Новий штам SARS-CoV-2 Кракен: чим небезпечний, як рятуватись

Читать на русском

Кракен більш заразний, ніж інші штами коронавірусу

Читать на русском
Новий штам SARS-CoV-2 Кракен: чим небезпечний, як рятуватись
Кракен

Кракен більш заразний, ніж інші штами коронавірусу

Світом шириться новий агресивний штамм коронавірусу SARS-CoV-2 Кракен. Чим він небезпечний? Чи зафіксований в Україні? Як від нього рятуватись? Розбирався Інформатор.

Що відомо про вірус “Кракен”?

Варіант Covid-19 XBB.1.5, або Кракен, може поширюватись майже на 40% швидше, ніж його попередники. Це означає, що саме він може домінувати серед інших штамів.
Про це заявив комісар Департаменту охорони здоров'я Чикаго Еллісон Арваді на прес-конференції.

За словами лікаря-інфекціоніста Андрія Осадчого, штам Кракен є поєднанням двох різновидів раніше відомого штаму Омікрон, що характеризується більшою активністю. 

“Він активніше зв'язується з клітинами людини і це робить його більш заразним. Звідси його назва “Кракен”: він як міфічна тварина опутує жертву своїми щупами. Він більш ефективно, ніж інші різновиди ковіду обходить імунітет людини. Тому цей різновид є дуже небезпечним для літніх людей та тих, хто має послаблений імунітет. Він особливо небезпечний для невакцінованих людей”, - каже Андрій Осадчий.

За словами лікаря, загальні симптоми з’являються на 2-3 день після зараження Кракеном. Вони наступні: 

  • головний біль, 
  • нежить, 
  • біль у м’язах, 
  • підвищення температури тіла, 
  • першіння у горлі, 
  • кашель, 
  • слабкість, 
  • інколи фіксується втрата відчуття смаку та запаху, але рідше, ніж при інших штаммах ковіду.

Де є розповсюдженим Кракен?

Міністр охорони здоров'я Польщі Адам Недзельський у середині січня говорив, що цей варіант може стати домінуючим упродовж весни. "Кракен" вперше виявили 22 жовтня 2022 року у США. За оцінкою Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC), він став "найбільш трансмісивним подваріантом" і поширюється дуже агресивно - кількість випадків зараження "подвоюється кожні дев'ять днів". 

За словами Андрія Осадчого, наразі по всьому світу Кракеном заразились понад п’ять тисяч людей з 30 країн.

Чи є Кракен в Україні?

Новий та агресивний штам коронавірусу Кракен поки не виявлений в Києві каже головний санітарний лікар Києва Сергій Чумак. Кожен центр профілактики хвороб надсилає на секвенування в Центр громадського здоров’я зразки матеріалів осіб, у яких вже підтверджено коронавірус.

"Після проведення секвенування і був виявлений різновид Омікрону - вірус Кракен. Ним захворіла людина похилого віку з Сумської області, яка була у важкому стані. Відомо, що людина була не щеплена від коронавірусу. У нас в Києві подібні випадки поки не зафіксовані. Хоча зразки ми кожного тижня надсилаємо на дослідження – поки фіксується лише вірус Омікрон, – каже Сергій Чумак.

Як запобігти зараження Кракеном

“Штамм Кракен є підвидом вірусу ковіду. Тож, щеплення проти ковіду захищають і від нього. Дослідження ВООЗ показують, що штамм Кракен є набагато менш небезпечним для вакцінованих людей. Тож, якщо ви вакцінувались кілька місяців тому, краще зробити бустерну вакцину”, - каже Андрій Осадчий.

З ним згоден Сергій Чумак. Крім вакцінації, саніарний лікар нагадує про необхідність зберігати безпечну дистанцію в транспорті та громадських місцях, регулярно мити руки після повернення додому, носити маску в транспорті та в місцях великого скупчення людей.
Як повідомляв Інформатор, у грудні 2022 року в Україні вирішили продовжити карантин та режим надзвичайної ситуації. Цього разу до 30 квітня 2023 року. Відповідне рішення ухвалили на засіданні Кабміну. Варто додати, що карантин для протидії поширенню коронавірусу в Україні запровадили з 12 березня 2020 року. Потім його неодноразово продовжували та влітку 2021 року перевели у форму адаптивного карантину. Востаннє уряд у серпні продовжував карантин в країні до 31 грудня 2022 року.
Нагадаємо, в Україні змінились правила щодо вакцинації від коронавірусу. Докладніше про це Інформатор писав тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.