Через війну в Україні росія втрачає вплив на країни Азії

Розбір експерта

Через війну в Україні росія втрачає вплив на країни Азії

Розв’язавши війну в Україні, росія продемонструвала світові свій низький військовий потенціал. Про те, що економічно рф геть не супердержава, в світі добре знали і раніше. Політична ізоляція та проблеми, які росія створила світу, розпочавши криваву війну в Європі, підривають її вплив та призводять до втрати позицій в Азії.

Ці великі процеси докладно проаналізував експерт Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич. Далі його пряма мова. 

Китай 

У своєму відеозверненні на економічному форумі в Санкт-Петербурзі 17 червня Сі Цзіньпін говорив про стійкість китайської економіки та про необхідність будувати логістичні мережі Південь-Південь та Північ-Південь, адже інакше Північ стане ще менш розвинутою. На північ від Китаю знаходиться росія. Тобто це було повчання з Пекіну про місце рф. Про рівноправне партнерство вже не йдеться. Китай пропонує свій порядок денний.

Казахстан

Найцікавіше у виступі Токаєва на економічному форумі у Петербурзі  були не відповіді на питання про визнання ЛНР та ДНР. Ключовим політичним, економічним та безпековим партнером Казахстану Токаєв назвав Китай та розповів про 20 млрд долл. китайських інвестицій та плани подальшого розвитку, які були дуже схожі з висловленими планами Китаю. Після цього путін був змушений сказати, що росія теж інвестувала в Казахстан 7,2 млрд долл. та додав: “У нас менше, бо ми менша країна”.

Також Токаєв згадав про російську ідею великого євразійського партнерства. Йдеться про ідею політико-економічну інтеграції, що була сформульована в доповідях Валдайського клубу у 2011 році. Її озувучував путін, який казав про велику Євразію. Мовляв, якщо на нас не чекають у Європі, буде велика Євразія.

Ця концепція мислилась як розширення ШОС та система, що дозволить росії наростити свій вплив. Планувалось створення системи економічної взаємодії, вигідної для кремля. У такому вигляді ШОС існував перші чотири роки. Зараз цю структуру контролює КНР та просуває через неї інтереси Китаю в Середній Азії.

У січні 2022 року, коли під час заворушень у Казахстані туди прибули війська ОДКБ, Шойгу казав, що вони там залишаться стільки, скільки захочуть. А Лукашенко заявляв, що далі ці війська підуть наводити лад в Узбекистані. Через кілька годин після цих заяв війська ОДКБ почали збиратися для повернення додому. За ці години були оприлюднені результати віртуального саміту тюркських держав, скликаного Туреччиною, та відбувся дзвінок Сі Цзіньпіна путіну.

Токаєв наглядно продемонстрував, як знаходячись зажатим між сильними гравцями (росія, Китай, Іран) можна вибудовувати гру на балансах. На початку 2022 року він переконався у безпорадності США та Європи, які не заперечували вхід військ ОДКБ у Казахстан попри великі західні інвестиції в економіку країни. Не виключено, що цю реакцію путін сприйняв як зелене світло вторгненню в Україну. Разом з цим Токаєв побачив чітку позицію Туреччини та Китая. Маючи не одну, а дві додаткові точки опору, на них можна балансувати. 

Іран

Наступного дня після Санкт-Петербурзького економічного форуму відбулась зустріч на високому рівні керівництва Ірану та Казахстану. Нагадаємо, що тривають перемовини про нову ядерну угоду між США, Іраном та іншими державами. Росія намагається увійти до цієї схеми, сприймаючи Іран як зону свого впливу. Проте Іран має власні амбіції. У нього є велика програма співробітництва з Китаєм на 400 млрд долл. 

Азербайджан

Азербайджан днями повідомив про розвідку нових родовищ на шелфі Каспійського моря. Раніше там планувався спільний проєкт азербайджанської компанії SOCAR та російського Лукойла. А зараз з’ясувалось, що партнерами SOCAR будуть іранці, а не росіяни.

Раніше Азербайджан досить сильно залежав від спiвробiтництво з рф в питаннях експорту вуглеводородів. Але чим далі тим більше Азербайджан демонструє власну незалежну позицію, не входячи у відкритий конфлікт з росією. У нього є партнерство з Туреччиною, Китаєм, Іраном, Індією. Азербайджан активно увійшов у два транспортних концерни. Йдеться про коридор “Північ-Південь”, який йде через Індію, Іран та Азербайджан до Туреччини. Це стало можливим через останню Карабахську війну, в результаті якої Вірменія погодилась відновити залізницю та автошлях через Нахічевань під контролем Азербайджану. Паралельно Китай розпочинає роботи по сухопутному коридору “Пояси - Шляхи”.  Південна гілка планується через територію Турції, а також через Азербайджан. Казахстан пропонує свій варіант через Азербайджан та Грузію, без росії.

Афганістан

На початку 2022 року рф говорила, як вона входитиме в регіон. Свого часу в ШОС на папері були сформовані структури боротьби з тероризмом. Але останні місяці в Туркменістані, Таджикистані, Киргизстані, Узбекистані збільшилась активність не ОДКБ, а ШОС. Виявилось, що у цієї організації є сили швидкого реагування на базі Народної армії Китаю. Китай почав надавати цим країнам військово-технічну допомогу, допомогу засобами радіоелектронної боротьби, засобами зв’язку. Всього цього дуже не вистачає сьогодні російським окупаційним військам в Україні.

Росія втрачає Середню Азію

Коли росія зав’язла у війні в Україні, Китай разом з США з’ясували, що для них не вигідним є повний розвал росії, але вигідно її значне послаблення, яке позбавить рф зовнішньополітичних амбіцій. Це зараз і відбувається.

До початку повномасштабної війни в Україні рф виходила з ідеєю великої угоди про багатополярний світ, де росія - один з полюсів разом з Китаєм та США. Зараз росія не демонструє воєнної та економічної потужності. З фінансової точки зору, гроші у росії є, але порівняно з Китаєм та США, їх небагато. Коли росія слабне, слабне її хватка у країнах, які вона сприймає як власні зони впливу, їх підбирають інші держави.

Йдеться не лише про глобальних гравців. Казахстан уже війшов у Середню Азію. Питання, яку резервацію там залишать для росії.

Ольга Палій

 

Останні новини

Надихнути до діалогу: у київському метро відкрили виставку, присвячену українській природі

Ніколь Кідман вперше за багато років згадала про Тома Круза, але він у цій історії не головний

Трамп зняв пов'язку з вуха й анонсував великий мітинг у місті, де стався замах на нього

Аліна Гросу начудила в Голлівуді і заплутала папараці: Було приємно

Як поділитися авто та призначити належного користувача, пояснили в МВС

Кличка просять запровадити загальноміську Хвилину мовчання і щоранку зупиняти метро

На Закарпатті адвокатка на 40 хвилин паралізувала роботу кав'ярні: як її покарав суд

Скільки російських дронів знищила українська ППО за останній тиждень: відповідь Сухопутних військ

У Мінсоцполітики визнали, що на мінімальну пенсію в Україні прожити неможливо

У ЄС назвали спосіб покласти край війні РФ проти України: достатньо впливу

Киянин Укрпоштою відправив до США та ОАЕ посилки та отримав штраф 34 тисяч гривень - рішення суду

На стародавніх Олімпійських іграх ніколи не було плавання: з еротичної причини

Більше новин
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube