"Президент чітко дав зрозуміти обом сторонам: якщо прямий діалог не розпочнеться в найкоротші строки, то США мають піти з цього конфлікту - що б це не означало..."
Робота "100 років" за віршем видатного українського поета Василя Стуса нагадує про тривалу боротьбу українців за свободу, сильний дух нашого народу, що не був зломлений попри найтяжчі випробування.
Кракен більш заразний, ніж інші штами коронавірусу
Світом шириться новий агресивний штамм коронавірусу SARS-CoV-2 Кракен. Чим він небезпечний? Чи зафіксований в Україні? Як від нього рятуватись? Розбирався Інформатор.
Варіант Covid-19 XBB.1.5, або Кракен, може поширюватись майже на 40% швидше, ніж його попередники. Це означає, що саме він може домінувати серед інших штамів.
Про це заявив комісар Департаменту охорони здоров'я Чикаго Еллісон Арваді на прес-конференції.
За словами лікаря-інфекціоніста Андрія Осадчого, штам Кракен є поєднанням двох різновидів раніше відомого штаму Омікрон, що характеризується більшою активністю.
“Він активніше зв'язується з клітинами людини і це робить його більш заразним. Звідси його назва “Кракен”: він як міфічна тварина опутує жертву своїми щупами. Він більш ефективно, ніж інші різновиди ковіду обходить імунітет людини. Тому цей різновид є дуже небезпечним для літніх людей та тих, хто має послаблений імунітет. Він особливо небезпечний для невакцінованих людей”, - каже Андрій Осадчий.
За словами лікаря, загальні симптоми з’являються на 2-3 день після зараження Кракеном. Вони наступні:
Міністр охорони здоров'я Польщі Адам Недзельський у середині січня говорив, що цей варіант може стати домінуючим упродовж весни. "Кракен" вперше виявили 22 жовтня 2022 року у США. За оцінкою Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC), він став "найбільш трансмісивним подваріантом" і поширюється дуже агресивно - кількість випадків зараження "подвоюється кожні дев'ять днів".
За словами Андрія Осадчого, наразі по всьому світу Кракеном заразились понад п’ять тисяч людей з 30 країн.
Новий та агресивний штам коронавірусу Кракен поки не виявлений в Києві каже головний санітарний лікар Києва Сергій Чумак. Кожен центр профілактики хвороб надсилає на секвенування в Центр громадського здоров’я зразки матеріалів осіб, у яких вже підтверджено коронавірус.
"Після проведення секвенування і був виявлений різновид Омікрону - вірус Кракен. Ним захворіла людина похилого віку з Сумської області, яка була у важкому стані. Відомо, що людина була не щеплена від коронавірусу. У нас в Києві подібні випадки поки не зафіксовані. Хоча зразки ми кожного тижня надсилаємо на дослідження – поки фіксується лише вірус Омікрон, – каже Сергій Чумак.
“Штамм Кракен є підвидом вірусу ковіду. Тож, щеплення проти ковіду захищають і від нього. Дослідження ВООЗ показують, що штамм Кракен є набагато менш небезпечним для вакцінованих людей. Тож, якщо ви вакцінувались кілька місяців тому, краще зробити бустерну вакцину”, - каже Андрій Осадчий.
З ним згоден Сергій Чумак. Крім вакцінації, саніарний лікар нагадує про необхідність зберігати безпечну дистанцію в транспорті та громадських місцях, регулярно мити руки після повернення додому, носити маску в транспорті та в місцях великого скупчення людей.
Як повідомляв Інформатор, у грудні 2022 року в Україні вирішили продовжити карантин та режим надзвичайної ситуації. Цього разу до 30 квітня 2023 року. Відповідне рішення ухвалили на засіданні Кабміну. Варто додати, що карантин для протидії поширенню коронавірусу в Україні запровадили з 12 березня 2020 року. Потім його неодноразово продовжували та влітку 2021 року перевели у форму адаптивного карантину. Востаннє уряд у серпні продовжував карантин в країні до 31 грудня 2022 року.
Нагадаємо, в Україні змінились правила щодо вакцинації від коронавірусу. Докладніше про це Інформатор писав тут.