Україна очікує отримати в 2024 році від Сполучених Штатів близько $11,8 млрд.
У проєкті Державного бюджету на 2024 рік прогноз за реальним ВВП зменшили до 4,6%. При цьому Мінфін у бік зменшення змінив у поточному році низку показників: зростання споживчих цін з 14,7% до 7,1% та показник споживчої інфляції — з 10,8% до 9,7%. Що це означає і чого очікувати українцям?
За словами директорки аналітичного департаменту Dragon Capital Олени Билан, мало який місяць у цьому році минув без перегляду економічних прогнозів.
«У принципі, нічого дивного, зважаючи на кількість і глибину шоків. А от що дійсно дивує, так це те, що в умовах повномасштабної війни економіка зростає на 4-5% у цьому році і, ймовірно, зростатиме схожими темпами в наступному. Принаймні передумови для цього є, за що варто окремо подякувати ЗСУ», - сказала Билан.
Проте, Національний банк України, знизивши з 27 жовтня облікову ставку одразу на 4 відсоткові пункти (з 20% до 16%), не планує зупинятись.
«Наш прогноз передбачає, що в грудні буде зроблено наступний крок і знижено ставку на 1 відсотковий пункт», - повідомив заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук.
Безумовно, це відбудеться за відсутності ознак погіршеня балансу ризиків. До другого читання в розрахунки Державного бюджету на 2024 рік Мінфін заклав більш оптимістичний курс гривні у 38,6 грн за $1 (у проєкті документа до першого читання використовувався курс 40,2 грн/$).
Незалежні експерти Dragon Capital у своїх прогнозах курсу вказали 37 грн/дол. на кінець цього року та 39 грн/дол. — у наступному. Міцний курс впливає на сповільнення інфляції та, відповідно, збереження вартості гривневих заощаджень громадян, а от помірна девальвація вигідна експортерам, які мають валютні доходи, а видатки — у гривні.
«Зміцнення гривні на міжбанку відбувається під управлінням Нацбанку, якому, судячи з усього, наказує це робити його модель, що відображає динаміку змін у торговому балансі. І там, судячи з усього, намітилися якісь позитивні зміни в експорті», — зауважує інвестиційний банкір Сергій Фурса.
Втримати планку, залишивши головним пріоритетом оборону країни, можна тільки за умови отримання 41 млрд дол. США зовнішньої фінансової підтримки.
«Порівняно з першим читанням проекту бюджету цей обсяг вдалося зменшити з 42,9 млрд дол. США. Притому, що втома міжнародних партнерів від війни в Україні та їхні внутрішні політичні процеси призводять до того, що Україні стає чимдалі важче залучати від них кошти», - констатує міністр фінансів Сергій Марченко.
Центр публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки наводить дані: Україна очікує отримати в 2024 році від Сполучених Штатів близько $11,8 млрд. Вашингтон надає фінансову підтримку в формі грантів, тобто безповоротної допомоги.
«Гроші спрямовують через механізм PEACE Світового банку. В угоді чітко прописано, на що саме йдуть кошти. Це передусім соціальні витрати та зарплати», — пояснює координаторка проєктів Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій.
Але ухвалення рішення про виділення коштів на допомогу на наступний рік у США затягується. Ще $5,4 млрд мають надійти від МВФ у рамках чотирирічної програми, яка почала працювати 2023 року і з якої вже надійшло $3,6 млрд. ЄС надає кошти за програмою макрофінансової допомоги, тобто на пільгових умовах. Позику надають на 30 років з правом не погашати її перші 10 років.
Четвертого листопада на пресконференції в Києві президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що в Європейському Союзі прагнуть до кінця року погодити виділення 50 млрд євро для України.
Європейський Союз має в грудні ухвалити остаточне рішення щодо створення програми Ukraine Facility, кошти від якої наша держава отримуватиме впродовж наступних чотирьох років за умови виконання певних вимог.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.