Навіщо Гетманцев вбив 60 тисяч ФОПів - відповіді експертів

Данило Гетманцев повністю поділяє думку економіста, суть якої: закрився бізнес - і нема проблем

Очільник податкового комітету ВР Данило Гетманцев
Очільник податкового комітету ВР Данило Гетманцев

Очільник податкового комітету ВР Данило Гетманцев вважає, що економіст Юрій Гайдай ставить остаточну крапку в гостросюжетному трилері «Навіщо Гетманцев вбив 60к ФОПів». Експерти називають серед основних причин таких рішень - наслідки російської кібератаки на державні реєстри, що унеможливило закриття ФОП у грудні. А закритися підприємці хотіли через обов’язкову сплату військового збору та ЄСВ. Дивним чином, ані сам Гетманцем, ані економіст, на чию думку він посилався, не вбачають зв’язку між підвищенням фіскального тиску та закриттям малого бізнесу. 

У січні в Україні закрилося втричі більше ФОПів, ніж відкрилося - в чому причина

За даними YC.Market, у січні 2025 року припинення діяльності ФОПів (59,4 тис.) майже втричі перевищили нові реєстрації (21,4 тис.) Так, після відновлення роботи ЄДР внаслідок кібератаки*, у січні було зареєстровано 21,4 тис. нових ФОПів, тоді як припинили діяльність рекордні 59,4 тис. Це найбільший розрив між відкриттями та закриттями за останній рік. Чистий відтік склав 38 тис. підприємців.

Навіщо Гетманцев вбив 60 тисяч ФОПів - відповіді експертів 1

Одна з причин антирекорду – кібератака, яка спричинила зупинку в роботі Єдиного державного реєстру з 19 грудня 2024-го до 8 січня 2025-го, каже провідний аналітик YouControl Роман Корнилюк. «Частина ФОПів, закритих у січні, насправді хотіли закритися в грудні», – пояснює він. Чому підприємці могли планувати закриття

Восени 2024 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон про підвищення податків. Серед нововведень – військовий збір для ФОПів, перехід підприємств із квартальної до щомісячної звітності та введення щомісячних авансових платежів для торговців пальним. Через підвищення податків закрились 62% з понад 8600 ФОПів, які планували припинити діяльність, згідно з результатами опитування Opendatabot у грудні 2024-го.

Інша зміна – з 1 січня 2025 року для ФОПів скасували право не сплачувати ЄСВ за себе, згідно з Законом про державний бюджет України на 2025 рік.

«Це означає, що відтепер всі ФОПи на спрощеній системі зобов’язані сплачувати ЄСВ», – каже власниця юридичної компанії «Захист власності» Анна Мацюк.

Залишаються винятки, на які це нововведення не впливає, перераховує юристка: 

  • ФОПи, які мають основне місце роботи або укладений гіг-контракт із резидентом Дія.City, якщо ЄСВ за них сплачує роботодавець;
  • особи з інвалідністю;
  • особи, які отримують пенсію чи досягли пенсійного віку;
  • ФОПи, які одночасно є самозайнятими особами та сплачують ЄСВ зі своєї професійної діяльності;
  • самозайняті особи та всі ФОПи на загальній системі оподаткування, які не отримують доходу.

Гетманцев не бачить проблем

Встановлення фіксованого військового збору змусило закритись частину ФОПів, які не працювали або власники виїхали за кордон, зауважує Данило Гетманцев. Схожий ефект мало повернення обов’язкової сплати ЄСВ.

«Найбільше це вплинуло на «заморожених» ФОПів – як тих, що припинили діяльність, так і на ФОП у схемах, які досягли лімітів доходу або були відкриті про запас», – пояснює Гетманцев. 

Жодної катастрофи немає, запевняє Гетманцев. «У лютому 2025-го бачимо закриття 8000 ФОПів – це менше за середній показник у 2024-му», – каже нардеп.

Навіщо Гетманцев вбив 60 тисяч ФОПів - відповіді експертів 2

 “Коли собаці нема що робити - він лиже яйця. Коли нема що робити окремим "експертам" і політикам - вони драматично аналізують рекордну динаміку закриття ФОПів у січні. При тому що у грудні 2024 у нас була рекордна чисельність ФОПів за останні 10 років - 2 млн 179 тисяч. І навіть теперішні 2 млн 140 тисяч - це найбільший показник після жовтня-грудня 2024-го, більше, ніж у вересні 2024-го. Значно цікавіше запитання - як так сталося, що після трьох років повномасштабної війни та виїзду мільйонів економічно активних українців закордон, ФОПів у нас на 150 тисяч більше, ніж було наприкінці 2021 року - на піку ВВП, після 6 років зростання? Наскільки це органічна ситуація? Скільки серед цих 2,14 млн ФОПів - "живих" підприємців, а скільки - оптимізації, ухилення і скаму? А те, що закрилося кількадесят тисяч "сплячих" ФОПів після повернення обов'язкової сплати ЄСВ - взагалі неістотно. Нагадаю, в січні 2017-го через те ж обов'язкове ЄСВ закрилося 168 тис ФОПів, а за кілька місяців чистий спад чисельності склав 250 тис. Ну не можна аналізувати процеси в економіці на відрізку одного місяця. Треба трішки ширше дивитися”, - написав економіст Центру економічних стратегій Юрій Гайдай.

Данило Гетманцев повністю поділяє цю думку, суть якої: закрився бізнес - і нема проблем.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube