Нестабільність у Червоному морі може справити такий же ефект на глобальну економіку, як епідемія коронавірусу, але для України є і плюси
Створення єменськими хуситами загрози для мореплавства в Червоному морі є частиною фронту гібридної війни між Заходом та «авторитарним блоком». Швидка реакція США та союзників свідчить про те, що демократичні уряди усвідомили небезпеки такого протистояння з «віссю зла 2.0» і шукають методи ефективної протидії, хоч наразі й перебувають у глухому захисті. Водночас нестабільність на Близькому Сході вчергове продемонструвала, що у світовій глобальній війні Захід не може собі дозволити відвернутися від України, оскільки це означатиме нищівну геополітичну поразку.
Іранське проксі — угруповання хуситів, яке контролює частину Ємену — фактично відкрило новий фронт проти Заходу в цій світовій гібридній війні. Через їхні напади вже п’ять найбільших перевізників відмовилися від рейсів у Червоному морі, шукають альтернативні шляхи через мис Доброї Надії на півдні Африки. Ціни на енергоносії відразу поповзли вгору, що не може не радувати Тегеран та москву. Як відомо, разом із цінами на енергоносії зростає інфляція, а популярність урядів падає.
У понеділок, 18 грудня міністр оборони США Ллойд Остін оголосив про створення нової морської оперативної групи — Operation Prosperity Guardian — метою якої є захист комерційних суден. До її складу увійдуть збройні сили США, Великобританії, Бахрейну, Канади, Франції, Італії, Нідерландів, Норвегії, Сейшельських островів та Іспанії.
«Нещодавня ескалація безрозсудних нападів хуситів з Ємену ставить під загрозу вільний потік торгівлі, ставить під загрозу невинних моряків і порушує міжнародне право. Це міжнародний виклик, який вимагає колективних дій», — сказав Остін.
Морські охоронні дії, як очікується, дадуть обмежений ефект: крім піратства в бойовиків ще маса можливостей, аби створювати проблеми перевізникам, до прикладу, обстріли ракетами та безпілотниками, яких Іран люб'язно поставляє. Без наземної операції проти хуситів неможливо остаточно розв’язати проблему. Водночас Вашингтон ставить собі за мету уникнути розростання війни на Близькому Сході. Навіть, кажуть, тисне на Ізраїль, аби той згортав свої дії в Газі. Тож, здається, військові дії в Червоному морі матимуть захисний характер. По суті, це глуха оборона, ініціатива на боці «вісі зла 2.0».
На Червоне море припадає аж 12 % світової морської торгівлі, під загрозою ланцюжки глобальних ланцюгів поставок. Це найкоротший судноплавний шлях між Азією та Європою, перевізникам не залишається нічого іншого, крім як тримати курс на мис Доброї Надії в Африці. Наразі, пише Reuters, не йдеться про значне здорожчання товарів, у тому числі й через те, що існують обхідні шляхи, проте страхові послуги та додаткові витрати на транспортування неодмінно зростуть.
«Ми оцінюємо, що гіпотетичне тривале перенаправлення всіх 7 мільйонів барелів на день валових потоків нафти підвищить спотові ціни на сиру нафту порівняно з довгостроковими цінами на 3–4 долари США за барель," — передає Reuters слова експертів інвестиційного банку Goldman Sachs.
Коли у 2021 році контейнеровоз Ever Given застряг у Суецькому каналі, за тиждень збитки світовій торгівлі склали мільярд доларів. Якщо нестабільність у Червоному морі триватиме довго, це може стати одним із найбільших викликів від часів епідемії COVID-19.
«Навіть якщо Америці вдасться мобілізувати весь світ, наші військові операції не припиняться… не зважаючи на жертви, яких це нам коштує», — заявив речник хуситів Мохаммед аль-Бухаїті.
Гібридна агресія Ірану не становить небезпеки збройним силам США та союзникам у регіоні. Однак ця атака лиш один із багатьох ударів «вісі зла 2.0» по найслабшому місці Заходу — громадській думці. Є також ризики, що Вашингтону доведеться ще більше розосередити свою увагу на російсько-українську війну, війну в Газі та у бойові дії в Червоному морі. Водночас через такі дії проксі-сил Ірану, сприйняття західним політикумом подій в Україні змінюється докорінно.
Через затримку з американські допомоги росіяни святкують перемогу, знову заговорили про призабуті вже «денацифікацію» та «денаціоналізацію» і майже неприкрито агітують за Дональда Трампа. Тим часом європейські та американські політики провели серйозну переоцінку ризиків і досягли консенсусу щодо того, про що ми говорили давно — лиш Україна стоїть на заваді планам росії, частини «вісі зла 2.0», напасти на ЄС.
Виявилося, що за довгі десятиліття миру європейські нації втратили свої оборонні спроможності — якби найсильніша армія континенту, французька, вела такі ж інтенсивні бойові дії, як ЗСУ, усієї вогневої міці вистачило б лише на три дні — тому зараз активно нарощують виробництво озброєнь. А нещодавно путін так затято переконував, ніби не планує атакувати НАТО, що наші союзники з країн Балтії вже не обговорюють, чи буде напад, а лиш як цьому протистояти.
Коли через передвиборчі чвари в США ситуація з підтримкою України опинилася під загрозою, Європа одразу підстрахувала. Найяскравішим символічним кроком стало голосування про початок переговорів щодо вступу України до ЄС. Європейські лідери продемонстрували пасіонарність, яскраво та показово зламавши опір угорського прем’єра Віктора Орбана, якого вже мало не відкрито називають «троянським конем» рф, якого треба позбавити права голосу.
Війну путіна тепер чітко сприймають як агресію проти Заходу. Берлін планує за два роки перекинути на територію Литви п’ятитисячний військовий контингент. Фінляндія підписала угоду, яка дає можливість Сполученим Штатам побудувати військові бази, у тому числі за 50 кілометрів від кордону з рф. Британія погодила десятирічну програму, у якій зобов’язалася підтримувати Київ у розбудови морської потуги, у тому числі передбачено тренування з висадки десанту у Криму. ЗМІ з посиланням на власні джерела повідомляють, що в найбільш кризовому варіанті перебігу подій Лондон готовий допомагати, навіть, власними збройними силами. Однак втрата підтримки США загрожує Україні катастрофічними проблемами
Вибори в США й можлива перемога Трампа, як прогнозує багато експертів, зокрема видання The Economist, стане найбільшою небезпекою для світу наступного року. Він обіцяє вийти з НАТО, усунути людей, які заважатимуть йому робити, що хочеться, та помиритися з путіним. «Місце сидіння визначає точку зору», — якось казав експрезидент Леонід Кравчук, тому є шанс, що Трамп змінить свої погляди, щойно зайде в Овальний кабінет, але ризики занадто великі. Проблеми в економіці через дії хуситів у Червоному морі, як і заяви путіна про те, що він, буцімто, не має наміру нападати на членів Альянсу, хоч які вони очевидно брехливі, можуть спрацювати на рейтинг експрезидента.
Водночас у тому числі через події на Близькому Сході у Сполучених Штатах зросла підтримка військової допомоги Україні — про це свідчать дані опитування, проведеного в листопаді. Як повідомляє FOX News, 31 % американців вважає, що США мають більше допомагати у війні проти рф, 35 % хочуть, щоб рівень підтримки зберігався, як є, а 30 % переконані, що Вашингтон робить забагато. Найбільше зросла кількість прихильників нарощування підтримки серед демократів — на 13 % у порівнянні із жовтнем, але й між республіканців цей показник збільшився на 7 %. Тож путіну та його орді зарано пити шампанське.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.