Санкції працюють: російська економіка починає руйнуватися – висновки WSJ

Інвестиції та бюджет росії скорочуються, робочої сили не вистачає

Санкції - ілюстративне фото
Російська економіка потерпає від санкцій

Повномасштабна війна триває вже другий рік і санкції Заходу стають все сильнішими, державні доходи росії скорочуються, а її економіка перейшла на траєкторію нижчого зростання. Ймовірно, у довгостроковій перспективі. Про це йдеться в аналітиці американського видання The Wall Street Journal. Отже, санкції почали працювати – Інформатор.

Нафтогазові доходи бюджету росії знизилися майже вдвічі

Перші місяці російського вторгнення в Україну минулого року призвели до зростання цін на нафту та природний газ, що принесло Москві несподіваний прибуток. Але ті дні минули, констатує WSJ.

"Найбільші експортні товари країни, газ і нафта, втратили основних клієнтів. Державні фінанси напружені. З листопада курс рубля щодо долара впав більш ніж на 20%. Робоча сила скоротилася, оскільки молодь відправляється на фронт або тікає з країни через страх бути призваною. Невизначеність стримує інвестиції в бізнес", - пише видання.

WSJ звертає увагу, що значна частина поганих перспектив пов’язана з невдалим парі путіна минулого року, що він може використати російські енергоносії, щоб обмежити підтримку Західної Європи для України.

Втім, зазначає WSJ, європейські уряди замість того, щоб зменшити підтримку Києва, швидко почали шукати нові джерела природного газу та нафти. Більшість потоків російського газу до Європи припинилися, і після початкового стрибка світові ціни на газ різко впали.

"Заборона ЄС на російську морську нафту та обмеження цін Великою сімкою почали діяти лише в грудні. За даними МВФ, ці затримки підтримали надходження від енергоресурсів і допомогли уряду росії розв’язати величезний бюджетний стимул у розмірі близько 4% ВВП у 2022 році. Однак у січні та лютому 2023 року надходження від податків на нафту і газ, які складають майже половину загальних доходів бюджету, впали на 46% порівняно з аналогічним періодом минулого року, тоді як державні витрати підскочили більш ніж на 50%", - констатує факти WSJ і додає , що це змушує Москву глибше занурюватися у свій суверенний фонд багатства, один із її головних антикризових буферів.

Також The Wall Street Journal пише, що за оцінками аналітиків, беззбиткова ціна на нафту для Росії - ціна, необхідна для збалансування її балансу, - зросла до понад 100 доларів за барель, оскільки витрати на війну обтяжують бюджет. Втім, за даними Міністерства фінансів, провідна нафта країни Urals коштувала в лютому в середньому 49,56 доларів за барель, що є значно нижчою від еталонної марки Brent, яка того місяця торгувалась близько 80 доларів за барель.


Економіка росії стає технологічно відсталою та більш ізольованою

Видання вказує, що міжнародний валютний фонд підрахував, що потенційні темпи зростання росії — темпи, з якими вона могла б рости без інфляції — становили близько 3,5% до 2014 року, року захоплення Криму. Зараз цей показник впав приблизно до 1%, кажуть деякі економісти. А оскільки продуктивність падає, то економіка стає технологічно відсталою та більш ізольованою.

"Для такої економіки, як Росія, 1% — це ніщо; це навіть не рівень підтримки", – сказала виданню Олександра Прокопенко, колишня чиновниця центрального банку росії, яка покинула країну.

Центробанк заявив цього місяця, що падіння експорту, жорсткий ринок праці та збільшення державних витрат посилюють ризики інфляції.

«Інфляція в росії в лютому становила близько 11% порівняно з тим же місяцем минулого року. Ця ставка тимчасово впаде нижче 4% у найближчі місяці», - називає WSJ цифри центробанку росії.

Цього року, йдеться в матеріалі, більшість аналітиків очікують чергового падіння ВВП росії, хоча деякі, зокрема МВФ, прогнозують помірне зростання. При цьому фонд заявив, що до 2027 року економічний результат, за прогнозами, буде приблизно на 7% нижчим, ніж вказували довоєнні прогнози.

"Втрата людського капіталу, ізоляція від глобальних фінансових ринків і погіршення доступу до передових технологій заважатимуть російській економіці", — цитує WSJ заяву МВФ.

Однак, зазначає WSJ, немає ознак того, що економічні труднощі настільки серйозні, щоб становити короткострокову загрозу здатності росії вести війну. Хоча дефіцит державних надходжень свідчить про те, що дилема щодо того, як узгодити зростаючі військові витрати з субсидіями та соціальними витратами, які допомогли путіну захистити цивільне населення від труднощів, загострюється.

"У наступному році грошей не буде, нам потрібні іноземні інвестори", — цитує WSJ слова сировинного магната Олега Дерипаски на економічній конференції.


Робоча сила: найгірший стан за останні 30 років

WSJ приводить дані московського Інституту економічної політики імені Гайдара. Там йдеться про те, що промисловість країни перебуває у найгіршому стані щодо робочої сили з початку ведення обліку в 1993 році.

"За даними центрального банку, відтік мізків після вторгнення та 300-тисячна військова мобілізація минулої осені призвели до того, що близько половини підприємств зіткнулися з нестачею працівників. Користуються попитом слюсарі, зварювальники, верстатники", - пише видання.

Також WSJ цитує слова путіна про те, що значне зростання промислового виробництва зараз відбувається завдяки заводам, які виготовляють ракети, артилерійські снаряди та військовий одяг, замінюючи величезні кількості, які використовувалися під час війни. Деякі заводи працюють багатозмінно, щоб впоратися з попитом.

Видання зауважує, що хоча офіційна статистика росії не розкриває військове виробництво «готових металевих виробів» — позиція, яка, за словами аналітиків, включає зброю та боєприпаси, — вона минулого року зросла на 7%.

"Це не реальне, продуктивне зростання. Це не розвиває економіку", – сказала Олександра Прокопенко авторам матеріалу.

WSJ також звертає увагу, що здебільшого втративши європейський ринок і з відходом інших західних інвесторів, Москва стає все більш залежною від Китаю, загрожуючи втілити в життя давно тліючі побоювання Москви стати економічною колонією свого домінуючого південного сусіда.

Раніше ми писали, що прохолодна реакція москви на мирні ініціативи Китаю є доказом того, що рф робить ставку на затягування війни і сподівається на зміну зовнішньополітичних обставин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube