Можливий дефіцит цементу під час відбудови: Володимир Власюк про прогнози нестачі будматеріалів

Читать на русском

Український ринок може захопити іноземна компанія на тлі недостатньої кількості виробничих потужностей всередині країни

Читать на русском
Будівництво, цемент
Будматеріали мають вироблятись українськими компаніями

Український ринок може захопити іноземна компанія на тлі недостатньої кількості виробничих потужностей всередині країни

Щоденно Україна перебуває під російськими обстрілами, тож потреби в ресурсах для відбудови лише зростають. Експерти зʼясували: наша держава, імовірно, зіштовхнеться з нестачею певних будматеріалів, що потягне за собою і збільшення цін на них. Однак Україна має ще загрози - недостатню кількість виробничих потужностей та загалом захоплення ринку іноземною компанією.

Поспілкувавшись із директором “Укрпромзовнішекспертизи” Володимиром Власюком, журналісти СтопКору дізналися про ситуацію на українському ринку будівельних матеріалів і загрози повоєнної відбудови.

Він розповів, що на державному підприємстві "Укрпромзовнішекспертиза" проводилося масштабне дослідження стосовно імовірної нестачі деяких будматеріалів в розпал відновлення країни - за кілька років після завершення бойових дій.

Володимир Власюк

Як зазначив директор ДП Володимир Власюк, за прогнозами науковців та експертів, потреба відчуватиметься в 31 будівельному матеріалі, зокрема до них входять цегла, цемент і бетон, відповідальні десь більш ніж на 80% собівартості всієї необхідної продукції.

Директор “Укрпромзовнішекспертизи” наголосив: для відновлення зруйнованого під час війни Україна потребуватиме близько 35 млн тонн чистого цементу, що в цінах за 2022 рік становить майже 2 млрд доларів. Водночас потреби бетону, котрий у значній мірі виробляється з цементу, становлять 51 млн кубометрів загальною вартістю приблизно 6 млрд доларів, зауважив пан Володимир.

"За нашими оцінками, потужності з виробництва цементу, наявні на 2022 рік, в Україні складають близько 13 млн тонн на рік. Потреба - 15,1-15,2 млн тонн на рік. Тобто висновок такий, що ми можемо очікувати дефіциту потужностей цементу під час відбудови. Ми його оцінили приблизно у 14%", - сказав він.

Володимир Власюк пояснює: якщо саме українські підприємці максимально вироблятимуть необхідні будматеріали, наша економіка, яка має значні проблеми через війну з РФ, відчує велику підтримку. Таким чином до роботи будуть залучені регіональні підприємства, люди матимуть робочі місця, а до державного бюджету надходитимуть податки.

Водночас перед будівельною сферою України, зокрема цементною галуззю, може повстати нова загроза - монополізація ринку. Під час повномасштабної війни в Україні, коли інфраструктура потребує відновлення, а громадяни перебувають у скрутному фінансовому становищі, ірландський виробник CRH, імовірно, побачив спосіб нажитися на нашому народі. Він збирається придбати в італійської компанії Buzzi два заводи в нашій державі: "Волинь-цемент" і "Південьцемент". Унаслідок цього виробник CRH може захопити будівельний ринок України.

Сергій Пилипенко

Про загрози українському ринку пояснив журналістам генеральний директор промислово-будівельної групи "Ковальська" Сергій Пилипенко. Він розповів, що у разі успішності угоди основним негативним наслідком для галузі буде обмеження конкуренції.

"Я вважаю, що це однозначно негативно вплине. Ще більше з концентрацією на ринку цементу відбувається. Це обмежить конкуренцію та створить додаткові ризики для споживачів у частині наявності продукції, доступу її і вартості. Вартість цементу впливає на всю будівельну продукцію, яка трансформується в усі готові обʼєкти", - сказав він.

Водночас варто зазначити, що виробник CRH знищує підприємства по усьому світові: Ірландії, Швейцарії, Німеччині та США  - уже протягом десятків років. Яскравим прикладом є реальний кейс втрати колишнім ірландським бізнесменом сімейної справи й навіть даху над головою через дії, як він називає, "цементної мафії". За словами Шеймуса Мейя, під тиском компанії йому довелося закрити власну бетонну справу.

Так, зважаючи на іноземний негативний досвід захоплення бізнесів CRH, постає питання: а чи вивчав АМКУ європейську практику концентрації на ринку цементу і наскільки взагалі можлива концентрація відповідає чинному законодавству ЄС?

Ба більше, Антимонопольному комітету України варто залучити інших учасників ринку виробників цементу та будівельної продукції для всебічного та обʼєктивного вивчення питання концентрації CRH-Дікергофф.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.