільки "за" - ред).
Завжди усміхнена віце-премʼєр міністр України - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук звернулася до жінок з такими словами:
"Весна завжди перемагає. Зі святом!"
Нардеп Мар'яна Безугла і 8 березня була багатослівною. По-перше, вона побажала українським громадянкам "більше усвідомлення не тільки своїх прав, а й обов’язків", акцентувавши на необхідній мобілізації для жінок небойових посад і оборонних підприємств.
"Наразі ж ми маємо все більшу різницю реальностей, в яких живуть громадяни і громадянки в Україні. Для жінок війни немає або ж їхня роль все більше підтримуюча і пасивна. Для чоловіків - це війна/очікування мобілізації/відчуття дискомфорту і вини, що не "там"/реабілітація після поранень. Мобілізація все більше грузне в популізмі політиків, страху опинитися в бюрократичному пеклі ЗСУ без знання про свій шлях і нитті "нафронтниць" - ще однієї категорії громадянок, які активно відправляють в соцмережах українських чоловіків воювати. Ми самі розтягуємо динаміку розвитку війни, оскільки розвиваємось повільно та тяжіємо до напівмір. А перемагає той, хто адаптується і змінюється швидше. Перемагають винахідливіші. Системніші. Перемагає народ, не окремі генерали, батальйони і представники влади. Не чоловіки, не жінки. Народ. І якщо українські жінки не інтегруються у воєнізацію і боротьбу країни, ми програємо", - почала з теми недоукомплектації військ ЗСУ нардепка.
Окремо Безугла подякувала і виразила шану всім українським жінкам, хто усвідомлює, що і як відбувається, та бере участь у наближенні перемоги у якості добровольців.
"А також всім, хто не виїхав на "соціалочку" за кордон, а має мужність залишитись тут та долучається до підтримання економіки держави", - акцентувала вона, обравши для фото фельдшерки з Одещини Олександри Чорної, яка служить і є військовою медикинею на Херсонщині з позивний "Ластівка".
Нардеп від "Голосу" Ярослав Желеняк замість привітань поділився результатами дослідження журналу The Economist, який саме до 8 березня видає оцінку того, як змінилися умови праці для жінок по 29 країнам OECD. Загалом, загальний індекс включає кілька параметрів. Але Железняка, звичайно, зацікавив показник кількості жінок в парламенті.
В топ по гендерній рівності у парламентах OECD увійшли такі країни як Ісландія, Швеція, Норвегія, Фінляндія, Нова Зеландія та Іспанія. І Ісландія займає тут перше місце вже другий рік поспіль.
Найгірша ситуація в Японії (10,3%), Угорщині (14,1%) та Південній Кореї (19,1%). У Верховній Раді 21,2% депутатів жінки. Тому Україна в цьому рейтингу за цим показником зайняла би 5-те місце з кінця – між Туреччиною (19,8%) та Словаччиною (22%).
"Є до чого прагнути" , - побажав Железняк.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев не вважає свято 8 березня - святом за рівність з жінками. Він пише про те, що символи жіночності залишилися непорушними, а жінка, мати, сестра, Україна, кохана, дочка - стали тими орієнтирами, заради яких сьогодні виборюють мир на нашій землі.
"В березні 22-го для когось напевно жінка стала виправданням аби втекти. Але для тих чоловіків, хто лишився, жінка: мати, кохана, сестра, дочка, Україна - стали змістом, причиною та метою боротьби і Перемоги. За вас, справжні, хто дає сенс, надихає на подвиги, змушуючи нас не тільки відчуваючи, а бути чоловіками. Сьогодні і завжди. По повній і до дна. Перемоги нам всім і миру!!!", - написав він.
Цьогоріч свято всіх жінок - це у першу чергу Міжнародний день захисту прав жінок. День, коли святкуються здобутки, які вже вибороли жінки в минулому, озвучуються проблеми, з якими стикаються жінки в теперішньому та плануються кроки та дії на майбутнє. Інформатор згадував, чому ця дата стала символом для жінок.
Жінки в Україні вже визначилися, що робити з 8 березня після перемоги у війні: вони хочуть, щоб свято залишилося офіційним вихідним. Так показало опитування в "Дії".
При цьому, на думку "Маршу Жінок", найбільшої з громадських організацій, яка бореться за права жінок в Україні, 8 березня можна зробити й робочим днем, але з нього забрати все те, що робить його якимось "спеціальним жіночим днем". Мовляв, треба поступово переосмислювати це свято зі "свята ніжності, краси та жіночності" як одного дня в році на те, що потрібно жінкам кожного дня (як то ненасилля в сім'ї, здорова атмосфера у колективі, розподіл обов'язків по дому, розуміння, увага і піклування кожного дня і кожної миті - ред).
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Сьогоднішня ситуація з мобілізацією вимагає уваги. Засоби масової інформації акцентують на "ухилянтах" від військового призову, але мовчать про тих, хто щодня приходить до військкомату з повістками. Це тема, яку ми обговоримо сьогодні з ветераном війни - Юрієм Гудименком. Крім того, ми зупинимося на інформаційній політиці та її ефективності. Приєднуйтеся до нашого відео - інтерв'ю обіцяє бути захоплюючим!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.