Telegram і Viber фактично були створення спецслужбами росії як додатки для шпигунства. У ГУР не проти суспільного обговорення цього питання й у Мінцифрах також пошукають підтвердження цьому
В Україні прокоментували ймовірне блокування застосунку TikTok, а засновник компанії Petcube Ярослав Ажнюк заявив про недовіру ще й до Viber та Telegram. Він зазначив, що коли хтось пропонує йому спілкуватися через Telegram - він рекомендує скористатися Signal або іншим захищеним месенджером.
У приватній розмові з главою ГУР Кирилом Будановим щодо потенційних ризиків використання Telegram та Viber в Україні, головний розвідник країни заявив, що російська ФСБ єдина, хто має доступ до цієї соцмережі, а Viber безпосередньо був створений з метою шпигунства.
"Кирило сказав дослівно: "У ФСБ, і лише них, є ключі до Телеграму. Вайбер, це взагалі додаток створений для шпигунства. І навіть не обов’язково вести там переписку. По-моєму, це важлива інформація для суспільства", - написав Ажнюк у Facebook.
Голова ГУР МО, на уточнювальне запитання щодо розголошення цієї інформації, також відповів ствердно.
"На моє уточнення, чи можна про цю позицію говорити публічно, голова ГУР відповів ствердно. На питання "чому ми не говоримо про це на державному рівні", Кирило відповів у властивій йому манері - "Говоріть"", - додав Ажнюк.
Він також підкреслив, що з Михайлом Федоровим домовився про детальне вивчення фактів, що можуть свідчити про зв'язок Telegram з Кремлем.
Ярослав стверджує, що для українського суспільства надзвичайно важливо проводити відкриту дискусію про можливі ризики використання Telegram. За його словами, заборона є екстремальним заходом, який застосовується лише тоді, коли інші варіанти не допомагають.
"Я не закликаю забороняти Telegram. Зараз я хотів би запустити обговорення і, щоб суспільство в переважній масі зрозуміло, що цей сервіс містить небезпеку й краще перестати користуватися ним. Це так само як ми, наприклад, знайшли альтернативу російським брендам харчування", - вважає Ажнюк.
У Rakuten Viber в коментарі "Інформатору" повідомили, що Viber був створений чотирма ізраїльськими співзасновниками ще в 2012 році і не має жодного зв’язку з будь-яким урядом. Будь-яке протилежне твердження в компанії називають хибним і необґрунтованим.
"Rakuten Viber — міжнародна компанія, яка повністю належить японському технологічному гіганту Rakuten з 2014 року. Генеральний директор Rakuten Хіросі Мікітані продемонстрував неймовірну підтримку Україні, пожертвувавши 8,7 млн доларів одразу після того, як у лютому 2022 року почалася повномасштабна війна, і на додачу організував масштабну пожертву та відправлення 500 генераторів в Україну в грудні 2022 року", - каже генеральний директор Rakuten Viber Офір Еял.
За його словами, чати та дзвінки в Rakuten Viber за замовчуванням захищені наскрізним шифруванням з 2016 року. Це означає, що ані треті особи, ані співробітники Viber не можуть перехопити та розшифрувати чати та дзвінки.
"Ми будемо раді зустрітися з українськими офіційними особами, щоб детальніше розповісти про переваги безпеки та конфіденційності Viber", - говорить Офір Еял.
Згідно з повідомленням речника Повітряних сил ЗСУ полковника Юрія Ігната, адміністратори Telegram-каналів, які надають інформацію про рух ворожих повітряних об'єктів у реальному часі, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.
За словами Ігната, існує значна кількість таких каналів, тому важливо контролювати їх діяльність. Він наголошує, що інформування - злочин проти України й будуть вжиті певні заходи проти адміністраторів таких каналів, включаючи можливі кримінальні справи. Розміщувати скріншоти та надавати інформацію про рух ворожих повітряних об'єктів у реальному часі заборонено, оскільки ця інформація може бути використана противником при плануванні ракетних атак.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що у НАТО заборонили використання соцмережі TikTok на службових пристроях, а в Україні громадянам поки дозволять нею користуватись, втім уважно стежать за тим, як розвиватиметься ситуація щодо відеохостингу надалі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.