Законопроєкт Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки у лютому 2024 року зареєстрували нардепи від Слуги народу
Попри те, що під час воєнного стану українцям забороняється встановлювати відеореєстратори на автомобілі, в Україні можуть запровадити тотальний відеонагляд за громадянами. Відповідний законопроєкт 11031 “Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки” зареєстрували нардепи від “Слуги народу” ще у лютому цього року. А вже незабаром Верховна Рада повернеться до розгляду цього питання.
Про прийняття законопроєкту просив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, передає Нацполіція у Facebook. Коли саме за нього мають проголосувати обранці – невідомо.
Документ передбачає ідентифікацію громадян системою відеонагляду на підставі певного набору біометричних даних, а також інформації про особу – зокрема, ім’я, дата народження, відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування), відцифрований образ обличчя особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків. Серед іншого, можна буде відслідковувати дані про автомобіль. З огляду на введення можливості обмежити ухилянтів від мобілізації у праві керування авто, це може буде дієвим у пошуку їхнього транспорту.
“Разом з Колегами з Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності провели робочу зустріч з Міністром внутрішніх справ України Ігорем Клименком. Керівництво МВС на практичних прикладах, продемонстрували важливість проєкту Закону України “Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки” №11031. Законопроєктом передбачаються єдині функціональні та технічні вимоги до побудови та функціонування систем відеомоніторингу стану публічної безпеки центрального, регіонального та місцевого рівнів”, – зауважив голова Комітету Сергій Іонушас.
Об’єктів відеомоніторингу буде кілька. Зокрема:
Фізичних осіб ідентифікуватимуть на підставі певного набору біометричних даних. Також збиратимуть наступну інформацію про особу:
Транспорт ідентифікувати на підставі низки відомостей: марка, модель, колір, рік випуску, номерний знак, інформація про власника транспортного засобу (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, повне найменування та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (для юридичних осіб), адреса реєстрації місця проживання фізичної особи або адреса місцезнаходження юридичної особи.
Для того, щоб отримати інформацію для ідентифікації об’єктів, які зафіксували на відео, система стану публічної безпеки центрального рівня здійснюватиме електронну інформаційну взаємодію з низкою реєстрів. Зокрема, з Єдиним державним демографічним реєстром, Єдиною інформаційно-аналітичною системою управління міграційними процесами, національною системою біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства, Єдиним державним реєстром транспортних засобів, Державним реєстром фізичних осіб - платників податків.
Персональні дані громадян зберігатимуть та оброблятимуть у системах відеомоніторингу стану публічної безпеки протягом строку, необхідного для досягнення цілей обробки таких даних, визначених законодавством. Втім, не більше 15 років. Кожна особа, чиї персональні дані внесено до системи, має право:
На початку 2024 року стало відомо, що МВС створює Єдину систему відеомоніторингу в Україні. До неї будуть підʼєднані тисячі камер відеоспостереження, які розташовані на дорогах, у місцях великого скупчення людей. У майбутньому туди інтегрують камери, які зʼявляться у навчальних закладах.
Процес запуску Єдиної системи мав бути завершений ще наприкінці 2022 року. Водночас, зробити цього не вдалось через війну. За словами представника міністерства, до Єдиної системи відеомоніторингу підʼєднають 50 тисяч камер, зокрема:
Нагадаємо, що журналісти проєкту "Схеми" дізнались, що В Україні два десятиліття працювали тисячі камер відеоспостереження з програмним забезпеченням від російського виробника TRASSIR/DSSL. Вони могли роками передавати інформацію на сервери, які розташовані у росії, до них був доступ і в ФСБ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.