Навіщо путін поїхав до Таджикистану та Туркменістану

Читать на русском

Кривавий диктатор вибрався із бункера не для простих візитів ввічливості

Читать на русском
Навіщо путін поїхав до Таджикистану та Туркменістану

Кривавий диктатор вибрався із бункера не для простих візитів ввічливості

28 та 29 червня путін відвідав Душанбе та Ашгабат. Таджикистан та Туркменістан стали першими адресами закордонних поїздок російського диктатора після початку повномасштабної війни росії в Україні. ЗМІ пишуть про рукостискання та подаровані шаблі та шахи. Але ж не за цим поціновувач багатометрових столів летів до східних диктаторів. А за чим?

Інформатор наводить відповідь на це питання політолога Віталія Кулика. Далі —  пряма мова Віталія Кулика.

Після демаршу президента Казахстану Токаєва на форумі у Петербурзі, путіну важливо підтримувати взаємодію з лідерами Таджикистану та Туркменістану. Він відчуває, що втрачає традиційний вплив на країни Азії та намагається врятувати хоч щось. Але навряд чи його місія буде успішною. Адже, розпочавши війну в Україні, він створив надто багато проблем країнам, які знаходяться за тисячі кілометрів від лінії вогню.

Таджикистан

У Таджикистані місяць тому відбулось збройне повстання на Памірі у Горно-Бадахшанській автономній області, що завершилось масовими арештами. 

Навіщо путін поїхав до Таджикистану та Туркменістану 1

Все це відбувається на тлі загальної політичної турбулентності. Емомалі Рахмон, президент Таджикистану, намагається передати владу своєму сину. Цьому є внутрішній спротив, фрондуючі групи. Рахмону важливо показати, що за ним міць путіна та рф.

Навіщо путін поїхав до Таджикистану та Туркменістану 2

У Таджикистані знаходиться російська військова база, де служать 7 тис. російських військовослужбовців. Це більше, ніж збройні сили Таджикистану. Але ці військовослужбовці переважно таджики, що мають російське громадянство. Військових з цієї бази перекидають на війну в Україну. Звідти до Таджикистану повертаються домовини. Це знизило кількість готових укладати контракт з російською армією. 

Велика частина таджицького суспільства не підтримує війну в Україні. Таджицька політична еліта, зокрема Рахмон, розуміє ризики посилення впливу росії у цьому регіоні. 

Навіщо путін поїхав до Таджикистану та Туркменістану 3

Саме тому на Памірі з’явилась китайська військова база. Китай здійснює патрулювання таджицько-афганського кордону. З цього приводу є розслідування західних ЗМІ. Китай увійшов до Таджикистану на всіх рівнях політичної та економічної присутності та став головним партнером цієї країни. 

Навіщо путін поїхав до Таджикистану та Туркменістану 4

За таких обставин росія зацікавлена не втратити вплив у регіоні. Для неї Таджикистан важливий як фактор стримування на кордоні з Афганістаном. Свого часу Таджикистан був єдиною країною в регіоні, що відмовилась вести переговори з владою талібів. Рахмон підтримав Панджшерський спротив етнічних таджиків. На кордоні Таджикистану та Афганістану відбуваються обстріли та збройні зіткнення. І хоча таліби не зацікавлені у веденні широкомасштабної війни, Рахмон вважає Талібан загрозою. Це суперечить інтересам росії, яка готова до діалогу з Талібаном.

Туркменістан

Туркменістан важливий для путіна, тому що ця країна багата нафтою та газом. Щоправда, у цій країні є великі внутрішні проблеми: введення продуктових карток, брак хліба, голодні бунти. 

Навіщо путін поїхав до Таджикистану та Туркменістану 5

Перша поїздка президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова, який змінив на посту глави держави свого батька, була до Ірану. Це означає, що є пошук балансів. При чому відбувається переорієнтація постачання енергоносіїв у бік Китаю та Ірану. Щоб поновити свою присутність, що була підірвана війною, путін здійснює цю поїздку до Азії.

Через війну в Україні путін втрачає вплив у Азії

Таджикистан та Туркменістан дуже страждають від війни в Україні. Ці країни залежні від українського зерна та олії. Перебої з постачанням ще не спричинили голод, але дефіцит продовольства відчуває кожна родина. Доля українських харчових продуктів на ринках цих країн становила 80%. Зараз ці країни шукають заміну в Казахстані та Китаї, але це все дуже складно. 

Таджикистан залежав від трудової міграції до росії. Зараз з цим велика проблема. Через ризик арешту російських лізингових літаків з 12 рейсів між Москвою та Таджикистаном на тиждень залишилось 2. Через це істотно скоротились надходження валюти до країни. Падає добробут людей, зростає соціальна напруга. А це призводить до політичної фронди та викликів національній безпеці. Щоб не відбулось соціального вибуху, росія змушена приходити та щось пропонувати. Але навіть особисті поїздки путіна не здатні повернути вплив росії на довоєнний рівень. 

Конспектувала Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.