Дії банків ставлять під загрозу стабільність економіки України
У Нацбанку вважають, що вкладення держбанків в облігації країн-партнерів можуть вплинути на рішення їхніх урядів надавати фінансову підтримку Україні. А вільні валютні кошти треба спрямувати на підтримку потреб українського бюджету в умовах війни. Чому НБУ вирішило зробити це зауваження?
Державні банки, у яких зосереджена переважна більшість вкладів українців, отримали попередження від Нацбанку. 25 жовтня регулятор надіслав їм листа, у якому дав поради щодо інвестиційної політики та висловився проти вкладання валюти в облігації країн G7.
"Національний банк у процесі здійснення безвиїзного банківського нагляду за діяльністю банків звертає увагу на збільшення кількості ухвалених державними банками рішень щодо використання вільної валютної ліквідності в придбання паперів країн G7. При цьому банки не використовують усі наявні можливості інвестування в інструменти, емітовані Міністерством фінансів", – зазначається в листі.
НБУ докладає великих зусиль для забезпечення стабільного курсу гривні, що є необхідною умовою для стабільності української економіки. Але дії великих державних банків ставлять цю політику під загрозу та можуть розпочати в Україні розкручування гіперінфляції. НБУ намагається заохотити банківську систему кредитувати реальну економіку, а банкіри намагаються вивести гроші в облігації США.
В НБУ вважають, що такі дії можуть вплинути на рішення західних урядів надавати фінансову підтримку Україні. А вільні валютні кошти треба спрямувати на підтримку потреб української економіки в умовах війни.
"Під час ухвалення рішень щодо надання переваги інвестуванню державними банками в цінні папери інших країн замість цінних паперів держави Україна в період повномасштабного вторгнення Російської Федерації слід звернути увагу на репутаційний ризик як для банків, так і для країни, що може впливати на отримання підтримки від міжнародних партнерів", - сказано в листі НБУ, надісланому в держбанки.
Державні банки зосередили переважну більшість вкладів українців (708,6 млрд грн) та активів банківської системи (56%). За даними НБУ, українські банки тримають за кордоном на поточних рахунках, депозитах та в боргових цінних паперах еквівалент 423 млрд грн. У вересні українські банки придбали облігацій країн Заходу на загальну суму, еквівалентну 78 млрд грн (близько 2 млрд дол). З початку великої війни обсяги таких інвестицій зросли в понад 14 разів.
За даними НБУ, обсяг валютних ОВДП в портфелях банків 1 листопада становив 1,112 млрд дол (до великої війни було 2,104 млрд дол), хоча обсяг ОВДП у євро зріс удвічі до 800 млн євро. При цьому громадяни та український бізнес від початку великої війни навпаки збільшили обсяг куплених облігацій внутрішньої державної позики на 60,6 мільярда гривень. В НБУ наголошують, що його повідомлення – це лише рекомендація.
"Позиція НБУ проста: ресурси та можливості державних банків набагато важливіші для економіки нашої держави і мають працювати максимально ефективно. Саме тому Національний банк вбачає, що такі інвестиції повинні здійснюватися максимально виважено, у контексті стратегій банків у воєнний час, у повній відповідності до державних інтересів", – зазначають в НБУ.
Регулятор визнає, що державні банки мають працювати у власних інтересах з метою максимізації своїх прибутків, проте вважає, що цих цілей можна досягти, вкладаючи кошти у валютні ОВДП Мінфіну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.