Неприємна сенсація: вибори у Румунії виграв проросійський кандидат, який випередив чинного прем'єра

Келін Георгеску - перший, а Чолаку драматично пролетів повз другий тур, виявившись третім

Келін Георгеску, Елена Ласконі
Келін Георгеску став сенсаційним переможцем першого туру румунських президентських виборів у 2024 році, друга - Елена Ласконі

У Румунії 24 листопада відбувся перший тур президентських виборів. Його виграв незалежний ультраправий кандидат Келін Георгеску, який рекламував себе в ТікТок. А чинний прем'єр-міністр країни, фаворит виборів Марчел Чолаку показав третій результат і не пройшов у другий тур, як свідчать дані центральної виборчої комісії Румунії.

Драматизм для Чолаку виявився в тому, що, за даними всіх румунських екзитполів, він станом на вечір 24 листопада із невеликою, але комфортною перевагою вигравав перший тур. На другому місці була прозахідна проукраїнська лібералка Елена Ласконі, а незалежний ультраправий кандидат Келін Джорджеску був третім та не проходив у другий тур.

Але спочатку Чолаку опинився другим за Джорджеску, а наприкінці, в останній момент, його здолала і Ласконі. Розрив між другим і третім місцем склав лише дві тисячі голосів.

Зараз підраховано 100% голосів. Лідирують:

  • Келін Георгеску - 22,91% (2 120 180 голосів);
  • Елена Ласконі - 19,19% (1 771 599 голосів);
  • Марчел Чолаку - 19,14% (1 769 419 голосів).

Основним суперником чинного прем'єра до виборів вважався Джордже Сіміон - лідер "Альянсу за об'єднання румунів". В результаті він програв Чолаку, показавши лише четвертий результат (менш як 14% голосів).

Неприємна сенсація: вибори у Румунії виграє проросійський кандидат, який випередив чинного прем'єра 1

 

Але це все одно фіаско для Чолаку. Тепер лідер лівоцентристської "Соціал-демократичної партії", проваливши вибори, скоріш за все піде в відставку с посту голови партії, дізналося Digi24.

Другий тур виборів президента Румунії відбудеться 8 грудня.

Орбан допоміг Ласконі, а вона – за Україну

Це вже дев’яті президентські вибори в Румунії після 1989 року - коли закінчилася епоха диктатора Ніколає Чаушеску. Зараз нинішній президент, правоцентрист Клаус Йоганніс, завершує свій другий термін і десятиріччя перебування на посаді. Явка у першому турі президентських виборів трохи перевищила 50%. Загалом проголосували 9 436 924 громадянина, зареєстровані у виборчому списку.

У бюлетені для голосування було внесено 14 імен, однак один з кандидатів, колишній прем’єр-міністр Румунії Людовік Орбан, вирішив зняти свою кандидатуру і закликав своїх прихильників підтримати лідерку правоцентристського опозиційного Союзу порятунку Румунії (USR) Елену Ласконі.

Як пише "Радіо Свобода", на телевізійних президентських дебатів 18 листопада майже всі кандидати заявили, що Україні доведеться поступитися територією Росії. Елена Ласконі з ліберального "Союзу збереження Румунії" була єдиною кандидаткою у президенти, яка виступила проти ідеї відмови України від землі, заявивши, що це заохотить російського правителя Володимира Путіна до нових загарбань.

Георгеску захоплюється Угорщиною та симпатизує Путіну

За даними Politico, Келін Георгеску проводив кампанію, спрямовану на зменшення залежності Румунії від імпорту, підтримку фермерів та збільшення внутрішнього виробництва продуктів харчування та енергії.

Він, як каже Politico, вкрай релігійна та ультранаціоналістично налаштована людина. Георгеску не пов'язаний з жодною політсилою, я свою кампанію вів переважно в соцмережах. Будучи маловідомим професором університету, він використав TikTok для згуртування виборців навколо себе.

Він також стверджував, що ЄС і НАТО не представляють інтереси Румунії належним чином. Також кандидат стверджував, що війна Росії в Україні є результатом маніпуляцій американських військових компаній.

У 2022 році він стверджував, що протиракетний щит США, розташований у південнорумунському селі Девеселу, є частиною політики конфронтації, а не мирним заходом. Правитель Росії Володимир Путін, нагадує Politico, стверджував те саме.

Георгеску  сказав тоді, що не має підтримки від Росії, але почувається близьким до її культури. Він описав Путіна як "людину, яка любить свою країну". Георгеску також сказав, що захоплюється Угорщиною, оскільки вона вміє проводити міжнародні переговори.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube