Росія хоче спровокувати міграційну кризу у Європі: до чого тут Гетманцев та псевдорадниця Зеленського

Читать на русском

Медіаексперт Дмитро Золотухін звернув увагу на цікавий факт. У США зустрічі з американським республіканськими політиками проводили нардеп Вадим Івченко та Олена Липівська-Ергюль. Остання представлялася радницею Президента України Володимира Зеленського, хоча вона такою не є. А ще можна прослідкувати її зв’язок з головою податкового комітету Верховної Ради Данилом Гетманцевим. Родзинкою у цій історії є те, що, з одного боку Липівська-Ергюль нібито лобією інтереси України у США, а її чоловік з Туреччини може допомагати росіянам створити міграційну кризу на кордонах ЄС. У березні 2024 року скандальні депутатки Мар’яна Безугла та Галина Третьякова запропонували довічно саджати за грати осіб, які за кордоном видають себе за представників держави. Детальніше розповість Інформатор

Читать на русском
Данило Гетманцев та Олена Липівська
Данило Гетманцев та Олена Липівська

Медіаексперт Дмитро Золотухін звернув увагу на цікавий факт. У США зустрічі з американським республіканськими політиками проводили нардеп Вадим Івченко та Олена Липівська-Ергюль. Остання представлялася радницею Президента України Володимира Зеленського, хоча вона такою не є. А ще можна прослідкувати її зв’язок з головою податкового комітету Верховної Ради Данилом Гетманцевим. Родзинкою у цій історії є те, що, з одного боку Липівська-Ергюль нібито лобією інтереси України у США, а її чоловік з Туреччини може допомагати росіянам створити міграційну кризу на кордонах ЄС. У березні 2024 року скандальні депутатки Мар’яна Безугла та Галина Третьякова запропонували довічно саджати за грати осіб, які за кордоном видають себе за представників держави. Детальніше розповість Інформатор

Колишній заступник Міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін опублікував цікаву інформацію. На фоні законопроєкту скандальних депутаток Мар'яни Безуглої та Галини Третьякової про довічне ув'язнення за представництво України за кордоном без дозволу випливла деталь. У 2022 році разом з нардепом Вадимом Івченком на зустріч з республіканцями у США літала Олена Липівська-Ергюль, яка представлялася радницею Зеленського, хоча такою не була. Втім, вона має зв'язки з ліванським партнером родини Гетманцевих, на якого США наклали санкції за торгівлю зброєю та допомогу авторитарним режимам. А чоловік самопроголошеної радниці Президента України організовує туристичний відпочинок росіянам у Туреччині. З Туреччини росіяни планують брати арабських мігрантів для створення кризи у країнах ЄС.  

Американський сенатор Роджер Вікер від Республіканської партії у 2022 році опублікував допис про зустріч з Вадимом Івченком від ВО «Батьківщина» та Оленою Липівською-Ергюль («радницею Президента України Володимира Зеленського»). У коментарях народний депутат Вадим Івченко зазначив, що поїздка була розрахована для контактів з республіканцями у перші місяці повномасштабної війни, а її метою було донесення інформації про потреби ЗСУ, а без допомоги лобістів організувати подібну зустріч було б неможливо. Керівник Інституту постінформаційного суспільства Дмитро Золотухін наголошує, що запроповонований нещодавно «слугами народу» Мар’яною Безуглою та Галиною Третьяковою законопроєкт, вірогідно, розроблений для таких ситуацій. А відкликати документ могли, щоб не нашкодити наближеним до окремих чиновників людям.

Допис американского сенатора-республіканця про зустріч з Вадимом Івченком та Оленою Липівською-Ергюль
Допис американского сенатора-республіканця про зустріч з Вадимом Івченком та Оленою Липівською-Ергюль

Цим законопроєктом дві скандальні дами пропонували позбавляти волі на 15 років або довічно за «привласнення державних функцій під час війни на міжнародних заходах без законних на те повноважень і погоджень». Тобто якщо людина хоче представляти Україну у міжнародних контактах, то повинна буде отримувати на це погодження від центральної влади – від Офісу Президента або Кабміну. Поки що даний законопроєкт відкликаний Третьяковою для доопрацювання. Експерти та колишні народні депутату накинулися на Третьякову, пропонуючи забути про законопроєкт, адже він порушує конституційні права громадян. Та цей законопроєкт і знизив би можливості окремих політиків, громадських діячів, бізнесменів, експертів, журналістів представляти інтереси України за кордоном. Втім, існує чимало людей, які «лобіюють інтереси України» за кордоном саме від імені нашої держави, при цьому не займаючи ніяких посад та ніким на це не уповноважені.

Хто така Олена Липівська-Ергюль?

Попри те, що Олена Липівська-Ергюль представлялася радницею Володимира Зеленського, вона такою не є за офіційними даними. У 2021 році вона здійняла скандал, коли подала декларацію як кандидатки на посаду Віцепрем’єрки України з питань стратегічних галузей промисловості (тоді посаду займав Олег Уруський, зараз – Олександр Камишін). На цій посаді міністр відповідає за багатомільярдні бюджети та злагоджену роботу підприємств оборонної галузі. При цьому Липківська-Ергюль зазначала, що вона володіє торгівельною маркою «Експрес манікюр», а сама та її чоловік, громадянин Туреччини Оузхан Ергюль, працюють у туристичних компаніях (він – у Tantur Tourism Co., вона – у Sahne Vizyon Casting Turism), проживали вони тоді у Туреччині.

Олена Липівська-Ергюль
Олена Липівська-Ергюль

За освітою Олена економіст, навчалася у Національному авіаційному університеті у Києві. Народилася у 1973 році. У 2008-2020 роках була співвласницею компанії «Корн-Хауз» у Харкові, яка займалася торгівлею продуктами (та продавали кукурудзу у стакані). З 2017 року до січня 2021 року була підприємцем, займалася перукарськими послугами та салонами краси (такий вид діяльності у неї був вказаний). У 2018 році в одному з видань вона згадувалася як радниця міністра інфраструктури. Володіла квартирою у Києві (71,5 кв. м) спільно з родичами, квартирою у Туреччині (189,4 кв. м) спільно з чоловіком та донькою, ділянкою (1 тис. кв. м) у селі Ревне Бориспільського району Київщини. Мала ювелірні вироби на близько 800 тис. грн, одяг Chanel та Fendi на майже 2 млн грн, 4 сумки шанель на понад 900 тис. грн. А їздила на власному Range Rover Sport 2016 року та взятому у лізинг Toyota RAV4 Hybrid 2018 року. Вона мала 378 тис. дол., 1,5 млн грн, 877 тис. євро заощаджень та ще майже 1 млн грн позичила третім особам.

Олена Липівська-Ергюль з 2022 року разом з Вадимом Івченком намагалися лобіювати інтереси України через американську компанію BGR Government Affairs LLC. Ця компанія відома лобіюванням замовлень американських оборонних підприємств, одне з яких Raytheon завдяки війні в Україні за посередництва лобістської компанії BGR отримало від Пентагону контракти на понад 2 млрд дол. лише за 2022 рік. А також радник компанії закликав збільшити постачання військової допомоги для України зі США напередодні початку повномасштабної війни росії проти України. Примітно, що старшим радником у цій лобістській компанії є Курт Волкер – колишній спецпредставник держдепу США у справах України за президентства Трампа (2017-2019).

А ще Олена Липівська-Ергюль знайома з Родрігом Мерхежем та Данилом Гетманцевим. Так стверджує колишній заступник Міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін. За даними аналітичної платформи YouControl, у 2006-2011 роках Олена Липівська керувала ТОВ «УС Авіа» (UM Air) та є однією з посадовців цієї компанії. Серед власників і ліванський бізнесмен Родріг Мерхеж та Олена Мерхеж. У листопаді 2021 року рішенням Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) було накладено санкції на цю компанію: обмежили торгові операції, польоти та перевезення ресурсів територією України тощо. За надання у лізинг та продаж літаків іранським авіакомпаніям Mahan Air та Iran Air «УС Авіа» та Авіакомпанія "Буковина" батька Родріго Мерхежа були внесені до американського санкційного списку, про що повідомляло міністерство фінансів США.

У своїй декларації за 2020 рік народний депутат Данило Гетманцев зазначив, що його мати позичила Родрігу Мержеху 650 тисяч доларів, однак вказав його прізвище з помилкою. Таку суму звичайним людям не позичають. Тобто мова йде про тісну співпрацю.

Родріго Мерхеж – ліванський торговець зброєю. Він з 2019 року знаходиться під санкціями США. Його прізвище Гетманцев міг свідомо написати з помилкою, щоб не фіксувати факт співробітництва з ліванцем. Дмитро Золотухін наголошує, що Мерхеж побудував бізнес у кількох країнах та може бути пов’язаним зі спецслужбами Сирії.

«Аеропорт Шарджа в ОАЕ є повітряним хабом для постачань зброї по всьому Близькому Сходу та Африці. І саме там зареєстровано ряд пов'язаних між собою компаній, літаки яких продовжують експлуатуватися українськими юрособами за сертифікатами Державіаслужби. Наймасштабніший туристичний оператор України, син власниці якого був помічником у топ-шпигуна ФСБ рф в Україні, має глибоке та розгалужене співробітництво з широким контактом з ліванцем, який має великі контакти», - вказує Золотухін.

Дмитро Золотухін пише, що 7 квітня 2016 року PR-бюро «Дієслово» надало підтримку презентації спільної польотної програми «Bravo Airways» та Travel Professional Group (TPG) на літній сезон-2016. Через рік після запуску спільного проекту Мерхежів і Гетманцевих, компанії ліванця потрапили у міжнародний скандал. В січні 2017 екс-керівник Державіаслужби Денис Антонюк, про звільнення якого казав Мерхеж на презентації з «TPG», оголосив, що Державна прикордонна служба України здійснюючи огляд багажного відділення літака авіакомпанії «UM Air», який здійснював рейс до Ірану, виявила 17 ящиків із вантажем, що не мали жодних товаросупровідних документів та не були внесені до бортового журналу судна. Члени екіпажу сказали, що скрині, нібито, містять ремонтний комплект для літака та не обліковані у бортовому журналі через неуважність. Натомість у 3 скринях було виявлено комплектуючі до складових протитанкового керованого ракетного комплексу «Фагот».

Та цікавий і чоловік української лобістки Олени Липівської-Ергюль в контексті авіабізнесу. Це Оуз Ергюль. Він працює генеральним менеджером туристичної компанії Fun&Sun у Туреччині (так перейменувалася туристична компанія TUI у росії та Білорусі), раніше у Туреччині він працював у TUI Russia. Тобто чоловік Олени Липівської у Туреччині займається організацією відпочинку десятків тисяч росіян.

Спровокувати міграційну кризу можуть допомогти туристичні компанії

Компанія Fun&Sun співпрацює з авіакомпанією Southwind Airlines (як і багато інших туркомпаній) та відправляє туристів до Туреччини своїми чартерними рейсами. Нагадуємо, що і туркомпанія родини Гетманцевих "TPG" співпрацювала з "УС Авіа".  Журналісти німецького Bild вважають, що авіакомпанію Southwind Airlines використовують росіяни, щоб перевозити мігрантів з Туреччини до Білорусі. Авіакомпанії під прикриттям турфірм можуть спеціально відправляти мігрантів до країн-агресорів, а ті вже використають людей у своїх цілях. Ця авіакомпанія з грудня 2023 року без перешкод здійснює прямі рейси зі Стамбула до Мінська на кілька годин швидше, ніж білоруська «Белавіа», якій заборонено літати над територією ЄС. Турецька Turkish Airlines взагалі у Білорусі не здійснює посадки.

У 2020 та 2021 роках режим Лукашенка у Білорусі спеціально підвозив мігрантів з арабських країн на кордони з Польщею та Литвою та не заважав їхнім спробам перетнути кордон з ЄС, щоб створити кризову ситуацію на кордоні. Подібне росія намагається робити на кордоні з Фінляндією, навіть видає мігрантам велосипеди. І для нових загострень міграційної кризи росіяни та білоруси можуть використовувати саме авіакомпанію Southwind Airlines, яка обслуговує інтереси російського бізнесу.

Також компанія Southwind Airlines здійснює перельоти з російських міст у курортні міста Туреччини. Може допомогти росіянам долетіти до країн Європейського Союзу, Швейцарії, Великобританії, Перської затоки, країн СНД. Пальне компанія закуповує у російських АТ «Аеро-Шереметьєво» та ТОВ «Лукойл-Аеро-Запад». Частина літаків Southwind Airlines взята у російської авіакомпанії NordWind. А власником трьох літаків компанії є Джайдіп Мірчандані (він вів бізнес і в Україні), який фігурує у скандалах про незаконні перевезення у зонах бойових конфліктів. У Фінляндії оголосили, що компанія з таким шлейфом навряд чи отримає дозвіл на роботу у їхній країні.

Бізнес родини Гетманцева у Криму

Мати народного депутата України Данила Гетманцева Олена є засновницею українського туроператора TPG. Кіпрська компанія записана на іншу кіпрську — Dunkley marketing LTD, яка належить матері очільника фінансового комітета Ради. Ця фірма не вказувалася в деклараціях нардепа, однак, як стверджують журналісти, вона зробила значний внесок у сімейний бізнеас.

За даними розслідувачів проекту Bihus.info, юридична компанія Гетманцева Jurimex з кінця 2000-х років обслуговувала кримський готельний комплекс "Ріпаріо" (за радянських часів — пансіонат "Прибережний") під Ялтою. Журналісти стверджують, що власником комплексу став "суддівсько-прокурорський клан". Спершу "Ріпаріо" оформили на родичів, а згодом — на британську компанію, чиї сліди ведуть на привабливий для офшорів Кіпр. Пакет акцій отримала і партнерка Гетманцева Ірина Мельніченко.

Після захоплення Криму російськими військами у 2014 році Мельниченко летить до Москви. Тоді в реєстрі компаній РФ зʼявилися клони українськиї фірм, за якими була закріплена нерухомість та гроші готелльного бінесу в Криму. Таким чином бізнес почав платити податки державі-агресору. Окрім того, дві компанії, на які зареєстровані два будинки та нежитлові приміщення, також починають сплачувати податки окупантам. Частку в цих компаніях мав і чинний голова фінансового комітету Ради.

В свою чергу нардеп запевнив, що його компанія Jurimex припинила супроводжувати бізнес, що залишився в Криму. Але в той же час супровід "Ріпаріо" продовжив Дмитро Махаринський — очільник представництва юридичної фірми Jurimex в Криму до 2014 року. Також журналісти стверджують, що Махаринський веде справи російського клона однієї з фірм Олени Гетманцевої — матері Данила Гетманцева. Зокрема, мова йде про орендний бізнес. Зʼясувалося, що жінка володіє приміщенням у Сімферополі.

Гетманцев каже, що приміщення станом на зараз втрачене через російську окупацію, однак компанія має фірму-клона, яка зареєстрована за тією ж самою адресою. Директором там вказаний Махаринський. Bihus.info наголосили, що до 2022 року фірма-клон була прикріплена за компанією Dunkley Marketing LTD, яку українські журналісти називають кіпрським офшорним "гаманцем" зі структури туристичного бізнесу матері Гетманцева.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.