Історія доводить, що очільники держав, які довго залишаються у своїх кріслах, створюють умови для авторитаризму. Водночас проводити вибори під час війни нелегко
У влади ще немає єдиного погляду на питання, чи проводити вибори у 2024 році, як це вказано в Конституції, попри воєнний стан. Проте чим ближче до початку ймовірної передвиборчої кампанії, тим краще видно — перспектива виборів не є фантастикою. Всі усвідомлюють, як важко проводити вибори під час агресії росії. Але чому вибори все ж потрібні, — ось на яке питання намагатимемося відповісти.
Чинний президент Володимир Зеленський, Офіс Президента та міністри вже дали зрозуміти, що організувати вибори під час війни неймовірно складно. Вони наголосили на тому, що багато залежить від західних партнерів — зокрема, для проведення виборів від них знадобиться суттєва фінансова допомога, більше засобів ППО та міжнародні спостерігачі. Проте тема виборів залишається у колі найбільш обговорюваних експертами та політиками. Це невипадково.
3 листопада голова МЗС України Дмитро Кулеба заявив у коментарі SkyNews, що вибори в Україні є цілком реальним сценарієм.
"Ми не закриваємо цю сторінку. Президент України розглядає та зважує різні "за" та "проти", – зазначив міністр, якого широко цітували світові ЗМІ.
Проте президент Володимир Зеленський вже 6 листопада висловився проти проведення виборів у 2024 році. Він вважає, що вибори зараз не на часі.
"Усі ми бачимо, що зараз не час для широких святкувань чи інших відчайдушних речей у тилу, які неприйнятні в час війни і тим більше тоді, коли армія, коли всі наші сили оборони живуть зовсім іншими емоціями: болем, боями, втратами, але і здобутками — здобутками для України. І всі ми розуміємо, що зараз, у воєнний час, коли є безліч викликів, абсолютно безвідповідально - якось так… легковажно та граючись вкидати в суспільство тематику виборів», – наголосив Зеленський.
Подібні суперечливі заяви були й раніше. Наприклад, спікер ВР Руслан Стефанчук 25 жовтня заявляв, що парламент обговорює, як узгодити непорозуміння в законодавстві щодо виборів під час воєнного стану.
"В українському законодавстві є певні неузгодженості щодо можливості чи неможливості проведення виборів і на парламентському рівні, і на президентському. Ми зараз обговорюємо ці питання", – сказав Стефанчук.
Проте не менш впливова людина в українській владі — секретар Радбезу Олексій Данілов висловився категорично проти ідеї виборів:
"Зараз нам ще насувають – давайте проводити під час війни вибори. Я можу сказати: як тільки агітатори зайдуть в окопи – ми програємо. Не може агітація бути в окопах, а наші люди наразі перебувають в окопах. А завдання держави доволі просте – забезпечити голосування кожного і кожній", – сказав Данілов в телеефірі 25 вересня.
Ці суперечливі твердження вказують: у влади наразі немає єдиної думки щодо доцільності проведення виборів в Україні. З цього питання, мабуть, точаться дискусії. Відома позиція голови держави, але такі рішення він не приймає одноосібно. Зрозуміло, що існують й інші думки. Також на дискусію впливає позиція західних партнерів України.
Проте, чим далі, тим більш очевидним стає, що вибори наступного року, навіть попри війну не є фантастикою. До того ж Зеленському нема чому хвилюватися. У випадки президентських виборів, він здобуде перемогу з ймовірністю 99,9 %.
Якщо глянути на рейтинги політиків, то можна зробити висновок, що українське суспільство готують не просто до виборів президента, а саме до виборів президента Зеленського. Соціологічна група "Рейтинг" у жовтні опублікувала результати опитування, які демонструють, що голову держави підтримує більшість у суспільстві.
Так, загальний рівень підтримки минулого місяця склав 82 %. Також Зеленський має найвищий серед політиків рівень довіри — 74,8 % респондентів обрали варіанти "повністю довіряю" чи "скоріше довіряю". Про це свідчить вже вересневе дослідження "Центру Разумкова".
Однак суперрейтинг Зеленського під час війни може створити іншу проблему. Відомо, що політики з високим рівнем підтримки, які довго знаходяться при владі, можуть перетворитися на диктаторів. Як приклад — президент рф володимир путін (24 роки при владі) та премʼєр Угорщини Віктор Орбан (майже 18 років). В цих двох країнах відсутність змін у вищому політичному керівництві призвела до низки проблем — згортання демократії, наступ на свободу слова, політичні свободи, переслідування опозиції тощо.
В Конституції України закріплено, що одна особа може перебувати на посаді президента не більше 10 років, тобто два строки по 5 років. Однак, через воєнний стан, навіть перший строк Зеленського може затягнутися на більший період, оскільки ніхто не знає, коли закінчиться повномасштабна війна.
Таким чином, у Зеленського є перспектива залишатися президентом як мінімум 10 років та протягом всього строку війни. Це створює ризик того, що саме Зеленський може перетворитися на авторитарного лідера, якщо він, як і чинні диктатори світу, надовго затримається в кріслі очільника держави.
Влітку цього року голова Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс закликав провести в Україні вільні та чесні вибори, навіть попри війну. Аналогічну заяву зробив і американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем на День Незалежності України.
"Ви повинні зробити дві справи одночасно. Наступного року в Україні мають відбутися вибори (...) Я хочу, щоб у цій країні (Україні — ред.) відбулися вільні та чесні вибори, навіть під час нападу на неї. Американський народ має знати, що Україна змінилась... І я вважаю, що Україні настав час зробити наступний крок у становленні демократії, а саме — провести вибори у 2024 році", – закликав сенатор.
За розкладом, перший тур президентських виборів має відбутись 31 березня 2024 року, другий (у випадку призначення) — 21 квітня. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба 3 листопада зазначив, що Зеленський зважує всі "за" та "проти" організації виборчого процесу під час війни. Під час вечірнього звернення 6 листопада сам президент заявив, що, на його думку, "зараз вибори не на часі". Тож нам залишається лише спостерігати, що саме вирішить влада стосовно цього питання. Тим часом до кінця березня залишилось менш як 5 місяців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.