Національний банк України зберіг облікову ставку на рівні 13%, втім змінилися ставки по окремих інструментах монетарної політики
19 вересня 2024 року в НБУ повідомили, що вирішили зберегти ключову ставку на поточному рівні. Наразі вона складає 13%, її збереження має сприяти подальшому зменшенню інфляції. Проте Нацбанком знижується ставка за тримісячними депозитними сертифікатами з 16% до 15,5%. Також зменшується ставка за кредитами рефінансування з 17% до 16%.
Національний банк вдруге залишив без змін облікову ставку на рівні 13%. Це має сприяти поступовому поверненню інфляції до цільового показника НБУ у 5% у наступні роки, а також підтримає стійкість валютного ринку. У серпні споживча інфляція зросла до 7,5%, базова інфляція склала 6,5%.
Зростання споживчих цін зумовлювалося впливом гірших цьогорічних врожаїв, збільшенням витрат бізнесу на продовольчу сировину, енергію й оплату праці, а також ефектами від послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці. Однак інфляційні очікування залишалися доволі стійкими. Тиск на ціни зберігатиметься, проте наступного року інфляція ослабне. У найближчі місяці інфляція буде зростати через збільшені бюджетні видатки, збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, підвищення акцизів.
Для НБУ важливим завданням залишається забезпечення привабливості гривневих інструментів для заощаджень. Ставки за депозитами та ОВДП й надалі мають захищати заощадження громадян від інфляційного знецінення. Це одна з причин, чому НБУ не знижує обліковку ставку, бо інакше населення зможе заробити на ОВДП та гривневих депозитах менше коштів через менші відсотки.
У серпні Україна отримала значний обсяг міжнародної фінансової допомоги, водночас інтервенції НБУ з продажу валюти суттєво зменшилися на тлі скорочення чистого попиту на валюту з боку бізнесу та населення. У результаті станом на початок вересня міжнародні резерви України перевищили 42 млрд дол. США.
З 20 вересня 2024-го ставка за тримісячними депозитними сертифікатами знизиться з 16% до 15,5%. Ставка за кредитами рефінансування з 17% – до 16%, а максимальний строк їх надання обмежили 14 днями. Ставка за депозитними сертифікатами овернайт і надалі дорівнюватимуть обліковій ставці.
З 11 жовтня Нацбанк підвищує для банків нормативи обов’язкового резервування на 5 в.п. Паралельно регулятор збільшить до 60% частку обов’язкових резервів, яку банки мають змогу покривати за рахунок бенчмарк-ОВДП. Це (і зниження ставок за депсертифікатами, і нові правила щодо резервів) має стимулювати банки збільшити свої вкладення в ОВДП, як на це розраховують і Нацбанк, і Мінфін, і таким чином допомогти наповнити держбюджет до кінця року. Банки мають ресурс, аби забезпечити необхідні 385 млрд грн «чистими», казала в інтервʼю Forbes перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.
27 липня 2023 року НБУ вперше з червня 2022-го знизив облікову ставку з 25% до 22% з огляду на сповільнення інфляції та доволі стійку ситуацію на валютному ринку. 14 вересня регулятор продовжив цикл зниження ставки й змінив її з 22% до 20%. Надалі регулятор продовжив політику помірного зниження ставки.
Зберігається також невизначеність навколо майбутніх обсягів підтримки України міжнародними партнерами, у тому числі через зосередженість багатьох країн на внутрішніх електоральних циклах та підривну роботу, яку росія намагається вести в інших країнах світу й на рівні міжнародних інституцій.
Ймовірно, що наступного року курс гривні до долара тяжітиме до позначки у 45 гривень. Є прогнози, що ціна може навіть перетнути таку позначку та рухатися до 46 гривень за валюту. Однак навіть якщо усі валютні прогнози здійсняться, то суттєвих стрибків ціни не варто очікувати, адже коливання відбуватимуться повільно. Банкір Тарас Лісовий у коментарі "24 каналу" зауважив, що у проєкті держбюджету на наступний рік закладено середньозважений курс аж на рівні 45 гривень за долар. Як він пояснив, цілком можливо, що впродовж 2025 року, залежно від обставин, курс може варіюватися в проміжку декількох гривень.
"Однак це лише проєкт і корективи цілком можливі. Водночас є прогнози від світових фінансових інституцій, згідно з якими курс долара очікується саме на рівні 45 – 45,8 гривні", - вказав Лісовий.
За словами Лісового, залежатиме курс від базових факторів, як і цьогоріч. Йдеться про макрофін, стратегію регулятора, інфляцію, попит/пропозицію на валюту. Вагомий фактор – це воєнний. Тому озвучений курс будемо вважати "базовим", бюджетним орієнтиром, який поки варто сприймати як гіпотезу, – пояснює банкір.
Водночас Лісовий додає, що можуть бути й "пікові" місяці, коли курс зростатиме відразу на 1 – 2%. Наприклад, цьогоріч це були квітень, травень та липень. Але ринок сподівається, що загальна ситуація буде досить зваженою.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.