Незручний гість: у ПАР розмірковують, як обійти ордер міжнародного суду на арешт путіна

Читать на русском

Через ймовірну присутність на саміті БРІКС воєнного злочинця путіна, країна може відмовитися від ролі господаря з'їзду

Читать на русском
Президент ПАР
Політики намагаються уникнути взятих на себе зобов'язань

Через ймовірну присутність на саміті БРІКС воєнного злочинця путіна, країна може відмовитися від ролі господаря з'їзду

Влада ПАР намагається знайти спосіб обійти свої зобов’язання перед Міжнародним кримінальним судом і не заарештовувати вождя росіян путіна за злочини проти людяності. Серед варіантів рішення — «дипломатичний імунітет» та внесення змін у законодавство, які нададуть можливість Преторії вирішувати, арештовувати чи ні лідерів, яких розшукує МКС. Але всі ці заходи можуть мати непередбачувані наслідки, адже йдуть врозріз із внутрішнім законодавством країни, тому є пропозиція запропонувати Китаю прийняти саміт. Показово, що розшукуваний воєнний злочинець путін стає обтяжливим і дражливим гостем у світі, що стрімко ділиться на автократії та демократії.

Як би то це провернути…

У 23–24 серпня в Південно-Африканському Йоганнесбурзі має пройти саміт лідерів країн БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка). Зазвичай, вождь росіян володимир путін не пропускає можливості відвідати такі заходи, адже очільники країн цієї спільноти набагато ближчі йому, ніж усілякі там європейці, але тепер у нього серйозна причина відмовитися від такої ідеї — ордер на арешт від Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Обійти міжнародне законодавство, продемонструвати, що він і далі «виїзний» — це те завдання, яке стоїть перед вождем росіян.

Суд в Гаазі
МКС видав ордер на арешт путіна за злочини проти людяності. Фото: The Toronto Star

Але, на відміну від Китаю та росії, ПАР визнає юрисдикцію цього суду, а значить, її влада зобов’язана заарештувати путіна й передати в Нідерланди. А там із ватажка росіян мають спитати за його злочини проти людяності, зокрема примусову депортацію дітей з окупованої території України.

Влада ПАР симпатизує кремлівському диктатору, аж до того, що США напряму звинувачують її в постачанні росії озброєння, не кажучи вже про допомогу в обходженні санкцій. Тож тепер лідери однієї з найбільших держав Африки мучаться над питанням, як би обійти взяті на себе раніше зобов’язання і гарантувати путіну безпеку.

Слід зазначити, що досвід подібної діяльності в ПАР уже є: у 2015 році вони відмовилися арештовувати тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, якого розшукували за звинуваченнями в геноциді. Скандал розгорівся такий, що тодішній президент ПАР Джейкоб Зума мав намір вийти зі МКС, але в підсумку від цієї ідеї відмовилися.Чинний президент Сиріл Рамафоса також заявляв про можливе припинення членства, однак у його адміністрації відразу ж заявили, що його не так зрозуміли й ПАР не відмовляється від зобов’язань, взятих у рамках Римського статуту.

Омар Аль-Башир
Звинувачений в геноциді Омар Аль-Башир був в ПАР. Фото: PGAction

Дипломатичний імунітет

У понеділок, 29 травня, влада ПАР заявила, що надасть «дипломатичний імунітет» усім учасникам саміту БРІКС. Нібито, це стандартна ситуація і йдеться зокрема про гарантії для міністрів закордонних справ країн-учасниць, які мають зібратися в Кейптауні з 1 по 2 червня, але всі розуміють, що річ у путіні.

«Це стандартне надання імунітетів, яке ми проводимо для всіх міжнародних конференцій і самітів, організованих у Південній Африці, незалежно від рівня участі», — сказав речник МЗС Клейсон Мон’єла.

Клейсон Мон’єла
Речник МЗС Клейсон Мон’єла каже, що путіну потрібен "дипломатичний імунітет". Скріншот з відео

Організатори також стверджують, що імунітети надаються конференції, а не конкретним особам і призначені для «захисту заходу та його учасників від юрисдикції приймаючої країни на час проведення конференції». Але уточнюють, що не йдеться про відмову визнання ордера МКС, повідомляє CNN.

Щоправда, потім самі ж урядовці ПАР з’ясували, що дипломатичний імунітет, який вони можуть запропонувати не врятує путіна. У прокуратурі країни заявили, що мають визначений алгоритм дій, якого необхідно буде дотримуватися, якщо Гаага подасть запит на арешт. Невиконання цього алгоритму означає розірвання взятих на себе раніше міжнародних зобов’язань і загрожує ПАР важкими наслідками.

«Законодавче рішення»

У вівторок, 30 травня, заступник міністра закордонних справ Обед Бапела в інтерв’ю BBC заявив, що Південна Африка планує внести зміни в законодавство, які нададуть можливість Преторії вирішувати, арештовувати чи ні лідерів, яких розшукує МКС, коли вони прибудуть на територію країни. Бапела звинувачує МКС у «подвійних стандартах», мовляв, Нельсон Мандела був би розчарований рішенням суду і прирівняв війну в Україні до військових акцій США в Іраку та Афганістані. Південна Африка відмовилася засудити вторгнення росії в Україну, наполягаючи на «нейтралітеті».

«Ми не могли собі уявити, що МКС буде таким, яким він зараз. Вони ніколи не звинувачували Тоні Блера, Джорджа Буша у вбивствах іракців. Мандела сказав би, що МКС виявляє непослідовність», — сказав Бапела

Reuters отримало коментар на умовах анонімності від чиновника департаменту юстиції щодо ситуації. Той запевнив, що часу на прийняття такого закону елементарно не вистачить.

Південноафриканська опозиційна партія «Демократичний альянс» заявила, що подала позов до суду, щоб змусити уряд, який утворює проросійська партія Африканський національний конгрес, заарештувати Путіна, «якщо він ступить у Південну Африку».

Арчандж Туадер і путін
Президент ПАР  Сиріл Рамафоса та путін мають спільні інтереси. Фото: Reuters

Слід зазначити, що опозиція має всі підстави хвилюватися щодо скочування ПАР до рівня авторитарних «демократій»: останніми роками влада цієї країни попри усілякі запевняння у своїй демократичності,  заграє з країнами, які явно налаштовані вороже до цивілізованого світу. Це знайшло відображення у стратегії зовнішніх відноси, яка отримала втілення в документі  «Національні інтереси Південної Африки та їх просування в глобальному середовищі». Опозиція називає цей документ спробою  «поєднати натхнення від сміливої ​​демократичної конституції Південної Африки з бажанням країни нічого не робити для захисту демократії та її інститутів за кордоном».

Китайський варіант

Одним із варіантів, який набирає популярності серед південноафриканських чиновників, є звернення до Китаю, аби він прийняти саміт БРІКС. Про це на умовах анонімності сказав Routers високопоставлений урядовець.

Ці ідеї підтримав колишній президент Табо Мбекі, який має великий вплив у ПАР, до його поглядів на міжнародні відносини дослухаються місцеві урядовці. 25 травня в інтерв’ю радіостанції 702 він заявив, що саміт навряд чи відбудеться в Південній Африці.

«Через наші юридичні зобов’язання ми повинні заарештувати президента Путіна, але ми не можемо цього зробити», — сказав Мбекі.

БРІКС лідери
Китай може стати господарем БРІКС замість Південно-Африканської Республіки. Фото з відкритих джерел

Китайський лідер Сі Цзіньпінь практично одразу після появи ордеру на арешт путіна за вчинення злочинів проти людяності здійснив помпезний державний візит до кремля. Як вважається, цим він продемонстрував, що про міжнародну ізоляцію російського вождя не йдеться. Ймовірно, Пекін погодиться на пропозицію ПАР, якщо така надійде.

Незручний гість

На цьому тлі показово, що Індія розглядає питання проведення саміту Шанхайської організації співробітництва, який мала приймати 4 липня, у форматі відеоконференції. Офіційно причини такого рішення не оголошувалися, але вважається, що це дає можливість індійському уряду уникнути багатьох дражливих питань, зокрема йдеться про територіальні суперечки Індії з Пакистаном та Китаєм, які нещодавно загострилися.

Нарендра Моді
Нарендра Моді розмірковує над тим, як уникнути незручної ситуації. Фото: Reuters

Але, ймовірно, ще більш незручним стане можлива поява на заході за головування Нью-Делі розшукуваного воєнного злочинця володимира путіна. Із цієї ж причини, як кажуть, уряд Моді розмірковує над тим, щоби провести в такому ж форматі G20. Хоч Індія і не ратифікувала Римський статут, а отже не зобов’язана його заарештовувати, у червні прем’єр Нарендра Моді планує зустрітися з президентом США Джо Байденом, а потім заплановано зустрічі в Парижі, пише The Hindu Times. Є інформація, що Південна Африка запропонувала російському президенту долучитися до саміту онлайн.

Порт у ПАР
ПАР має потужні торгові зв'язки як з Китаєм, так і зі США. Фото: SPASH

Можна констатувати, що путін став по-справжньому «незручним» гостем для багатьох країн, які мають намір будувати свою зовнішню політику на балансуванні між Заходом та Сходом. І приклад Індії показує, що уряди цих країн віддають перевагу взаємодії із цивілізованим світом, не зупиняє їх, навіть, колосальна вигода від торгівлі з росією. Ідеї проведення саміту БРІКС у Китаї може завадити позиція Пекіну, якщо він захоче, щоби Південно-Африканська Республіка віддалилася від Заходу. Владі ПАР буде важко зробити вибір між інтересами свого найбільшого торгового партнеру — Китаю, до якого щороку експортує продукції на 11,9 мільярда доларів і інтересами другого за величиною — США, експорт продукції до якого складає 10,9 мільярда доларів.

Раніше ми розповідали про те, що президент ПАР заявив, що хоче відвідати Україну. Крім того, з’явилася інформація про ймовірне постачання південно-африканської зброї у рф

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.