На Львівщині представники ТЦК силоміць мобілізували майже сліпого чоловіка і утримують на полігоні: правозахисники б’ють на сполох

Адвокат Олег Веремієнко повідомив про кричущий випадок порушення прав людини на Стрийщині. Його клієнт Василь Наконечний був незаконно затриманий і утримується в умовах, що не відповідають нормам, попри серйозні проблеми зі здоров’ям

Насильницька мобілізація в Україні
Чоловіка незаконно затримали представники ТЦК. Ілюстративне фото затримання

На Стрийщині у Львівській області триває мобілізація з порушенням законодавства. 27-річний Василь Наконечний був незаконно затриманий трьома невідомими, які представилися співробітниками ТЦК і поліції. Чоловіка з понеділка, 8 липня, утримують на одному з полігонів Львівщини, попри те, що він майже нічого не бачить.

Адвокат Олег Веремієнко, який розповів про цей кричущий випадок, вже подав скаргу до суду, вимагаючи негайного звільнення Наконечного та притягнення винних до відповідальності. Він сподівається на скоріший розгляд цієї справи у суді.

"Ми подали скаргу до суду у порядку зі ст. 206 КПК (незаконне затримання людини - ред.), також подали заяву у ДБР щодо незаконного затримання і направили звернення до омбудсмена Дмитра Лубінця. Зважаючи на те, що зараз вечір п'ятниці, їх ще не розглянули. Але ми сподіваємося, що всі звернення у найближчий час розглянуть", - розповідає адвокат.

За словами Веремієнко, мобілізація в регіоні здійснюється з грубими порушеннями законодавства, про що свідчить випадок із незаконним затриманням і утриманням де-факто інваліда зору Василя Наконечного. Відомо, що у понеділок, 8 липня 2024 року, троє невідомих чоловіків, які представилися співробітниками Територіального центру комплектування (ТЦК) і поліції, затримали його клієнта - Василя Наконечного ще з двома особами.

Затримання відбулося в селі Дубино Стрийського району без надання документів і пояснень від співробітників ТЦК та СП. 27-річного уродженця села Нове Село Жидачівського району Львівської області, який є з дитинства страждає на кератоконус (дегенеративне незапальне захворювання ока, під час якого гострота зору стає незадовільною, нічний зір при цьому набагато слабший за денний - ред.), разом із іншими затриманими доставили до ТЦК одного з міст Львівщини, де його тримали в автобусі без доступу до туалету та зв'язку з рідними.  

"Мій клієнт дійсно є майже сліпим з народження, що підтверджується медичними висновками. У нього також виразка шлунка розміром у декілька сантиметрів з множинними ерозіями, що підтверджується обстеженнями у Моршині декілька днів тому", - розповідає про незадовільний стан здоров'я свого клієнта адвокат.

На Львівщині мобілізували незрячу людину
На Львівщині мобілізували майже незрячу людину

За словами одного зі свідка, який теж був незаконно затриманий цими ж особами, троє осіб, двоє з яких були озброєні пістолетами та автоматами "Калашникова", пересувалися на автомобілі "Хюндай Туксон" вишневого кольору та представилися співробітниками поліції РТЦК і поліції Стрийського району. Вони запропонували Наконечному, йому та ще одному чоловіку проїхати з ними до районного Територіального Центру комплектування для уточнення даних і з'ясування обставин, фактично не залишаючи іншого вибору, окрім як їхати з ними під загрозою застосування зброї та фізичної сили, йдеться у матеріалах справи.

За словами адвоката Веремієнко, його клієнт Василь Наконечний пройшов військово-лікарську комісію буквально за три хвилини, де його, незважаючи на серйозні проблеми зі здоров'ям, визнали придатним до військової служби. Голова ВЛК, Галина Сливка, проігнорувала всі скарги Наконечного на стан здоров'я, додав правозахисник. І з понеділка, 8 липня, Наконечного возили по різних військових частинах Львівської та Рівненської областей, намагаючись знайти місце для служби.

Висновки медичної експертизи
Висновки медичної експертизи - у мобілізованого кератоконус другої стадії обох очей

Станом на вечір четверга, 11 липня, Наконечного утримували на території військової частини одного з навчальних центрів Львівщини. Його сестра, Мар'яна Витак, разом із адвокатом Олегом Веремієнком подали скаргу до слідчого судді Стрийського міськрайонного суду, вимагаючи негайного звільнення Наконечного та притягнення винних до відповідальності за незаконне затримання і утримання.

Незважаючи на інвалідність, чоловіка відправили на полігон
Незважаючи на проблеми з зором, чоловіка відправили на полігон

Адвокат Веремієнко наголошує на необхідності дотримання прав людини під час мобілізації та вимагає ретельного розслідування випадків порушення законодавства з боку військових і правоохоронних органів. Він зазначає, що його клієнта затримали незаконно, а всі подальші дії ТЦК були протиправними.

"Зокрема, не було складено протоколу про його затримання в порядку КПК чи в порядку адмінісративної процедури, не був викликаний адвокат БПД (безоплатної правничої допомоги) чи платний адвокат, і затриманому не дали можливість скористатися мобільним телефоном, щоб повідомити рідних та близьких про своє незаконне затримання. Отже, у діях осіб, які незаконно та протиправно затримали брата заявниці – вбачається склад злочину, передбачений ч.3 ст.146 КК України, а також ст.ст.364, 365 та ст.374 КК (а саме - незаконне позбавлення волі або викрадення людини, зловживання владою або службовим становищем, а також порушення права на захист)", - наголосив адвокат Веремієнко.

Окрім цього Веремієнко зазначив, що його клієнт подав керівництву полігону заяву про те, що він є пацифістом і згідно ст.9 Римської Конвенції 1950 року є сумлінним відмовником від військової служби.

"Він за своїми релігійними переконаннями не може користуватися зброєю, не буде ні в кого стріляти і нікого вбивати", - також додав Олег Ігорович. 

Розвиток історії з затриманням Наконечного

Впродовж того, як історія з незаконним затриманням Наконечного набуває розголосу, з адвокатом Олегом Веремієнко вже зв'язалися з полігону. Тут зазначили, що клієнта без постанови суду відпустити не можуть, але ставляться до чоловіка уважно, зважаючи на всі обставини справи.

"Ви дуже здивуєтеся, але мені зателефонувало керівництво полігону і повідомило, що нібито у Наконечного не забирали телефон. Тобто вже з'являється інша інформація. Вони розповідають, що самі є заручниками ситуації. Мовляв, їм привезли чоловіка, якого без рішення суду вони відпустити не можуть. Але його нагодували, десь у палатці поселили, телефон у нього є", - розповів журналісту Інформатора адвокат.

За словами Веремієнко, Наконечний вже телефонував йому з телефону, який зараз у нього є. Правоохоронці сподіваються, що з понеділка буде судове засідання, яке і поставить крапку у цій неприємній ситуації з незаконним затриманням людини.

Коли ТЦК можуть силоміць затримувати людей

За словами нардепа Федіра Веніславського, поліція має право затримати та силоміць доставити громадянина до ТЦК лише в одному випадку. Для цього він має бути ухилянтом від служби. Тобто перебувати у розшуку.

Нагадаємо, що минулого року у Львові трапився резонансний випадок примусової мобілізації чоловіків представниками ТЦК просто посеред вулиці. Ситуація потрапила на відео очевидців і набула розголосу.

Очевидці намагалися зупинити мобілізацію силою, але в цей момент представник ТЦК почав тиснути на жінку, яка фільмувала все, й змусити її припинити зйомку. На це вона відповіла, що не має права знімати на блокпосту, але знімання таких ситуацій посеред вулиці не перечить закону, мовляв, це – викрадення чоловіка. Тоді працівник військкомату вирвав телефон у неї з рук.

Випадки, коли представники ТЦК заламують чоловікам руки й "мобілізують" їх прямо з вулиці, почастішали у 2024 році. Втім, такі силові прийоми поза законом й у Раді запевняли, що кадрові рішення та ротації працівників, які виконують свою роботу у такий скандальний спосіб, будуть виконуватися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube