Ці варіанти безпеки включають військову допомогу та можливе приєднання до Альянсу, а також негайний захист за статтею 5
НАТО може запропонувати Україні два типи гарантій безпеки для мирної угоди з РФ. Йдеться не тільки про економічну і військову допомогу, але й про повний захист під ядерною парасолькою НАТО. Згідно з інформацією Foreign Policy, яку надав високопоставлений західний чиновник, ці гарантії, мали б стати важливою частиною припинення вогню і стабільності в регіоні.
Як зазначено в статті на Foreign Policy, перший тип гарантій передбачає:
Другий тип гарантій передбачає:
Ці пропозиції можуть стати ключовими елементами в майбутніх переговорах про мир і стабільність в Україні. Попри наявні варіанти, питання про подальші кроки з боку міжнародної спільноти залишаються відкритими.
Видання пригадує, як у роки після розпаду Радянського Союзу Захід також шукав засоби для будівництва нової глобальної архітектури безпеки. І Костенко, тодішній український законодавець (перший керівник української урядової делегації на переговорах з Росією щодо ядерної зброї - ред.), був одним із учасників переговорів, які намагалися з’ясувати, як продати "золото" ядерної зброї та стратегічних бомбардувальників для довгострокової безпеки.
"Ми віддаємо чисте золото, - заявляв у 1994 році Юрій Костенко, - а повертаємо руду".
Костенко запропонував "гарантії безпеки", підписані Сполученим Королівством і Сполученими Штатами, які б зобов’язували союзників України обороняти країну. Але зрештою Костенка вивели з переговорної групи. Його наступники не отримали жодних гарантій в остаточній угоді, яка отримала назву Будапештського меморандуму - лише розпливчасті "запевнення". Саме на цій угоді були побудовані обіцянки Європи про захист України. І саме ця система "лопнула, як мильна бульбашка", як писав минулого року Костенко, пише Foreign Policy.
Гарантії безпеки для України знову - тема №1. Президент США Дональд Трамп пообіцяв вирішити конфлікт "у перший день" свого терміну. (Згодом обіцянка була переглянута до перших "100 днів" адміністрації, яка почала діяльність 20 січня.
Західні союзники України вже спотикаються, обіцяючи захист Києву від подальшої російської агресії. І, як і три десятиліття тому, "вони грають швидко та вільно з тим, що пропонують". Українці сьогодні такі ж скептичні, як і Костенко в 1994 році, робить висновки видання.
"Це проблема, яка стоїть перед Києвом уже більше десяти років: гарантувати реальну безпеку важко, а безглузді обіцянки легко", - акцентують журналісти Foreign Policy.
При цьому ще раніше аналітики видання припускали, що Україні не потрібно вступати до НАТО, щоб отримати пряму військову підтримку Заходу. Коаліція європейських країн могла б надати гарантії безпеки, пообіцявши Україні допомогу на випадок майбутніх конфліктів з Росією.
Україну попри усі несприятливі прогнози можуть запросити до НАТО, оскільки це найвища гарантія безпеки. П'ята стаття Статуту Альянсу гарантувала б Києву неповторення нападу Росії. Проте спочатку на території України повинні припинитися бойові дії.
Нагадаємо, що у розпорядженні Інформатора зʼявився документ, який нібито є мирним планом Трампа. Згідно з ним Росія має покинути захоплені території у Запорізькій, Харківській та Херсонській областях. Між Україною та Росією буде прокладено лінію розмежування, яку контролюватиме іноземний миротворчий контингент. Кількість особового складу ЗСУ буде скорочено - і це стане питанням переговорів між Україною та Росією. І нарешті Україна на 50 років відмовиться від вступу в НАТО.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.