На початку грудня ціни на автогаз, бензин та дизпаливо будуть відносно стабільними
Президент Зеленський підписав закон про підвищення податків, його норми почали діяти з 1 грудня. Документ передбачає вимогу до мереж АЗС платити податок на прибуток авансом, що змусить збільшувати ціни на пальне дрібних гравців ринку паливного ритейлу. Крім цього ринок готується до вимоги зберігати запаси пального, а також чергового підвищення акцизів на пальне. Однак ці фактори позначаться на стелах АЗС лише у наступному році, а грудень обіцяє бути для водіїв достатньо спокійним, вважають експерти.
Наприкінці листопада ціни на нафту знизились на фоні послаблення ризиків щодо зниження постачання через конфлікт між Ізраїлем та Хезболлою. Угода про припинення вогню що почала діяти 27 листопада знизила премію за ризики для постачальників нафти, попри те, що обидві сторони звинувачували одна одну в порушенні умов перемир'я. Картель ОПЕК переніс засідання, на якому має бути вирішена подальша доля політики скорочення видобутку з 1 на 5 грудня.
Тим часом Міжнародна енергетична агенція (МЕА), опублікувала прогноз за яким у 2025 році надлишкова пропозиція складе як мінімум 1 млн барелів на добу або 1% від світового виробництва навіть за умови, що ОПЕК продовжить політику обмеження видобутку.
За словами засновника групи компаній "Прайм" Дмитра Льоушкіна, перші тижні грудня будуть відносно спокійними, з середини місяця на ринок пального чекає турбулентність спричинена трьома факторами. По-перше, через початок дії норми про авансову сплату мережами АЗС податку на прибуток дрібні мережі АЗС можуть збільшити ціну на пальне в межах 1,5-2 грн/л, тоді як ціна на АЗС великих мереж залишиться незмінною.
По-друге, з 24 грудня почне діяти закон про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів, що був ухвалений наприкінці 2023 року. Закон передбачає створення запасів нафти та нафтопродуктів обсягом 90 днів середньодобового чистого імпорту або 61 день середньодобового внутрішнього споживання. На думку Льоушкіна, навіть якщо винести за дужки ризики ураження нафтобаз росіянами, формування таких запасів потребуватиме у трейдерів додаткового замороження оборотного капіталу та додаткових витрат, які мережі намагатимуться перекласти на кінцевого споживача.
Крім цього мережі готуватимуться до того, що з 1 січня акцизи на бензин зростуть з 242,6 євро/тонна до 271,7 євро/тонна, на дизель зростуть з 177,6 євро/тонна до 215,7 євро/тонна, а на автогаз з 165 євро/тонна до 193 євро/тонна. Проте цей фактор відіграє на стелах вже в січні.
“В грудні немає економічних передумов для підвищення цін на стелах АЗС. До того ж після 24 січня на ринку починається мертвий сезон, коли споживання мінімальне. Хіба що всі великі гравці домовляться між собою, щоб підготуватися до нових акцизів та необхідності зберігати запаси палива”, - зазначив Дмитро Льоушкін.
Таким чином на початку грудня ціни на бензин та дизпаливо будуть відносно стабільними, проте окремі мережі АЗС можуть продовжити акції до чорної п'ятниці. В грудні теж не очікується збільшення цін на більшості АЗС, за вийнятком дрібних мереж, котрі будуть змушені підняти ціну на 1,5-2 грн/л, щоб заплатити авансом податок на прибуток.
За даними "Нафторинку" протягом 1-27 листопада імпорт автогазу в Україну склав 62,4 тис. тонн або 2,3 тис. тонн на добу, що відповідає показникам за аналогічний період жовтня. Станом на 29 листопада порівняно з 28 листопада середня гуртова ціна пропан-бутану в Україні на умовах самовивозу знизилась на 263 грн/тонна до 55,246 грн/тонна ($817/т без податків).
На АЗС знижки на автогаз до "чорної п'ятниці" з середини минулого тижня в середньому склали 1,12 грн/л. А середня ціна пропан-бутану на стелах АЗС станом на 29 листопада порівняно з 22 листопада знизилась на 44 коп./л до 34,05 грн/л.
За словами засновника Sintonec LPG Михайла Шубана, на гуртовому ринку очікується подальше зниження ціни, оскільки котирування, які Sonatrach встановила на грудень ціни на пропан та бутан на рівні $585/тонна, що на $10-15/тонна нижче ніж листопадова ціна. Окрім того, в Європі закінчується сезон активного споживання газу що додатково тисне на ціни.
“В Україну зараз надходить досить багато дешевого ресурсу з Середземномор'я. Тож ми очікуємо подальше зниження гуртових цін. Але це здешевшання буде стримуватись перспективою підвищення акцизів з 1 січня”, - каже Михайло Шубан.
Таким чином, на початку грудня ціни на автогаз на українських АЗС залишаться стабільними. У грудні є передумова до невеликого зниження цін через зниження попиту та цін на зовнішніх ринках, але цей фактор може бути нівельований майбутнім підвищенням акцизів.
З 1 січня на паливний ринок почне впливати низка нових законів, які можуть суттєво вплинути на ціну бензину. В чому причина стрімких змін, і чи залишаються чинники, які можуть пом'якшити ситуацію, розповів директор групи компаній PRIME Дмитро Льоушкін.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.