Україна може отримати гарантії безпеки без вступу до НАТО, — Foreign Affairs

Україні не потрібно вступати до НАТО, щоб отримати пряму військову підтримку Заходу. Таку думку в журналі Foreign Affairs висловив американський політолог, професор міжнародних відносин Раджан Менон

Україна намагається стати членом НАТО
Україна намагається стати членом НАТО

Україні не потрібно вступати до НАТО, щоб отримати пряму військову підтримку Заходу. Коаліція європейських країн могла б надати гарантії безпеки, пообіцявши Україні допомогу на випадок майбутніх конфліктів з Росією.

У своїй колонци професор Менон перерахувавише кілька позицій, які країни НАТО займають щодо питання членства України. Одні хотіли б бачити Україну в НАТО і користуватися захистом альянсу. На їх думку амбіції Путіна можуть вийти за межі України й поширитися на Польщу і три країни Балтії. Їхні критики стверджують, що прийняття України до НАТО загрожує тотальною війною з Росією. Цей табір вважає, що Україна не настільки важлива для національної безпеки, наприклад, Сполучених Штатів, щоб ризик був виправданим.

Третя група пропонує, щоб Захід продовжував постачати Україні зброю і тренувати її солдатів, але утримався від формальних зобов'язань щодо її захисту. Менон пропонує також варіант з передачею формальних гарантій безпеки деякими європейськими країнами, які не виходили б від Альянсу і не залучали США. На думку Менона, саме коаліція сусідів України має забезпечити її безпеку та ефективно "стримувати Росію". На думку Менона, ті, хто шукає компроміс, обирають озброєний нейтралітет.

"Україна продовжила б отримувати західне озброєння і військову підготовку, без обмежень у часі та незалежно від того, чи була б країна атакована. Але вона не буде прийнята в НАТО і не отримає альтернативних гарантій безпеки", - пише політолог.

Як він зазначає, багато прихильників такої системи сумніваються, що Україна коли-небудь приєднається до альянсу, оскільки її кордони з Росією залишаються гаряче обговорюваним питанням. Для українців третій варіант не є достатнім, він виглядає як "втішний приз" для компенсації за те, що їх не запросили до НАТО, вважає Менон. Україна вважає, що вступ країни до альянсу не зашкодить безпеці Європи й США.

"Однак, незалежно від того, наскільки сильно вони хочуть вступити, українці повинні принаймні розглянути альтернативи", - оцінює дослідник.

Київ міг би підписати пакт про безпеку з деякими членами НАТО, - стверджує Менон. Він додає, що Захід вже втомився задовольняти військові потреби України, в той час, як суспільства в Європі та США все більше хочуть припинення війни.

"Україна, звичайно, може вирішити воювати незалежно від того, чого хочуть її партнери. Але з невпевненою перемогою і хиткою підтримкою Заходу, навіть Київ може вирішити, що краще досягти недосконалого миру шляхом переговорів, ніж продовжувати війну. Коаліційні гарантії забезпечили б українцям зовнішній захист, необхідний для того, щоб відчувати себе в безпеці", - підсумовує Менон.

Перспективи членства України в НАТО

Україну попри усі несприятливі прогнози можуть запросити до НАТО, оскільки це найвища гарантія безпеки. П'ята стаття Статуту Альянсу гарантувала б Києву неповторення нападу Росії. Проте спочатку на території України повинні припинитися бойові дії.

У розпорядженні Інформатора зʼявився документ, який нібито є мирним планом Трампа. Згідно з ним Росія має покинути захоплені території у Запорізькій, Харківській та Херсонській областях. Між Україною та Росією буде прокладено лінію розмежування, яку контролюватиме іноземний миротворчий контингент. Кількість особового складу ЗСУ буде скорочено - і це стане питанням переговорів між Україною та Росією. І нарешті Україна на 50 років відмовиться від вступу в НАТО.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube