Остерігайтеся дверних прорізів, вони змінюють наші спогади

Ви коли-небудь заходили в кімнату і миттєво забували, навіщо ви там взагалі були?

Наука, психологія, ефект дверей, память, мозок, інтелект, корисні поради
Тільки уявіть, для цього є причина!

Ймовірно, ми всі із цим стикалися. Ви щось робите, вирішуєте взяти якийсь предмет або перевірити щось в іншій кімнаті, йдете туди і прямо в дверях забуваєте, що хотіли взяти чи зробити. Такий психологічний феномен називається ефектом дверей. Ми пояснимо, що саме відбувається. 

Можливо, ви перебуваєте в одній кімнаті й пам’ятаєте, що вам потрібно щось зробити або принести з іншої. Однак до того часу, коли ви заходите в іншу кімнату, ця думка повністю зникає, і ви більше не пам’ятаєте, чому ви взагалі там. Або, можливо, ви збираєтеся щось купити, але, зайшовши в магазин, забуваєте, що саме там хотіли.

Ви можете віднести це до втоми. Проте винуватцем може бути сам дверний отвір. Ці приклади пов’язані з тим, що називають ефектом дверного прорізу або ефектом оновлення місця розташування. Він передбачає, що ми схильні забувати  нещодавно важливі речі за межею. Вчені винайшли кілька досить творчих способів перевірити цю ідею, йдеться в публікації IFLScience.

Перший експеримент: реальні двері

У дослідженні 2011 року дослідники вивчали ефект дверного отвору, змушуючи учасників переносити предмети через реальне середовище. Результати показали, що учасники з більшою ймовірністю забудуть інформацію після того, як пройдуть через двері, ніж просто пройдуть через кімнату, навіть якщо вони просто думали про цю інформацію кілька хвилин тому.

Це демонструє, як наш мозок сегментує досвід на окремі події, що називають моделлю горизонту подій. Це корисно для організації спогадів, але може призвести до короткочасного забуття. По суті, мозок зберігає спогади у вигляді фрагментів або епізодів, а не як безперервні події.

Перетин кордону змушує наш мозок оновлювати модель події цього простору, що може призвести до втрати інформації, пов’язаної із попередніми подіями. Вхід або вихід через двері служить межею подій у свідомості, яка розділяє епізоди активності та записує їх.

Важко пригадати рішення чи дії, які були прийняті в іншій кімнаті, оскільки вони були розділені на частини. В основному бажання піти взяти щось з кухні пов’язане з подією у вітальні, але зв’язок з нею розривається, коли ви приходите на кухню. Хочете згадати – поверніться у вітальню або трохи зачекайте.

Другий експеримент: віртуальні двері 

В іншому дослідженні, опублікованому в 2014 році, вчені виявили, що ефект дверного отвору навіть не потребує справжніх дверей. Просто уявіть, що ви проходите через двері, щоб отримати ефект. Це, як стверджують автори, свідчить про те, що модель горизонту подій працює навіть для уявних просторів. Ми можемо просто викликати це своїм розумом.

Третій експеримент: різні простори 

У дослідженні 2021 року брали участь учасники, які носили гарнітури віртуальної реальності та переміщалися різними кімнатами у віртуальному середовищі. Вони мали завдання запам’ятати об’єкти на столах у кожній кімнаті, а потім перейти до іншого столу.

Іноді стіл знаходився в іншій кімнаті, куди учасники потрапляли через віртуальні автоматичні розсувні двері. У цьому першому експерименті дверні прорізи фактично не впливали на пам'ять. Потім, у другому експерименті, ефект дверного отвору спрацьовував частіше. 

Автори також стверджують, що оскільки їхні віртуальні кімнати були по суті ідентичними, проблема з пам’яттю спричиняється не стільки через переміщення через двері, скільки через зміни контексту. Тобто ви маєте більше шансів забути щось, якщо потрапляєте в геть інше середовище: з кімнати на кухню, з дому до магазину тощо.

Додайте до цього фактор втоми й перевантаженого розуму, і у вас буде більше шансів на короткочасне забуття, дійшли висновку дослідники.

Психологічна порада

Якщо наприкінці напруженого робочого дня вам хочеться позбутися думок про роботу – залиште стіни свого кабінету чи офісу. Спробуйте релаксувати в приміщенні геть не схожому на ваш робочий кабінет чи робоче місце. Те саме стосується будь-якого питання – прагнете переключити увагу і тимчасово про щось забути – змініть місце свого знаходження. Просто вийдіть у відчинені двері.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube