НАТО відстежили ракети, що вдарили по Польщі, країни Альянсу, G20 та G7 скликали зустрічі — головні новини ночі

Країни світу намагаються якось відреагувати на обстріли в Польщі

НАТО відстежили ракети, що вдарили по Польщі, країни Альянсу, G20 та G7 скликали зустрічі — головні новини ночі
Зустріч G20, Фото: Getty Images

Після ракетного удару російськими ракетами по Польщі, в результаті яких загинуло двоє людей, в країні провели засідання комітету нацбезпеки ПольщіНАТО збирає Альянс, Байден екстрено скликав зустріч зі світовими лідерами на саміті G20 на Балі, а країни G7 домовилися про переговори. 

Про головні новини ночі - у матеріалі Інформатора.  

Байден скликав зустріч

Лідери США, Великої Британії, Канади, Франції, Німеччини, Італії та Японії, а також представники ЄС проводять екстрену зустріч, а все через падіння російської ракети на території Польщі. Про збір лідерів повідомляє Reuters з посиланням на Білий дім. Зустріч відбулась на Балі, де проходить саміт G20. Видання зазначає, що інцидент з атакою селища на українсько-польському кордоні змінив плани учасників саміту. Всю ніч лідери країн вели розмови зі своїми міністрами оборони, розмовляли з Польщею та проводили наради з очільниками відомств з закордонних справ.

Напередодні Штати заявили, що готові "встати поруч" із союзниками НАТО. Але поки, єдине, чим поки можуть зарадити — це запропонувати підтримку та взятися до розслідування інциденту. Оскільки як зазначили в Держдепі: «Для США важливо визначити, чи було падіння ракет у Польщі випадковістю чи навмисною дією». Українська ж сторона, вважає, що випадок однозначно не випадковий. Наприклад, радник глави Офісу президента Михайло Подоляк у своєму мікроблозі в Twitter назвав удар по території Польщі спланованим "привітом" від РФ. Глава Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що на Україні росія не зупиниться.  За словами президента України Володимира Зеленського, що довше Росія відчуває безкарність, то більше буде загроз для всіх, до кого можуть дістати російські ракети. Натомість радник Офісу президента Олексій Арестович спрогнозував, що НАТО пробачить росію й максимум чого варто очікувати від зібрання — це додаткових санкцій та поставок зброї. В Держдепартаменті США вже заявили, що «не хочуть обговорювати гіпотетичні сценарії і не прагнуть ескалації ситуації».

Конгрес Альянсу буде

Вже сьогодні, у середу, 16 листопада, НАТО на прохання Польщі проведе засідання на підставі 4 та 5 статті Альянсу. Ця стаття передбачає поки лише консультації, у випадку коли будь-якій із країн-учасниць загрожує небезпека. Про це повідомили двоє європейських дипломатів в коментарі для Reuters. Там також вказали, що альянс діятиме обережно та потребує часу, щоб перевірити, як саме стався інцидент.

До того ж стало відомо, що літаки НАТО відстежив ракету, яка влучила по території Польщі. Про це, як повідомляє CNN, виданню розповів представник Альянсу. Інформацію з радіолокаційними слідами ракети  вже передали Польщі. На широкий загал інформації про те хто запустив ракету, або ж звідки її випустили ще не дають. Але на думку президент США Джо Байден, після консультацій із союзниками на саміті G20 в Індонезії, малоймовірно, що ракету, яка впала на сході Польщі, випустили з росії. Хоча інформацію про те, що ракета 100% російська, вже офіційно підтвердили в МЗС Польщі. 

Зберуться і країни G7

Як пише Kyodo News з посиланням на джерело в японському уряді, країни G7 проведуть екстрені переговори у зв'язку з російським ракетним обстрілом Польщі. До списку країн Великої сімки входять: Велика Британія, Канада, Німеччина, Франція, Італія, Японія та США. Відповідно до звіту Білого дому, до екстреної зустрічі, скликаної в середу вранці, також приєдналися Іспанія та Нідерланди.

 

Вибори в США

Трамп офіційно висунув свою кандидатуру на пост президента США. Ба більше, як повідомляє CNBC,  експрезидент вже зареєстрував свою кандидатуру у Федеральній виборчій комісії.

«Щоб знову зробити Америку великою і славетною, я сьогодні ввечері оголошую свою кандидатуру на пост президента Сполучених Штатів», — сказав Трамп у позолоченій бальній залі.

Нагадаємо, вибори президента США відбудуться у 2024 році. В ЗМІ прогнозують, що демократична партія США все ж збереже контроль над Сенатом. На сьогодні демократи матимуть 50 місць в Сенаті, республіканці - 49 місць. Перемога партії Байдена особливо важлива, якщо враховувати її низький рейтинг підтримки і поточний рівень інфляції в США - найвищий за останні 40 років. Окрім того, це вигідно для України, оскільки на думку прихильників Трампа питанням відбудови й допомоги Україні має опікуватись передусім Європа, а не США. Деякі республіканці вже попередили, що будуть уважно вивчати доцільність надання допомоги Україні або навіть виступати проти неї у Палаті представників, починаючи з наступного року.

Байден і допомога Україні

Президент США Джо Байден просить Конгрес виділити Україні понад 37 мільярдів доларів екстреної допомоги. Про це повідомляє АР. В адміністрації Байдена пояснюють, що понад три чверті від схвалених попередньо 40 мільярдів доларів допомоги —  вже витрачено. Нові ж кошти підуть на військову, розвідувальну та іншу оборонну підтримку, на гуманітарну допомогу й підтримку функціонування українського уряду, на охорону здоров'я та підтримку українців, які проживають у США та на підтримку ядерної безпеки України й модернізацію стратегічного резерву нафти та нафтопродуктів.

Також радимо прочитати: 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube