"Новітній" російський винищувач Су-57 є не лише неефективним, але і небоєздатним: експерт пояснив, чому

Росіяни гордо відносять цей винищувач до п'ятого покоління, хоч насправді він зовсім таким не є

Су-57
"Новітні" Су-57 небоєздатні

Незважаючи на хвалькуваті заяви Росії про свій "новітній" винищувач Су-57, він на ділі є не просто неефективним, а й небезпечним. Розхвалена пропагандою машина має два ключові компоненти, які регулярно виходять з ладу, роблячи її фактично небоєздатною. Польоти на Су-57 можуть становити реальну загрозу для пілотів.

Про це розповів авіаексперт і провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко в інтерв'ю 24 Каналу. За його словами, наприкінці 2023 року росіяни навіть збирали нараду з представниками всіх провідних підприємств і конструкторських бюро аерокосмічної та приладобудівної галузей, щоб розібратися, чому так сталося.

Експерт зазначає, що два ключові компоненти Су-57, радіолокаційний комплекс Ш-121 і бортовий комп'ютер БЦВМ ІМА БК, систематично виходять з ладу. Ш-121 відповідає за виявлення цілей і наведення ракет, а БЦВМ ІМА БК - за роботу всіх систем літака, включно з управлінням польотом. Ці регулярні поломки роблять Су-57 не просто неефективним, а й потенційно небезпечним для пілотів.

Виробництво Су-57 зайшло в глухий кут через санкції, які призвели до дефіциту комплектуючих для базових мікропроцесорів "Ельбрус", на яких заснована бортова цифрова обчислювальна машина літака. "Ельбрус" більше не може отримувати необхідні компоненти для серійного виробництва. За весь час росіяни створили лише таких 11 бортів, і то один розбили під час випробувань. У 2022-му вони випустили 6 літаків, а вже у 2023 році - лише два. І одразу після цього провели збори і зупинили виробництво до того моменту, поки не зможуть вирішити технічні проблеми.

При всьому цьому, росіяни гордо відносять цей винищувач до п'ятого покоління, хоч насправді він зовсім таким не є.

"Згідно з концепцією п'ятого покоління, двигун борту має бути захищений від відповідного радіоелектронного обладнання. Максимально захищений від теплового випромінювання. Цього росіяни не зробили. У них досі всі побудовані Су-57 мають двигуни так званого першого етапу. Такі самі, як стоять на четвертому плюс-плюс поколінні - на Су-35 і Су-34", - пояснює Романенко.

Цікаво, що Кремль навіть намагався продати цей винищувач "п'ятого покоління" Індії. Сторони домовилися про спільну розробку модифікації літака ще у 2000-х роках, Росія запропонувала Індії 25% частки в проєкті вартістю 8-10 мільярдів доларів. Однак 2018 року Індія вийшла з угоди, відкрито заявивши, що російський винищувач не відповідає заявленим характеристикам п'ятого покоління.

Що відомо про Су-57

Багато піару, купа обіцянок та жодних реальних підтверджень ефективності цього літака. За заявами Росії, ці літаки здатні запросто прорвати загороду ППО та наносити швидкі та точні удари, не боячись збиття. Проте, страх запускати Су-57 на територію України говорить про те, що насправді й саме командування РФ в це не вірить. У Повітряних силах ЗСУ заявляли, що Росія і раніше використовувала для ударів по Україні літаки Су-57, але росіяни намагаються їх берегти. Ці винищувачі можуть нести ракети Х-69. 

Наразі невідомо, скільки в Росії є таких літаків. Виробники раніше анонсували «великий контракт» з міноборони РФ, але здатність Росії перебільшувати важко переоцінити. З відкритих джерел відомо, що перший політ він здійснив наприкінці січня 2010 року, а на озброєння армії країни-агресора прийняли його у 2018 році. Традиційно росіяни заявляють, що Су-57 це майбутнє російської бойової авіації. Під час його будівництва нібито були втілені передові технології та конструкторські рішення, які роблять винищувач "надманевреним і малопомітним".

Екіпаж цього літака складається з 1 особи. Бойовий радіус становить 2000 кілометрів, а дальність польоту – 4500 кілометрів. Щодо габаритів винищувача Су-57, то його довжина становить 19,7 метрів, висота – 4,8 метра, а розмах крила – 14 метрів. Зокрема, літаки Су-57 є носіями ракет Х-69, якими Росія віднедавна почала завдавати ударів під час атак по Україні. 

Нагадаємо, що група українських пілотів вже проходить навчання на винищувачі F-16 у Франції, куди їх перемістили після закінчення курсів у Британії. Зараз навчальний процес проходить на одній з авіабаз французських ВПС на південному заході країни. Хоча рішення про передачу Україні F-16 ухвалили ще у 2022 році, але для передачі винищувачів Україні потрібно було спочатку навчити пілотів і наземний персонал.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube