Експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко розповів Інформатору, як надзвичайний стан в енергетиці сусідньої Молдови може вплинути на Україну
5 грудня 2024 року Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан оголосив надзвичайний стан в енергетиці країни. Профільного міністра було звільнено. Причиною стало підвищення вартості газу на 27,5%. При цьому в Молдові обмежать постачання електроенергії, а невдоволення людей зросте. Інформатор поспілкувався з експетром Центру Разумкова Володимиром Омельченком, щоб з'ясувати, які наслідки ця подія матиме для України.
За словами директора енергетичних програм Центра Разумкова Володимира Омельченка, проблеми з енергетикою в Молдові наразі навряд чи можуть вплинути на Україну. Міністр енергетики Молдови пішов у відставку, бо не підготував країну до зими. Вони не запаслися своєчасно достатніми обсягами газу (це можна було робити влітку за низькими цінами), через що зараз спостерігається дефіцит та значне збільшення його вартості. Втім, обіцянки обмежити постачання електроенергії навряд чи якось вплинуть на Україну.
"Крім того, там у них є проблема з дефіцтом електроенергії, оскільки по Україні постійно йдуть обстріли. Якщо вимикається частина енергетики в Україні, то може на певний час вимкнутися і у Молдові. А наші енергосистеми пов'язані - синхронізовані. Ми у Молдови також закуповуємо електроенергію, але у дуже незначних обсягах. Це скоріше були перетоки між енергосистемами та невеликі комерційні операції. Основні партнери України по постачанню електричної енергії наразі це Румунія, Угорщина, Польща і Словаччина", - розповідає експерт.
Він додає, що найбільша електростанція у Придністров'ї (самопроголошеній країні на території Молдови, що знаходиться під контролем росіян - Авт.), яка постачає електроенергію Молдові (Молдавська ДРЕС у місті Дністровськ, належить росіянам), виробляє її частково з газу. Зараз вона забезпечує до 80% потреб Молдови в електроенергії. З 1 січня 2025 року Україна припиняє транзит російського газу своєю територією, у т.ч. до Молдови. А це змусить молдован купувати газ через Румунію, що вийде для них дорожче.
Як буде забезпечуватися газом не підконтрольне владі Молдови Придністров'я - це залишається також під питанням. У Придністров'ї вже повідомили, що Молдовська ДРЕС зможе перейти на вугілля, якщо Україна припинить постачання газу у цей регіон, так самопроголошена республіка може забезпечити свої потреби принаймні на 50 днів. А віцепрем'єр Молдови Олег Серебрян заявив, що Придністров'ю доведеться купувати газ за такою ж вартістю, як і решті Молдови, якщо Україна припинить його постачати. Водночас російський "Газпром" відмовляється постачати газ у Молдову альтернативним маршрутом, доки та не погасить борг, який не визнає. А без електроенергії з Придністров'я, яку Молдова купує за 66 дол. за МВт, її доведеться брати з Румунії вдвічі дорожче, що означатиме суттєві проблеми для економіки та кризу в енергетиці.
І саме на цьому можуть початися проблеми. У 2025 році у Молдові мають відбутися парламентські вибори. Цього року чинна президентка Мая Санду переобралася з невеликим відривом, здолавши проросійського кандидата Александра Стояногло. І перемогу забезпечили здебільшого громадяни Молдови, які голосували за кордоном. А от серед тих, хто знаходився у Молдові, проросійських виборців було більше. До речі, молдовани у Придністров'ї теж голосують на виборах Молдови.
На думку Володимира Омельченка, підняття цін на газ, проблеми з постачанням електроенергії (якщо будуть відключення) негативно вплинуть на настрої виборців. І саме тому проросійські політики (опозиція до нинішньої влади Молдови) зможуть отримати більше голосів. Існує ризик, що проросійські партії за результатами виборів зможуть сформувати уряд.
А для України це не матиме позивних наслідків. Мая Санду та її уряд наразі мають проєвропейську та проукраїнську позицію. На прикладі Угорщини та Словаччини можна побачити, як в України псуються відносини з країнами, де до влади приходять євроскептики, які хочуть дружити з Росією.
Президентка Молдови Мая Санду підписала указ про звільнення міністра енергетики Віктора Парлікова. Відставка міністра пояснюється управлінськими помилками, які призвели до критичної ситуації в енергосистемі країни. Молдовський прем’єр Дорін Речан попередив про можливість часткового або повного припинення постачання електрики. Він пояснив, що надзвичайний стан в енергетиці дозволить уряду оперативно ухвалювати рішення, включаючи можливі обмеження на експорт енергії. Прем'єр тимчасово перебрав на себе обов'язки міністра енергетики.
3 грудня у парламенті Молдови відбулися публічні слухання щодо ситуації в енергетичному секторі. Провести їх вирішили через підвищення тарифу на газ на 27,5% — з 13,13 леїв до 16,74 леїв (з ПДВ). Підвищили тариф на тлі зростання цін на газ на світових ринках та скандалу, пов'язаного з тим, що Молдова не закупила достатньо газу на зиму влітку, коли були низькі ціни. Тоді Міненерго, Moldovagaz та Energocom перекладали провину один на одного, стверджуючи, що зробили все, що було в їхній компетенції.
5 липня 2024 року МЗС Молдови заявляло, що країна готова допомогти з поставками електроенергії в Україну в обмін на газ. Щоправда, тепер Молдові самій буде потрібна елетроенергія. Україна активно залучає імпорт електроенергії з-за кордону, щоб впоратися із дефіцитом у енергосистемі внаслідок російських ударів по енергетичній інфраструктурі. Водночас сусідні країни можуть відмовлятися надавати аварійну допомогу. До початку масштабних обстрілів росіянами української енергосистеми близько 30% електроенергії Молдова закуповувала в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.