Вибори можливі якщо держава зможе зробити інструментарій, який буде викликати довіру у громадян, спостерігачів та у західних партнерів
Президент України Володимир Зеленський заявив, що вибори в Україні під час воєнного стану можуть відбутися, але для цього потрібно забезпечити низку умов, зокрема – провести зміни до законодавства. Натомість політологи застерігають, що виборчий процес, звичайно, має свої переваги, наприклад, оновить склад Верховної Ради, але їх проведення під сумнівом у звʼязку з можливим обмеженням прав виборців. Інформатор дізнався думку експертів.
Україна зараз знаходиться на тому етапі війни, коли ситуація може постійно змінюватися в обидва боки. І, найімовірніше, активні бойові дії продовжаться у 2024 році. У такій ситуації кожен наш крок має оцінюватися з точки зору його впливу на наближення перемоги у війні.
Політолог Денис Гороховський підкреслив: «Хоча тема виборів в умовах війни є дуже небезпечною і може спровокувати розкол суспільства, ситуація, коли країна багато років живе взагалі без виборів не менш небезпечна. Водночас якщо влада, знайде правильні інструменти для проведення виборів, це дозволить не лише зменшити суспільну напругу всередині країни, а й поставить крапку на темі узурпації влади, яку дуже активно проштовхують російські пропагандисти».
Нині американці наполягають на проведенні виборів в Україні попри війну, що триває. США зараз є найпотужнішим партнером Україні, який надає нам військову та гуманітарну підтримку. Тож для американських політиків - як демократів, так і республіканців - дуже важливим є те, щоб і Україна, як партнер, підтверджувала свою відданість демократичним цінностям.
Владислав Мірошниченко, аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини підкреслив: «Серед плюсів такої ідеї можна назвати: оновлення складу Верховної Ради України, зменшення тиску на Україну з боку деяких наших партнерів, підтримка легітимності влади».
У США вважають, якщо влада легітимна, то з нею можна мати відносини і домовлятися, зокрема, про подальшу підтримку, постачання зброї та військову допомогу. Це важливо для американців, зокрема, і тому, що у них самих наступного року мають відбутися вибори президента. Тож представники обох партій мають розуміти, як їм вибудовувати подальші відносини з Україною і українською владою.
«Від цього залежить військова допомога, а отже і перспектива нашої перемоги над російськими окупантами. Якщо ж вибори не проводяться, легітимність української влади викликатиме дедалі більше питань на міжнародній арені. Скільки триватиме війна, ніхто не знає. А утримувати владу без виборів означатиме її узурпацію. Цим обов'язково скористаються не лише Росія, а й антиукраїнські уряди в Європі, зокрема, Угорщина, Словаччина. Це аж ніяк не посилить наші позиції», - резюмував політехнолог Максим Вознюк.
Недоліків проведення виборів чимало і вони можуть мати фатальні наслідки для держави, каже Владислав Мірошниченко, аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини: «Це часткове зміщення уваги суспільства та еліт із війни – на політичне протистояння; ризик тривалого формування коаліції після виборів і нестабільності виконавчої гілки влади; фактичне виключення з виборчих процесів мешканців окупованих територій; демократичність таких виборів буде під сумнівом у звʼязку з суттєвими обмеженнями прав і свобод під час воєнного стану».
«Додайте сюди зниклих безвісти – це велике поле для маніпуляцій, зловживань, використання мертвих душ тощо. Це може поставити під питання легітимність виборів. Також виборчий процес – величезні видатки з бюджету країни. Якщо вибори визнають не легітимними, то куди і навіщо витратили ці кошти? У той час, коли нам вкрай необхідні фінанси на війну, відбудову зруйнованого житла тощо», - продовжує думку політолог Дмитро Воронков.
Експерт виділив головний ризик під час виборів – політичне суспільне протистояння, яке роз`єднає суспільство. Він каже, що під час виборів буде битва електоратів та битва кандидатів між собою. У часи, коли суспільство знаходиться у постійному стресі та підвищених емоціях нам потрібна єдність. Вибори будуть дестабілізувати ситуацію в країні.
Багато хто говорить, що головною перешкодою нині вважається те, що проведення виборів під час дії воєнного стану заборонено українським законодавством, зокрема, Конституцією. Однак Максим Вознюк, політтехнолог не згоден з цим: «Насправді Конституція не містить прямої заборони виборів під час війни. Там йдеться про пролонгацію повноважень парламенту під час воєнного стану, а щодо президентських та місцевих виборів взагалі жодних обмежень немає. Натомість загальна заборона проведення виборів передбачена у законі про правовий режим воєнного стану».
Тому з точки зору Конституції проведення виборів формально є можливим. Але це потребує зміни багатьох суміжних законів, зокрема, про правовий режим воєнного стану, Виборчого кодексу тощо.
Є низка інших організаційно-технічних перешкод, які стоять на заваді проведення виборів. Зокрема актуалізація реєстру виборців, який був закритий ще 24 лютого 2022 року і досі не оновлювався. Політолог Денис Гороховський зазначив, що мова йде про
З ним згоден політтехнолог Максим Вознюк: «Стоїть важливе питання, як забезпечити доступ до виборчих дільниць тих, хто перебуває на фронті, а також біженців за кордоном. Нагадаю, що поза межами України перебувають близько 8 млн громадян. Також незрозуміло, як забезпечити голосування українських громадян, які перебувають в тимчасовій окупації. Є питання щодо формування виборчих комісій, організації спостерігачів, розгортання виборчої структури тощо», - підкреслив він.
Важливою частиною виборчого процесу є агітація. Її традиційні форми передбачають, зокрема, зустрічі з виборцями та безпосереднє спілкування, які неможливі в умовах війни та закритих кордонах. До того ж під час дії воєнного стану обмежені масові заходи, мирні зібрання та інші громадські акції, діють обмеження прав і свобод. Вознюк додав, що є проблема із забезпеченням політичної конкуренції, якою завжди характеризується виборча кампанія. На телебаченні домінує «Єдиний марафон», доступ до якого контролюється Банковою, а контент цензурується. Це суттєво обмежує права політичних конкурентів нинішньої влади.
Чи не найбільшими складнощами для виборів є безпекові питання. Ймовірна масована ракетна атака в день голосування несе загрозу життю людей і може заблокувати доступ громадян до дільниць та загалом зірвати весь процес голосування. Політолог Дмитро Воронков застерігає: проводити вибори під час війни – це дуже небезпечне рішення. «Найперше – питання безпеки на виборчих дільницях та під час скупчення людей. Адже росія продовжує масово вбивати українців. Є велика вірогідність, що у дільницю щось прилетить. Дякую за це ніхто не скаже».
Експерти вважають, що краще проводити вибори, коли нинішня фаза російсько-української війни буде завершена або перемогою України та відновленням територіальної цілісності, або досягненням домовленостей щодо припинення бойових дій та стабілізацією лінії фронту.
Зараз в Україні тривають дискусії щодо можливості проведення виборів за допомогою Дії. Електронне голосування справді має низку зручностей, передусім, можливість голосувати віддалено, відсутність необхідності у розгортанні великої виборчої інфраструктури, а також миттєвий підрахунок голосів.
Однак провести повноцінні вибори в «Дії» нині неможливо: не всі виборці мають смартфони, та не на всіх смартфонах цей застосунок встановлений. Зокрема, перед повномасштабною війною в Україні налічувалося 34,89 млн виборців. Станом на кінець травня нинішнього року Дія була встановлена лише у 19 млн українців.
Водночас голосування в Дії має і свої ризики, серед яких неможливість забезпечити таємницю голосування та небезпека хакерського втручання і кібератак. Нагадаємо ситуацію, яка сталася 14 січня 2022 року, за місяць до повномасштабного вторгнення - тоді російські хакери зламали десятки державних онлайн-ресурсів України. Немає сумніву у тому, що Росія здійснюватиме спроби зламати українські державні реєстри та електронну виборчу систему.
До речі, в Україні існує альтернативний спосіб голосування. Це так зване поштове голосування. Бюлетень надходить людині листом, вона його заповнює і надсилає назад. Зараз такий спосіб практикують у 18 країнах світу.
Очевидно, що можливість проведення виборів під час війни має низку серйозних викликів. Вони можливі якщо держава зможе зробити інструментарій, який буде викликати довіру у громадян, спостерігачів та у західних партнерів. Також важливо як саме пройде передвиборча кампанія. Адже в боротьбі за владу учасники перегонів легко можуть забути, що в країні йде війні і ворог у нас спільний, почавши воювати один з одним. Дмитро Воронков, політолог каже, що не взагалі впевнений у можливості виборів в Україні. Для цього потрібна політична воля Верховної Ради. Адже вибори – це загроза для нинішньої політичної еліти.
Наталя Толуб
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.