Мінфін РФ суттєво переглянув бюджетні показники на 2025 рік: очікуваний дефіцит зросте до 1,7% ВВП, тоді як прибутки від нафти і газу скорочуються через глобальне падіння цін і санкційний тиск
Мінфін Російської Федерації скоригував прогноз дефіциту держбюджету на 2025 рік, підвищивши його до 1,7% ВВП. Хоча ще нещодавно очікували скромніших 0,5%. Такий перегляд пов’язаний із прогнозами суттєвого зниження світових цін на енергоносії - нафта й газ, імовірно, надовго втратять у вартості.
Як інформує Reuters, очікування щодо нафтово-газових доходів урізали майже на чверть - до 8,32 трильйона рублів (близько 101,5 млрд доларів), а заплановані витрати на наступний рік збільшилися на 830 мільярдів рублів (10,146 млрд доларів).
Попри негативні сигнали з енергетичних ринків, Москва не планує згортати мілітарні витрати. Бюджет на 2025 рік передбачає рекордне зростання оборонних видатків до 6,3% ВВП - найвищий показник з часів Холодної війни. Міністр фінансів РФ Антон Силуанов заявив, що "жодних переглядів" у цій сфері не буде.
"Наші головні витрати незмінні - соціальний захист населення, фінансування оборони та підтримка сімей військових, задіяних у "СВО", - сказав він.
Опублікований перед травневими святами прогноз дещо випередив аналітичні очікування - ті прогнозували дефіцит у межах 1,5% ВВП. Експерти вважають, що уряд неминуче вдаватиметься до непопулярних заходів: підвищення податків, скорочення соціальних програм та нарощування запозичень - все заради збереження військової машини.
До речі, фіскальний тиск у РФ вже посилюється: у 2024 році підняли низку податків, включно з прибутковим для фізичних осіб та корпоративним. Правитель РФ Путін традиційно акцентує на важливості зниження держборгу й утримання бюджетної збалансованості - цього разу ці пріоритети під загрозою.
Раніше Росія могла опиратися на енергетичну стабільність, однак зараз ситуація змінюється. Західні санкції, витрати на війну в Україні та погіршення світового попиту через торговельні суперечки (особливо між США та Китаєм) тиснуть на ціни. У квітні вартість нафти просіла на понад 11%.
Мінфін РФ вже знизив середню розрахункову ціну на нафту на 2025 рік до 56 доларів за барель (раніше - 69,70 долара). Втім, Силуанов запевнив: усі намічені бюджетні програми, включно з розвитком національних пріоритетів, будуть реалізовані.
Того ж дня російське Міністерство економіки вперше оприлюднило альтернативний сценарій розвитку, у якому головною загрозою для економіки названо американський протекціонізм. Якщо торговельні війни загостряться, зростання ВВП Росії у 2025 році може сповільнитися до 1,8% замість базового прогнозу у 2,5%.
У 2024 році, за офіційними даними, російська економіка зросла на 4,3%, але темпи вже демонструють уповільнення.
"Ескалація глобальних торговельних конфліктів сприятиме падінню попиту та зниженню цін на ключові експортні товари Росії", - йдеться в урядовому документі.
Щоб захиститися від майбутніх потрясінь, Мінфін планує акумулювати додаткові нафтові прибутки в резервному фонді. Для цього планують знизити так звану "відсічну ціну" на нафту - рівень, після якого надлишкові доходи автоматично направлятимуться до резервів.
За інформацією The Economist, російська економіка вже майже не демонструє зростання. Як зазначає видання, хоча Дональд Трамп і виявляє прихильність до Путіна, саме його жорстка торгова політика сильно вдарила по економічних інтересах Кремля.
Повномасштабна війна триває вже чеетвертий рік і санкції Заходу стають все сильнішими, державні доходи Росії скорочуються, а її економіка перейшла на траєкторію нижчого зростання. Ймовірно, у довгостроковій перспективі. Отже, санкції почали працювати.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.