Українці, що отримали тимчасовий захист у Чехії, можуть виїжджати з країни, однак час перебування за кордоном та деякі інші обставини можуть спричинити втрату захисту
Тимчасовий захист не обмежує подорожі та робочі поїздки, а отже не скасовується, якщо біженці виїжджають з країни. Однак у чеському МВС, за даними "Naši Ukrajinci", наголошують, що довгострокові подорожі можуть вплинути на інші сфери перебування в Чехії. А у деяких ситуаціях і призвести до ануляції тимчасового захисту.
Згідно з опублікованою відомством інформацією, тривала поїздка за кордон (на термін довший, ніж 10 днів) може призвести до втрати державного гуманітарного житла у випадку, якщо біженець не повідомив про свій від’їзд особі, яка надає таке житло.
Крім цього, безпосереднє перебування на території Чехії нерозривно пов’язано й з іншими аспектами, зокрема: отриманням соціальної допомоги, освітніх послуг та медичного страхування.
"Тобто відсутність людини може вплинути на доступність місця у школі для дитини або ж видачу гуманітарної допомоги", - пояснюють у відомстві.
При цьому важливо враховувати, що українці зобов’язані мати страховку в Чехії. А призупинити медичне страхування можливо лише на період тривалої відсутності – мінімум 6 місяців. І якщо особа не буде оплачувати страховку, то у неї буде накопичуватись борг перед страховою компанією.
Загалом, українці, що мають тимчасовий захист у Чехії, можуть вільно подорожувати країнами Шенгенської зони. А термін такого перебування обмежений так званим шенгенським правилом. Тобто, біженці можуть знаходитись у країнах Шенгену не більше 90 днів протягом періоду у 180 днів. Якщо ж термін перебування особи за межами Чехії перевищуватиме 90 днів – тимчасовий захист автоматично закінчиться.
Якщо українець планує виїхати за межі Шенгенської зони, то йому потрібно враховувати, що він втратить тимчасовий захист, якщо для такої поїздки йому потрібно буде оформлювати довгострокову візу (довше ніж на 90 днів). Однак існують винятки, тимчасовий захист зберігається, якщо біженець отримує:
Крім цього, потрібно враховувати, що отримання міжнародного захисту, або тимчасового захисту в інших країнах також автоматично скасує дію захисту у Чехії.
У відомстві наголошують, що основна умова – це наявність дійсного закордонного паспорта. У разі його відсутності подорожувати неможливо.
Що стосуються виїзду за межі Шенгенської зони, то з дійсною візовою наклейкою тимчасового захисту, на якій вказана кількість в'їздів MULT, українці можуть без проблем перетинати зовнішній кордон Шенгенської зони (наприклад, в Україну). Але якщо особа має, лише довідку про продовження тимчасового захисту або штамп у паспорті, необхідно додатково перевірити умови в'їзду в установах країни, через яку вона планує повернутися до Шенгену.
У чеському МВС наполегливо рекомендують не виїжджати за межі Шенгенської зони без дійсної візової наклейки.
Крім цього, потрібно враховувати, що для подорожей за кордон українцям необхідно мати відповідну страховку, яка буде покривати медичне обслуговування за межами країни постійного перебування. Страховку можуть перевірити при перетині кордону будь-якої країни. А у разі хвороби чи травм особа без страховки ризикує не тільки власним здоров’ям, але й фінансовою стабільністю, адже звернення до медичного закладу буде дуже дорогим.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.