Найближчим часом може бути запроваджено норму узгодження критеріїв критичності з Міноборони та Мінекономіки
Уряд України має намір посилити вимоги щодо віднесення підприємств до розряду критично важливих для проведення бронювання працівників від мобілізації. Про це 29 жовтня повідомляє РБК-Україна з посиланням на джерела в уряді.
Таке рішення може бути прийняте після завершення аудиту рішень про надання підприємствам статусу критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Аудит проводиться для підприємств, які набули цього статусу після 31 травня 2024 року.
Зокрема, може бути збільшено розмір середньої зарплати для підприємства для віднесення його до категорії критично важливого. Зараз він має бути не меншим за середній показник по регіону. Але є варіант встановлення єдиного мінімального рівня на всій території країни. Поки що, за інформацією видання, є пропозиція встановити мінімальну межу 19-20 тисяч гривень на місяць.
Наразі критерії критичності визначають галузеві міністерства та ОВА, які встановлюють їхній фінальний перелік. За інформацією джерела видання, у деяких регіонах вже зафіксовано порушення у надання статусу критичних. Зокрема, у Києві, де таких критеріїв близько 50, а також у Львівській, Сумській, Хмельницькій та Одеській областях.
За словами джерела, найближчим часом може бути запроваджено норму узгодження критеріїв критичності з Міноборони та Мінекономіки. "Зараз саме опрацьовується варіант, що галузеві та регіональні критерії мають бути узгоджені з Міністерством оборони та Міністерством економіки", - сказав співрозмовник видання. Основні порушення щодо формування критеріїв визначення критичності підприємств виявлено в ОВА, які їх і формують.
Крім того, всі підприємства, які набули статусу критично важливих з червня, будуть додатково перевірені на справедливість його отримання та дії. Деякі підприємства після отримання такого статусу знижують заявлену зарплату або різко збільшують кількість співробітників.
"Це означає, що коли вони подавалися на отримання статусу критичного підприємства, вони вказали середню зарплату по регіону. Але потім вони перейшли на мінімалку. Це означає прямий обман держави", - сказав співрозмовник на підтвердження того, що перегляд рішень про критичність підприємств необхідно перевірити.
Якщо буде виявлено порушення чи маніпуляції, такого статусу підприємства можуть втратити.
"Якщо будуть підстави, підприємства можуть втратити статус критично важливого", - сказав співрозмовник РБК-Україна, знайомий з процесом проведення перевірки.
Кабмін ініціював аудит підприємств, які отримали статус критично важливих, щоб перевірити обґрунтованість бронювання працівників. Ревізія триватиме до 15 листопада. На її основі оновлять критерії бронювання для посилення оборони й економіки. При цьому Кабмін України своїм рішенням продовжив дію бронювання для працівників, які отримали відповідний статус до 31 травня 2024 року.
Відтепер вони автоматично подовжать термін свого бронювання. Це рішення спрямоване на підтримку функціонування важливих економічних галузей, зокрема тих, що забезпечують оборону країни, повідомляє Урядовий портал.
"Працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть безперешкодно подовжити термін бронювання на аналогічний термін", - йдеться у рішенні.
Між тим аудит рішень про присвоєння статусу критично важливих підприємств, триватиме до 15 листопада. Він покликаний з'ясувати аномальне зростання кількості критично важливих підприємств та кількості заброньованих працівників.
"Це зроблено в інтересах посилення обороноздатності держави та для недопущення зловживань", - зазначається на порталі.
За результатом аудиту визначатимуть, чи мали місце недобросовісні дії, чи носили вони корупційний характер.
"На основі цих даних Уряд оновить критерії бронювання і скоригує їх так, щоб механізм працював і на користь нашої безпеки та оборони, і на користь нашої економіки", - резюмували на сайті Кабміна.
Нагадаємо, раніше українці масово отримали відстрочку до кінця мобілізації. Ми повідомляли, що президент Володимир Зеленський заявив, що професія не буде головним критерієм для бронювання від мобілізації.
Тим часом Європейська бізнес-асоціація на фоні призупинення процедури бронювання отримала десятки звернень зі скаргами від представників бізнесу. Тому Кабінет міністрів просили автоматично продовжити електронне бронювання на два місяці.
Інформатор писав, що наразі в Дії під час подачі заяви на бронювання з'являлося повідомлення про призупинення послуги до 15 листопада через аудит заброньованих військовозобовʼязаних. На думку народного депутата Олександра Федієнка аудит проводиться зокрема й через те, що підприємства фактично зловживали своїм правом, лишаючи невелику квоту на випадок, коли співробітника зупинять представники ТЦК.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.