Чи будемо платити за долар по 50 гривень - експерти назвали найгірший сценарій для курсу гривні

Курс долара в Україні поступово зростатиме до 50 грн, але наприкінці 2024 року навряд чи буде дорожчим за 42 гривні

Курс долара
Прогноз експертів щодо курсу долара в Україні на 2024-2025 роки

В Україні на валютний ринок та курс гривня/долар до кінця 2024 року впливатимуть різні чинники. Більшість експертів вважають, що долар не перетне позначку в 42 гривні до кінця 2024 року. Однак за найгіршого сценарію долар може сягнути 50 гривень, але станеться це, скоріше за все, вже у 2026 році.  

Директорка департаменту казначейських операцій Unex Bank Ганна Золотько у коментарі "Фокусу" розповіла, що попит на іноземну валюту протягом вересня традиційно є підвищеним, що насамперед пов’язано із сезонним чинником. Валютний ринок залишається розбалансованим й регулятор продовжуватиме компенсувати структурний дефіцит іноземної валюти.

"Наразі Нацбанк здійснює посилену підтримку гривні, оскільки значна девальвація несе додаткові ризики для цінової стабільності. Найближчим часом регулятор, скоріш за все, продовжуватиме докладати додаткових зусиль для утримання курсу, про що його представники неодноразово наголошували. Тож, на мою думку, вище позначки 42,0 грн/$ курс долара у найближчі тижні підійматися не буде", - зазначила Золотько.

Тим часом на думку начальника департаменту казначейства Глобус Банку Тараса Лісового, в поточному році "девальваційних сюрпризів" вже не станеться, а відтак курс долара не зміниться суттєво.

"Курсові коливання можуть відбуватися переважно в діапазоні 41–42 грн/$. Ми схильні вважати, що гривні не загрожує стрімке падіння, з рештою курсовий прогноз справдиться, хоча не виключено, що ситуація на ринку впродовж осені та в грудні буде досить динамічною, однак на кінець року курсові показники навряд чи будуть значно вищими за 42 грн/$", - вказав Лісовий.

Середній курс долара, який закладають у бюджети на наступний 2025 рік керівники членських компаній Європейської Бізнес Асоціації складає 44 гривні за долар. Для порівняння, у 2024 році бізнеси закладали 41 грн/$, а у 2023 році – 43 грн/$.

Бізнес закладає курс долара на рівні 44 грн в бюджети на 2025 рік
Бізнес закладає курс долара на рівні 44 гривень в бюджети на 2025 рік

Аналітики ICU прогнозують підвищення курсу долара наприкінці року 42,6 грн/$ порівняно з попереднім прогнозом 42,3 грн/$. Загалом же курс долара зріс на 12% з моменту відмови від фіксованого курсу в жовтні минулого року. Оцінка Міжнародного валютного фонду та Кабінету міністрів — 40,9, 44,7 та 47,5 на 2024−2026 роки відповідно (МВФ) та 40,7 у 2024 році (Кабмін). 

Водночас виконавчий директор економічного дискусійного клубу Олег Пендзин переконаний, що курс долара наприкінці 2024 року буде триматися на рівні 42,5 гривні за долар.  

"У грудні 2025 року курс долара буде на рівні 48 гривень, наприкінці цього року ми точно будемо мати 42,5 гривень за долар", - наголосив в ефірі День.LIVE Пендзин.

За його словами, 45 гривень за долар, закладені в бюджет. Він зазначив, що Нацбанк відстежуватиме закладені в документі макроекономічні показники.

"Це раніше ми мали один курс, який закладався в бюджет, другий, який формувався на ринку. Зараз, по суті, єдиним джерелом постачання валюти на внутрішній ринок України, є інтервенція НБУ", - зазначив Пендзин.

Членкиня комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна озвучила прогноз щодо курсу долара, який варто очікувати найближчим часом. За її словами, найближчий рік «ми будемо поступово йти до курсу 50». Натомість доктор соціальної економіки Зіновій Свереда акцентує на тому, що чи сягне долар ціни 50 гривень, залежатиме від ситуації на фронті. 

"Як ми бачимо, коли приїжджають наші західні партнери, паралельно з військовою допомогою ми завжди обговорюємо й фінансові питання, фінансове співробітництво. Тому що під час війни у будь-якій державі завжди йде девальвація національної валюти. Це було в усі часи, в усьому світі. І ми цього процесу уникнути не зможемо", – зазначив Свереда у коментарі телеканалу "Київ24".

Він додав, що точно передбачити, коли долар буде коштувати 50 гривень чи більше, неможливо.

"Це залежатиме не стільки від різного роду фінансових операцій, скільки від ситуації на фронті. Тобто, якщо ми хочемо мати вільну конвертовану гривню у світі, стабільну і міцну, ми повинні мати перемогу у війні", – наголосив Свереда.

Плюси та мінуси девальвації

Фінансисти зараз по-різному оцінюють девальвацію гривні після скасування фіксованого курсу — з 36,6 грн/$ до теперішніх 41,32 грн/$. Хтось вважає потрібним та важливим для економіки проявом заявленої «гнучкості» курсу, а хтось — першим раундом вимушеного знецінення для покриття дефіциту держбюджету у 2024 році. Виходячи з цього, і будуються подальші прогнози щодо нового здорожчання долара.

«Це неоднозначне питання, оскільки, з одного боку, доходи бюджету зростатимуть через девальвацію та відповідне розкручування інфляції. З іншого — залежність від деяких нееластичних до девальвації статей імпорту (енергообладнання, енергоресурси, військове обладнання та зброя) призведе до збільшення видатків бюджету через ту саму девальвацію та інфляцію, якщо вони не будуть під контролем регулятора», — сказав у коментарі "Мінфіну" Олександр Печерицин із Райффайзен Банку.

Хоча експерти мають сумніви, що НБУ чи Уряд розв'язуватимуть питання про дефіцит бюджету шляхом девальвації. Золотько каже, що це небезпечна стратегія, яка може призвести до низки негативних наслідків: від суттєвого прискорення інфляції до відтоку вкладів населення з банківської системи та до посилення валютного попиту.

"Найімовірніше, це лише частина складного та об'ємного рівняння, яке має зняти гостроту проблеми дефіциту бюджету», - вважає Золотько.

Цілком покрити дефіцит бюджету шляхом девальвації точно ніхто не наважиться. Фінансисти розраховують, що влада намагатиметься максимально залучати інші інструменти — збільшення податків і залучень на внутрішньому борговому ринку. Опитуючи банкірів, «Мінфін» зібрав ключові чинники, які впливатимуть на валютний ринок та курс гривня/долар до кінця 2024 року:​

  • Перебіг воєнних дій та наслідки обстрілів українських територій.
  • Своєчасне та повне надання Україні міжнародної допомоги.
  • Зміна обсягів експорту/імпорту товарів та послуг.
  • Девальваційні настрої населення.
  • Покриття дефіциту держбюджету.
  • Подальша лібералізація валютних правил, зняття обмежень.
  • Макроекономічна ситуація в країні та розв'язання енергетичних проблем.

Який курс долара прогнозують на 2025 рік — проєкт бюджету

Згідно з прогнозами Міністерства економіки України, у державний бюджет на 2025 рік заклали курс долара — 45 гривень за долар. Такі дані є серед макропоказників у проєкті держбюджету, який оприлюднив у своєму Telegram-каналі голова фінансового комітету Верховної ради Данило Гетманцев. Водночас очікуваний курс долара на 2024 рік, як зазначено в документі, був 40,8 гривні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube