Не більше 10%: в Мінекономіки назвали рівень зловживань при бронюванні

З усієї кількості українських підприємств статус критичних є лише у 12%, які генерують 67% доходів в державному бюджеті

Перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко
Перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко

Аудит щодо бронювання військовозобов'язаних працівників на критичних підприємствах влада ініціювала через те, що з починаючи з липня цього року кількість заброньованих чоловіків почала "динамічно зростати". Наразі бронюванням зловживають не більше як 10% від усіх українських підприємств. Про це у коментарі Суспільному 4 листопада розповіла перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко.

"Ми розуміли, що у нас є сигнали з боку людей, які працюють в областях, що іноді їм здається, що недобросовісно підприємствам надається статус критичності (для економіки України — ред.). Ми почали цей аудит на рівні військово-цивільних адміністрацій, які мають право надавати й визнавати критичність, і на рівні міністерств", — сказала посадовиця.

За словами Свириденко, ця перевірка досі триває, а з усієї кількості українських підприємств статус "критичних" є лише у 12%

"І ці 12% підприємств генерують 67% доходів в державному бюджеті. Це говорить про те, що бронювання як система — працює. Ми бачимо, що тут є зловживання, але вони складають не більше 10%. Я думаю, навіть 5-6% із того, що ми зараз бачимо", — пояснила міністерка економіки.

Вона зазначила, що в першу чергу йде аудит тих підприємств, які подавали та заявляли одні дані по рівню заробітної оплати зі сплаченими податками, а потім різко змінили її, або стрімко наростили штат у тих секторах, де на 100% дозволено бронювання працівників.

Бронювання від мобілізації в Україні частково відновлено

Кабмін ініціював аудит підприємств, які отримали статус критично важливих, щоб перевірити обґрунтованість бронювання працівників. Ревізія триватиме до 15 листопада. На її основі оновлять критерії бронювання для посилення оборони й економіки. При цьому Кабмін України своїм рішенням продовжив дію бронювання для працівників, які отримали відповідний статус до 31 травня 2024 року.

Відтепер вони автоматично подовжать термін свого бронювання. Це рішення спрямоване на підтримку функціонування важливих економічних галузей, зокрема тих, що забезпечують оборону країни, повідомляє Урядовий портал. 

"Працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть безперешкодно подовжити термін бронювання на аналогічний термін", - йдеться у рішенні.

Проте аудит рішень про присвоєння статусу критично важливих підприємств, триватиме до 15 листопада. Він покликаний з'ясувати аномальне зростання кількості критично важливих підприємств та кількості заброньованих працівників.

"Це зроблено в інтересах посилення обороноздатності держави та для недопущення зловживань", - зазначається на порталі.

За результатом аудиту визначатимуть, чи мали місце недобросовісні дії, чи носили вони корупційний характер. 

"На основі цих даних Уряд оновить критерії бронювання і скоригує їх так, щоб механізм працював і на користь нашої безпеки та оборони, і на користь нашої економіки", - резюмували на сайті Кабміна.

Масова відстрочка від мобілізації

Нагадаємо, раніше українці масово отримали відстрочку до кінця мобілізації. Ми повідомляли, що президент Володимир Зеленський заявив, що професія не буде головним критерієм для бронювання від мобілізації.

Тим часом Європейська бізнес-асоціація на фоні призупинення процедури бронювання отримала десятки звернень зі скаргами від представників бізнесу. Тому Кабінет міністрів просили автоматично продовжити електронне бронювання на два місяці.

Інформатор писав, що наразі в Дії під час подачі заяви на бронювання з'являлося повідомлення про призупинення послуги до 15 листопада через аудит заброньованих військовозобовʼязаних. На думку народного депутата Олександра Федієнка аудит проводиться зокрема й через те, що підприємства фактично зловживали своїм правом, лишаючи невелику квоту на випадок, коли співробітника зупинять представники ТЦК.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube