«Нормандія +» США: перспективи перемовин Росія-НАТО-США-Україна

Читать на русском

Альтернативи: «Нормандія +» або човникова дипломатія

Читать на русском
«Нормандія +» США: перспективи перемовин Росія-НАТО-США-Україна

Альтернативи: «Нормандія +» або човникова дипломатія

Днями президент Володимир Зеленський заявив про те, що у України є своє бачення щодо залучення США до переговорів по Донбасу. Окрім того, за словами Зеленського, наша держава розробила план з 10 пунктів, як виконати мінські угоди. Нагадаємо, що розмови про долучення представників Сполучених штатів до Нормандського формату почалися на тлі можливої ескалації російсько-українського військового конфлікту на Донбасі та після відеоперемовин президента США Джо Байдена з Володимиром Путіним. Наступного дня після перемовин «Байден-Путін» у напрямку українських кордонів вирушили сотні російських танків, гаубиць, самохідної артилерії та десятки тисяч військовослужбовців. Очевидно, Кремль не побачив чітких сигналів про «велику ціну» для Росії, якою начебто лякав Байден, й продовжує далі випробовувати Захід на його готовність подальшої підтримки України.

Інформатор з’ясував, яким чином США може допомогти Україні в перемовинах з Росією по Донбасу та чи можливе розширення Нормандського формату до формату  «Нормандія +»

Відновлення «Нормандського формату»

Ще у 2014 році майданчиком  для діалогу між Україною, Францією, Німеччиною та Росією став «Нормандський формат». Говорили про особливий статус Донбасу, російсько-українську війну та бажання якомога швидше її завершити. Однак зустрічі не ознаменувалися якимись суттєвими домовленостями. Мінська угода про припинення бойових дій також не принесла Україні користі, оскільки жодне перемир’я не тривало довго, й відтоді було зроблено понад 20 спроб припинити вогонь. Та попри непродуктивність Нормандського формату, «група великої сімки» закликала все ж відновити його, аби посадити  за стіл переговорів Москву. Ключову роль у цих перемовинах Зеленський відводить Байдену, сподіваючись, що Президент США зуміє таки розв’язати російсько-український вузол. Поділяють цю ідею і деякі народні депутати України, от тільки поки що не знають, у якому саме форматі краще вести перемовини з Росією. На думку Михайла Цимбалюка, депутата від фракції «Батьківщина», тільки спільними зусиллями і завдяки стійкій позиції США щодо російської агресії Україна зможе завершити війну на Донбасі. 

«Нормандія +» США: перспективи перемовин Росія-НАТО-США-Україна 1

«Фактично Вашингтон уже долучився до процесу, про що свідчить відеоконференція Байдена з Путіним. Наша фракція вбачає перспективним варіантом переговорів  «Нормандія+» або повернення до Будапештського меморандума», - каже Цимбалюк. 

Саме підписавши Будапештський меморандум Україна у 1994 році відмовилася від ядерної зброї, отримавши натомість гарантії від країн-підписантів — Росії, Великобританії та США — не загрожувати й  не зазіхати на території України та її суверенітет.

Але обіцянка-цяцянка. Тоді Єльцин підписав, а через 20 років Путін взяв і передумав, відчахнувши собі шматок Криму та вдершись до Донбасу. До того ж, російський диктатор при цьому наголосив, мовляв, Будапештські угоди не поширюються на нову владу в Києві.

Утім народний депутат від фракції «Голос» Сергій Рахманін вважає, що найкращим форматом переговорів може бути тільки Нормандський. Але ж  необхідно, щоб він запрацював, оскільки представники четвірки востаннє зустрічалися у 2019 році.

«Нормандія +» США: перспективи перемовин Росія-НАТО-США-Україна 2

«Попри усі недоліки Нормандії, це єдиний важіль, що може вплинути на Кремль і на сьогодні іншої  альтернативи немає. Якщо Путін не вважає, що йому необхідно говорити із Зеленським, йому доведеться вийти із Мінського й Нормандського формату та розірвати дипломатичні відносини з Україною. Проте це не відбувається на рівні держави. Тобто переговори мають бути. Питання тільки, у якому вигляді вони проходитимуть  і про що зможуть домовитися країни», - коментує Рахманін. 

На розширений Нормандський формат - 4+1 - Зеленський покладає великі надії. Але ж головне питання — чи самі Сполучені Штати хочуть брати в цьому участь? Наразі Білий дім офіційно підтримує збереження Нормандського формату, але водночас натякає на більшу залученість Штатів до врегулювання. Проте всі ці заяви не мають особливої конкретики. У той же час Франція наголошує, що ініціативи Байдена є цікавими, але вони не замінюють Нормандський формат. Як би там не було, але щоб Вашингтон повноцінно долучився до спільних перемовин,  необхідна згода усіх її учасників.  Проте своєю участю США навряд чи ощасливить Росію, у протидію Путін, очевидно, висуне низку своїх «протипоказань» щодо Вашингтону.

Яка альтернатива Нормандському формату

Політолог Олег Саакян вважає, що з боку США ми побачимо «човникову» дипломатію, але на розширення Нормандського формату до п’ятірки очікувати не варто. 

«Це не потрібно ані США, ані РФ, та і Україні навряд чи принесе це якусь користь. Позиція Байдена щодо України, м’яко кажучи хитається: то він підтримує наш вступ до НАТО, то говорить, мовляв, очистіться від корупції, тоді й приходьте. Та і з обіцяною підтримкою він маніпулює, загальмувавши зазделегідь підготовлені 200 млн доларів військової допомоги. Малоймовірно й те, що США піде на відкритий  конфлікт з Росією, відправивши на захист Україні свої війська. Тому Україні необхідні такі союзники, які розуміють реальність загрози і допоможуть не лише словом і стурбованістю», - резюмує Саакян. 

Політолог Тарас Семенюк переконаний, що США більше комфортно комунікувати напряму з РФ. Такий формат існував і раніше, власне він зберігся і дотепер.

«Нормандський формат наразі на задвірках, в режимі глухого стендбаю, тобто він є, не скасований, але чекає свого часу. А мова про його розширення виглядає не більше, як фантазії. Перемовини з Путіним можуть відбутися хоч завтра, але з якими вимогами ми підемо  на ці переговори і з якими результатами повернемось? Ось це дуже важливо!», - каже Семенюк.  

А тим часом очільник Кремля марить хворобливими заявами, начебто Україну створив Ленін на початку ХХ століття та приєднав до неї  історично російські території, які він і намагається повернути назад. Висуваючи черговий ультиматум Заходу та Києву —не розширення НАТО на Схід— на відповідь Путін очікує негайно. Інакше — лякає миттєвою реакцією. На тлі загострення російської агресії британська розвідка навіть називає можливу дату  вторгнення в Україну. Нібито це Святвечір з 24 на 25 грудня, у 42-гу річницю введення радянських військ до Афганістану.

Раніше Інформатор писав, як українці ставляться до переговорів Зеленського з Путіним і чи вірять, що РФ розпочне повномасштабну війну

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Слідкуйте за новинами онлайн прямо в месенджері на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

Маріанна Черкасець

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.