Опалювальний сезон: якими будуть ціни на газ для населення України

Читать на русском

Чи вистачить газу для опалювального сезону

Читать на русском
Опалювальний сезон: якими будуть ціни на газ для населення України

Чи вистачить газу для опалювального сезону

Росія продовжує шантажувати світ, скорочуючи поставки газу. Аналітики з усього світу прогнозують найскладнішу зиму за останні 30 років. 

Інформатор з’ясовував, як в Україні триває підготовка до опалювального сезону та чи вистачить нашій державі блакитного палива на зиму 2022-2023. 

Газ - не єдина проблема опалювального сезону 

Попри те, що на календарі лише початок літа, влада уже веде підготовку до опалювального сезону. І хоч основне питання стосується газу, цей енергоносій не єдиний необхідний для обігріву всіх приміщень. Також Україні потрібно мінімум 2 млн тонн вугілля, принаймні саме стільки має бути накопичено на складах до початку наступного зимового періоду. І щоб забезпечити українців теплом, уряд вирішив заборонити експорт твердого палива, мазуту та газу.

Та головне в умовах війни — зберегти інфраструктуру, говорить директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

За ці понад 100 днів війни значних збитків зазнав увесь енергетичний сектор.

Рашисти продовжують наносити ракетні удари по об’єктам критичної інфраструктури. Чимало з них пошкоджені, захоплені або й зовсім знищені окупаційними військами. 

Опалювальний сезон: якими будуть ціни на газ для населення України 1

«Під окупацією перебуває найбільша в континентальній Європі і третя за потужністю атомна станція світу – Запорізька АЕС. Через війну Україна втратила Каховську гідроелектростанцію, Охтирська ТЕЦ та Луганська ТЕС розбомблені рашистами, ще дві теплоелектроцентралі пошкоджені обстрілами. Постійних авіанальотів зазнає Кременчуцька нафтобаза, шахти на Донбасі зруйновані, затоплені і не підлягають відновленню», - каже експерт. 

Скільки необхідно газу, щоб не замерзнути взимку

Експерти говорять, що у минулі роки запаси газу в підземних сховищах були приблизно на рівні 18-19 млрд кубометрів. Цього було достатньо, щоб забезпечити країну паливом на сезон. Та у період війни споживання газу різко впало. Через міграцію населення внаслідок бойових дій, багато регіонів спорожніли, найбільші промислові підприємства серйозно постраждали й розбомблені, а деякі території окуповані рашистами.

Наразі у сховищах є трохи більше 10 млрд кубометрів блакитного палива. Енергетичний експерт Геннадій Рябцев впевнений, що цьогоріч рівень споживання дорівнюватиме обсягу власного видобутку, враховуючи обсяги падіння економіки та збереження внутрішнього видобутку. Тож весь опалювальний сезон Україна справді зможе пройти на українському газі.

Опалювальний сезон: якими будуть ціни на газ для населення України 2

«Оскільки основні свердловини розташовані далеко від нинішніх районів бойових дій, видобуток палива зараз скоротився несуттєво. Тому українського газу буде цілком достатньо для того, щоб забезпечити всіх споживачів, де це можливо. Для мене є дуже дивним, коли ідеться про закупівлі чи наповнення підземних газових сховищ до 19 млрд, тобто до того рівня, що був у мирний час. Також сумнівними вбачаються джерела фінансування таких авантюрних планів, тому дуже не хотілося б, шоб закупівля газу здійснювалася за кошти, призначеними  для сил оборони»,— зазначає експерт.

Проте Володимир Омельченко вважає, що, незважаючи на зниження споживання газу, запланований обсяг приблизно 14 млрд кубометрів — це критично малі запаси. Для безпечного проходження сезону країні потрібно не менше ніж 16-18 млрд кубометрів, адже, Омельченко наголошує, що ніхто не знає наскільки холодною буде зима, і як змінюватиметься рівень споживання.

«У зимовий час споживання завжди інтенсивніше, тому турбуватися  потрібно уже зараз. Щоб транспортувати газ Україною, необхідно підтримувати в газових сховищах потрібний тиск. І навіть у разі, якщо попит буде рівний видобутку, все одно потрібен запас газу в ПСГ. Тому, на мою думку, потрібно закупити ще близько 3-4 млрд кубічних метрів газу», — наголошує експерт.

Звідки взяти гроші на газ

Щоб досягти потрібних запасів, «Нафтогазу» доведеться здійснювати закупівлі газу на внутрішньому і зовнішньому ринку. Йдеться про 2,7 млрд кубометрів імпорту, ще 1,8 млрд кубометрів газу слід купити всередині України у вітчизняних компаній. У «Нафтогазі» вже заявили, що для забезпечення нового опалювального сезону необхідно 220 млрд грн на закупівлю газу. Ні в держбюджеті, ні, власне, в «Нафтогазу» таких грошей немає.

Опалювальний сезон: якими будуть ціни на газ для населення України 3

«Необхідно шукати джерело надходжень для закупівлі імпортного газу. Можливо, просити виділити додаткові кошти чи кредити у ЄС, Америки. Це не такі великі гроші, і міжнародні партнери можуть їх надати, але потрібно «Нафтогазу» розраховувати і на свої сили»,— каже Володимир Омельченко.

Експерт впевнений, що купити газ – це не проблема, у Європі його вистачає. Інша річ — його вартість. 

«Газ ми можемо закуповувати на оптових ринках, однак він дуже дорогий. Здебільшого, всі європейські країни переходять на дерусифікацію поставок палива з рф, тому очікується великий дефіцит палива на європейському ринку цієї зими. Можливі поставки газу із США, Катару, ОАЕ, я думаю, що «Нафтогаз» вже цим займається», — говорить Володимир Омельченко.

На думку аналітиків, незважаючи на здорожчання газу, уряд усіма силами намагатиметься стримувати тарифи, відмовляючись від підвищення, принаймні у період війни.

«Я не думаю, що якимось чином будуть маніпулювати цінами, думаю, що вони залишаться на рівні 8 грн. Можливо підвищаться на 1-1,5 грн за кубічний метр, але не суттєво»,— розмірковує Володимир Омельченко.

Що стосується економії, додає експерт, то навряд чи підприємства ТКЕ обмежать рівень споживання, оскільки у більшості будинків гаряча вода і опалення подається по мінімуму.

В яких регіонах можливі проблеми з газопостачанням

Проте відмова від зростання тарифів не означає, що вся країна буде, як у минулому сезоні, повністю забезпечена газом і теплом. Через постійні ворожі обстріли у багатьох регіонах зруйнована інфраструктура, тому забезпечення там безперебійної роботи газопостачальних мереж вимагатиме мільйонних інвестицій. Експерти зазначають, що з таких населених пунктів логічно переселити жителів, які там залишилися, в інші регіони, ніж будувати нову інфраструктуру. Тим паче, що бойові дії тривають, і які руйнування ще можуть виникнути — нікому не відомо.

Опалювальний сезон: якими будуть ціни на газ для населення України 4

«Відновити зруйноване у найближчі 3 місяці не вдасться. І якщо це уряд зрозуміє нарешті, а не годуватиме народ приповідками про накопичення газу, ми пройдемо цей опалювальний сезон більш-менш нормально. В іншому випадку — це призведе до того, що велика кількість споживачів залишаться і без теплової енергії, і без газу, і без води. Втім, поки не видно, щоб ухвалювались рішення на зняття бар’єрів для переходу на індивідуальне опалення, на колективні теплові пункти, на використання місцевих джерел. І це, на мій погляд, є провальна політика», - каже Геннадій Рябцев. 

Окремою проблемою нового опалювального сезону стане величезна заборгованість за комуналку серед населення, оскільки чимало громадян не мають змоги оплачувати комунальні послуги: хтось через втрату роботи, хтось через виїзд за кордон. Проте головною проблемою Україною залишається - отримати від партнерів важке озброєння та перемогти ворога. 

Раніше Інформатор писав, чи зміняться тарифи на газ та тепло під час війни

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.