Навчання за кордоном: що робити, якщо університет не визнає український диплом

Зокрема, такі прецеденти траплялися в Азербайджані

ВНЗ та диплом
Що робити, якщо ВНЗ за кордоном не визнає український диплом. Фото:

Дипломи з українських навчальних закладів часто відмовляються визнавати за кордоном. Це стає причиною того, що велика кількість іноземних студентів не може навчатися в інших країнах, адже такі випадки вже траплялися. Причин є багато, але диплом все ж можна підтвердити, щоб здобувати освіту далі.

Про це йдеться у матеріалі “РБК-Україна”У червні 2023 року стало відомо, що Агентство з контролю якості в освіті Азербайджану не визнало кілька сотень дипломів про вищу освіту, які видали українські університети. Серед причин називали те, що студенти не знають мову навчання та не перебували на території України під час офлайн-навчань. 

“Це свідчить про недосконалість внутрішніх систем забезпечення якості вищої освіти у цих закладів вищої освіти і, як наслідок, неякісність або й фіктивність освітнього процесу та імітацію підготовки здобувачів”, – пояснили у Національному агентствы із забезпечення якості вищої освіти.

Водночас ця тенденція створює проблеми для конкурентоспроможності освітніх українських програм, які через це втрачають приваблість у світі. Крім того, завдає українських ВНЗ репутаційних збитків.

“У зв'язку з війною ми втратили значну кількість іноземних студентів. А ті, які залишилися вчитися там, де лише онлайн-навчання, то мають реальну проблему: деякі країни відмовляються визнавати наші дипломи саме з причини онлайн-навчання. Є такі спеціальності, за якими навчатися онлайн неможливо, наприклад медики”, - зазначила членкиня комітету Верховної Ради з питань освіти та науки Юлія Гришина.

Які країни визнають українські дипломи

У 1997 році Україна підписала Лісабонську конвенцію із 44 країнами Європи. Вони мають визнавати документи про освіту громадян інших країн. Водночас Гаазька конвенція спростила спосіб підтвердження документів про освіту. 

Втім, університети за кордоном часто вимагають апостиль – міжнародний штамп, який підтверджує справжність та законність певного паперу. В Україні його ставлять компетентні органи Міносвіти, Мін'юсту чи МЗС. Якщо він є на дипломі, то додаткові документи не потрбні.

Апостиль вимагають 89 країн світу. Однак у деяких країнах він не потрібен, серед них:

  • Болгарія
  • Естонія
  • Литва
  • Латвія
  • Македонія
  • Молдова
  • Польща
  • Румунія
  • Сербія
  • Угорщина
  • Чехія

Як підвердити український диплом

У випадку, якщо в країні потребують легалізації вашого диплому про вищу освіту, здобуту в Україні, варто звернутися до відділу апостиля МЗС нашої держави. Процедура може тривати від кількох тижнів до місяців. Прокунсультуватися можна, звернувшись до:

  • Національного інформаційного центру академічної мобільності - 044 484 64 25 чи 050 957 45 75
  • Департаменту консульської служби МЗС України - 044 279 79 61

Однак, варто знати, що пакет необхідних документів у різних країнах може відрізнятися. Втім, все ж є загальнообов’язкові документи, які вимагають всюди:

  • паспорт та дозвіл на проживання
  • мовний диплом певного рівня
  • заява з проханням визнати український диплом
  • український диплом і додаток
  • апостиль диплома та додатку, перекладений на державну мову країни та нотаріально засвідчений

У разі втрати документа про освіту можна отримати Європейський паспорт кваліфікацій для біженців (EQPR). Це спеціальний міжнародний інструмент, який оцінює кваліфікацію в разі відсутності документів про освіту чи браку деяких документів.

Освіта школярів за кордоном

Міністерство освіти та науки України озвучило варіанти навчання для школярів, що виїхали за кордон. Йдеться про чотири варіанти. Відповідно можна обрати зручний для себе. По-перше, навчатись тільки в закладі освіти країни перебування учня за очною формою, по-друге, можна поєднувати навчання в школі за кордоном та в закладі загальної середньої освіти України, зокрема в Державному ліцеї "Міжнародна українська школа", за однією із форм навчання, передбачених законодавством (дистанційною, сімейною (домашньою), екстернатною).

Також можна навчатись у закладах або класах, які організовують за кордоном ініціативою громадських організацій українців за сприяння органів управління освіти цих країн та місцевої влади, і які надають освітні послуги у співпраці з державним ліцеєм "Міжнародна українська школа" відповідно до укладеного договору. Проте, якщо це не суперечить законодавству країни перебування школяра, можна навчатись тільки в закладі освіти України на дистанційній основі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube