Помилки з кадрами, слабкий уряд, корупція, тиск на бізнес, свавілля силових структур та, найголовніше: моновлада - критики голови держави дорікають йому відсутністю досвіду в управлінні
За п’ять років президентства Володимира Зеленського, після яких закінчилася б його каденція, якби не велика війна, українці побачили, чого вартий досвід управління державою. Бо Зеленський прийшов керувати країною із командою, в якої взагалі не було ніякого такого досвіду. До того ж країна під час правління Зеленського зіткнулася з небачуваними викликами: пандемія коронавірусу, потім війна. Та ще декількома меншими - конституційна криза, криза судової системи. І з цими викликами "зелена влада" нібито впоралася (чи у процесі). Питання тепер вже лежить в іншій площині - чи впоралися б досвідчені політики, той же Порошенко, із подібними викликами? В декого є сумніви.
Зеленському, як здається, вдалося здійснити багато чого:
Цей список неповний. Але не всі українські президенти зможуть вихвалитися навіть таким.
Проте у президента є критики - вони не лише з кола представників політичної опозиції. Під час війни поширена думка, що критикувати голову держави не на часі. Але є й інша думка: критика корисна тим, що вона може стати приводом для роздумів. Зокрема, й роздумів голови держави над власними помилками. Бо не помиляється лише той, хто нічого не робить. Тож Інформатор намагався перелічити речі, в яких звинувачують президента.
Ми свідомо майже обійшли питання війни та оборони держави. Встановити істину там найважче, бо значна частина інформації щодо цих питань є держтаємницею. З часом все стане зрозумілим.
Ось що закидають Зеленському, окрім можливих помилок, пов’язаних із російською агресією:
За часів Зеленського на високі державні посади призначали непідготовлених людей. Чому? Можливо тому, що вони були друзями Зеленського чи працювали з ним раніше.
Потім з багатьма з них були проблеми. Йдеться, зокрема, про:
Друзями Зеленського проблема не вичерпувалася. Журналіст Юрій Бутусов відзначає, що на деякі посади під час Зеленського напередодні війни були призначені відверто "російські" кадри.
Так, у 2020 році президент призначив главою ГУ СБУ у Криму Олега Кулініча, який вважається людиною Деркача-молодшого та агентом ФСБ. Зараз Кулініча звинувачують у держзраді.
Те саме Юрій Бутусов каже про призначення Руслана Демченка головою комітету по розвідці:
“Володимир Зеленський і та проросійська агентура, яку він завів у владу і деякі представники якої досі у цій владі керують, на жаль. Хочу нагадати, що ця спотворена реальність була спотворена тим, що Володимир Зеленський за пропозицію голови свого Офісу Андрія Єрмака призначив начальником комітету по розвідці – тобто головною людиною, яка відповідала за його інформування і за інформування усієї держави про підготовку ворога до війни – Руслана Демченка. Руслан Демченко - це перший заступник міністра закордонних справ України при Януковичі і один зі співавторів ганебних для України “харківських угод”. Тобто ця людина - відомий русофіл, який підлягав люстрації, який був радником у президента Петра Порошенко, але Володимир Зеленський його підвищив. І взагалі дав йому найвищі повноваження у сфері розвідки і безпеки України – начальник комітету по розвідці, призначений, нагадую, указом Президента. Хочу сказати для оцінки достовірності роботи Демченко – він був фактично відсторонений від своїх обов'язків у перший же день російського вторгнення, а все, що він розповідав про перемир'я, це була просто російська дезінформація, яку він передавав на самий верх і хочу сказати, що досі Руслан Демченко на свободі, він не затриманий в нього все добре…”, – розповідав він у своєму відео.
Попри те, що у нас вже є чіткий курс на євроінтеграцію та НАТО, Зеленському нерідко дорікають у тому, що він діє недипломатично та розправляється із "незгодними". Зокрема, через скандал із Польщею у 2023-му та звільнення посла у Британії Пристайка, який ще на початку каденції Зеленського займався зовнішньополітичними питаннями Банкової.
У 2023-му Зеленський звільнив посла України у Великій Британії Вадима Пристайка, за що теж нарвався на критику. Дипломат тоді назвав відповідь президента британському міністру оборони (він казав, що українці недостатньо вдячні, а Зеленський тоді обіцяв особисто телефонувати зі словами вдячності) "недоречною", після чого майже одразу позбувся своєї посади.
Втім, Пристайка тоді підтримав друг України Борис Джонсон, який хвалив його за роботу. А редакторка британського видання Sky News Дебора Гейнс назвала рішення Зеленського ганебним.
На полях Генасамблеї ООН у Зеленського трапилася суперечка із поляками через проблеми з експортом зерна. Політолог Олексій Кошель в інтерв'ю NV тоді казав, що стосунки між Києвом та Варшавою, які кропітиливо будувалися багато років, зламалися. За його словами, цьому посприяла "недипломатична та хуліганська риторика", яку обрав Зеленський. Кажуть, що різкі відповіді президента цілком зрозумілі, але вони несумісні з мовою дипломатії.
У цьому полі Зеленському закидають, що політична група Портнова-Фірташа-Льовочкіна не втратила свої можливості, а лише посилилася, стала більш активною та має навіть вплив на Банкову. Журналіст Юрій Ніколов з цього приводу казав, зокрема, що юристи Андрія Портнова намагалися посадити активіста Стерненка та захищали Олега Татарова, який працював в МВС при міністрі Захарченку та був заступником начальника слідчого управління МВС. Він забезпечував кримінальне переслідування учасників Євромайдану та казав, що вони "стріляють самі у себе". Нині ж він є заступником керівника ОП.
З медіа теж не все гладко. Держдеп США у звіті писав, що телемарафон "Єдині новини" порушує права та свободи українців. Зокрема, звинувачували у тому, що об'єднані канали висвітлюють війну за урядовою лінією. А такі канали як "Еспресо", "Прямий" та "П’ятий" взагалі випали з Т2.
“2 млрд грн йде телеканалам олігархів, щоби там просто хвалили Зеленського і щоб телемарафон всюди крутився. Люди збирають на дрони, віддають власні кошти, за 2 мдрд гривень можна купити тих FPV, що фронт буде воювати місяця чотири тільки цими дронами. Ні, замість цього ці величезні кошти йдуть на пропагандистів Зеленського, які мають народу розповідати: “все добре, збирайте СВОЇ ГРОШІ, жертвуйте на армію, збирайте по 100, по 200 гривень, а ми поки будемо ваші гроші отримувати з бюджету”. Це лицемірство… Такий нахабний самопіар і непомірне бажання чути оплески, овації. Це погане акторство. Це найгірша роль, яку грає Володимир Зеленський і автор його лібретто Андрій Єрмак”, – коментував це Бутусов.
Журналісти теж скаржаться, що влада чинить на них тиск. Про це свідчить і нещодавній кейс, коли СБУ приховано стежила за редакцією Bihus.info, але роздобути чогось резонансного тоді не вдалося - лише зняли, як вони відпочивали. А частину співробітників Служби безпеки, відповідальних за "спецоперацію", відправили на фронт. З антикорупційними органами теж не все спокійно. Як приклад – обшуки в НАБУ, що відбулися 22 травня.
Водночас влада все ще намагається закрити в Україні месенджер Telegram, адже “промацання ґрунту” з цієї теми триває вже кілька місяців. Втім, Телеграм став майданчиком для більшості ЗМІ, а таким чином влада хоче контролювати медіа ще більше. Однак представник ГУР МО Андрій Юсов порівняв роботу Telegram в Україні з Darknet, де з'являється безліч забороненої інформації. За його словами, розвідники фіксували багато випадків офіційної співпраці месенджера з російськими спецслужбами на території РФ.
В економічному питанні є позитивні результати, але вважається, що тут у Зеленського найбільший провал. Президент зменшення податків, вигідне кредитування, структурні реформи – втім, все це поки що не працює, адже дозвільні процедури все ще дуже складні. Як результат - перед війною у бізнес-рейтингах Україна була нижча за Білорусь та Росію.
Нікуди не поділася і корупція. Ба більше, з'явилося враження, що під час війни вона навіть розквітла. Ця проблема є другою за величиною в нашій країні після війни. Є велика кількість гучних розслідувань, але ніхто із держчиновників нинішньої влади досі не отримав жодного судового вироку.
За розпорядженням Андрія Єрмака на Банковій створили антикорупційну робочу силу, де як виявилося, 23 з 25 працівників - співробітники ОП. Активісти руху "Чесно" заявили, що таким чином ОП сама себе і контролює. Кажуть, що вплив групи на протидію корупції в діяльності ОП, а також притягнення до відповідальності в разі корупційних зловживань буде мінімальним або ж опосередкованим.
Нікуди не поділися і друзі Зеленського. Так, нещодавній приклад був із режисером “Кварталу 95” Олексієм Кірющенком, який керував телеканалом “Дом”, а у минулому році став співвласником компанії “Ел-енерго”. Вона з жовтня 2023 року по травень 2024-го уклала 12 контрактів на понад 750 мільйонів гривень на постачання електроенергії. Нового енергоолігарха цікавили угоди з комунальними та державними підприємствами.
Також за 5 років не вдалося подолати і контрабанду. В оточенні Зеленського залишилися люди, яких з такою діяльністю пов'язують – Вадим Слюсарєв, якого вважають причетним, зокрема, до контрабанди цигарок у Румунію, та Ілля Павлюк, якого називають "королем контрабанди" ще з часів Януковича. Останній також допомагав Зеленському формувати "ЗЕкоманду" в регіонах.
Водночас влада не відмовилася від вже традиційного тиску на український бізнес за допомогою силових структур. "Маски-шоу" продовжуються в офісах підприємців, але подейкують, що силовики намагаються змусити всіх платити податки, шукають російські сліди. А джерела Forbes казали, що це може бути пов'язано з тим, що структури контролює саме Олег Татаров, про якого ми вже згадували.
Крім того, податкову продовжує очолювати Данило Гетманцев, якого також критикує український бізнес. Його, серед іншого, звинувачують у блокуванні податкових накладних як засобі тенізації економіки та кажуть, що він намагається знищити підприємництво. Зеленського просили звільнити його.
"Він є послідовним противником економічної свободи, прихильником жорсткішого державного регулювання та придушення підприємницької ініціативи, що робить нашу діяльність неможливою.
Наукові праці та професійна діяльність пана Гетманцева переконливо свідчать, що він є активним прихильником марксистських, соціалістичних ідей та радянського способу життя, противником ринкової економіки та пов'язаних із нею прав і свобод, що іде в розріз інтересам України", - писали підприємці у листі до президента.
Одніє більшістю "Слуг народу" у парламенті моновлада не обмежується. За п'ять років канденції оточення Зеленського змінювалося, а нині критики президента кажуть, що всі ричаги правління зосередив у себе керівник ОП Андрій Єрмак, а всіх опонентів від влади усували. Так було з Олексієм Даніловим, Кирлом Тимошенком, Олександром Кубраковим, і навіть з Валерієм Залужним, якого українці "сватали" у президенти, а його рейтинги зашкалювали та перевищували показники Зеленського. Опозиція закидає, що влада опинилася в руках однієї людини - а це вже проблема для демократії.
“Зеленський фактично не є самостійним політиком, не він визначає дії держави у більшості сфер, все визначає Єрмак – людина, яка за конституцією не має ніяких повноважень, і не несе за законом ніякої відповідальності. Навіть супергеніальна людина, як вона може вирішувати все? А Єрмак у нас все – зовнішня політика, внутрішня політика, призначення керівників сил оборони – це все через Єрмака. Він все контролює, курує, присутній усюди. Всі економічні рішення – розподіл коштів, зараз він все забрав собі, навіть гроші на відновлення країни. Парламентські рішення, робота верховної ради, найбільшої фракції “Слуга народу” – все Єрмак”, – коментував це Юрій Бутусов.
У підсумку ж, оцінювати дії Зеленського зараз навряд потрібно. Всі його “дивацтва” забудуть навіть найактивніші критики у випадку, якщо Україна переможе Росію. Втім, і вони зараз зауважують – закінчення війни на умовах Зеленського нині навряд видається можливим.
Причинами ж називають проблеми з армією, які не поспішають вирішувати. У війську є багато провалів, а навіть блогери, яких пов’язують з Банковою, критикують деякі призначення, виявляють корупційні проблеми. Водночас на деякі рішення на фронті, що призводять до певних проблем та втрат, влада частіше закриває очі.
Підписуйтесь на нашій Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.