Московський патріархат – усе? З ухваленого Радою закону випливає, що не все так однозначно

Якщо все піде гладко, перші результати застосування закону стануть помітними через дев'ять місяців - і це без урахування можливих затримок в імплементації та ймовірного опору УПЦ МП

патріарх кирилл, києво-печерська лавра, Володимир Зеленський
Як швидко Зеленський та українці побачать плоди ухвалення закону про заборону УПЦ МП, і чи чинитиме опір РПЦ - сказати поки важко

У мережі - тріумфування, ширяться меми про крах УПЦ МП вже найближчими днями. Проте відповідно до законопроєкту, ухваленого Верховною Радою, все не так просто – процес згортання її діяльності займе мінімум дев'ять місяців, а насправді навіть більше. Інформатор розібрався у механізмі у статті "Качиний тест для митрополитів: навіщо в Зеленського женуть коней з законом проти УПЦ і чи роздратує це США" – і ось коротко про це.

У законопроєкті прописано, яким чином та хто саме встановлюватиме зв'язок тій чи іншій українській церкві із "центром" у РФ. Звісно, прямо назву не вказували, але усім зрозуміло, що йдеться про єдину релігійну організацію в Україні - УПЦ МП, що підпорядковується РПЦ.

Завдання довести, що церква пов'язана з РПЦ, покладено на ДЕСС (Держслужбу з етнополітики та свободи совісті). ДЕСС тепер потрібен час, щоб розробити нормативні положення під ухвалений законопроєкт, пояснив Укрінформу нардеп Микита Потураєв. 

По-перше, нардеп звернув увагу, що закон набере чинності через місяць після підписання. Це пов’язано з певними процедурними особливостями, коли такий важливий і політично складний законопроєкт вступає в дію.

"Також надається три місяці (і це мінімальний термін, бо в інших випадках ми зазвичай прописуємо шість місяців), щоб ДЕСС розробила нормативку під цей закон. А це, зокрема, і положення про формування складу тієї комісії, яка має бути незалежною від виконавчої влади і яка буде проводити дослідження наявності зв’язків, афіліації з Москвою або дослідження стосовно фактів розповсюдження ідеології "руського міра", - пояснив Потураєв.

Відтак, через 4 місяці після набрання чинності законом ДЕСС почне формувати комісію - це також займе час. Потім вона буде проводити дослідження (Потураєв каже, на них піде ще 2 місяці - виходить вже пів року). А згодом ДЕСС видає припис, на виконання якого громадам дадуть ще 2 місяці. В цілому виходить щонайменш 9 місяців від моменту прийняття закону.

Нагадаємо, після голосування у Верховній Раді законопроєкт ще має підписати президент України Володимир Зеленський (з огляду на те, що ухвалення документа проходить під акомпанемент меседжа про "духовну незалежність", можна очікувати підпис президента символічно в День Незалежності). Потім він офіційно публікується - і набирає чинності.

Чому процес може ще затягнутися

Документ регулює і механізм (само)розпуску УПЦ, як церкви, що підпорядковується РПЦ, і питання підпорядкованості, і можливість переходу громади до ПЦУ. ДЕСС, формуючи висновки про "причетність" церкви до РПЦ, буде враховувати факти поширення пропаганди ідеології "руського мира" як безпосередньо релігійною організацією, так і її статутними або іншими органами управлінні, та іншими особами, що діють від їхнього імені.

Відтак, все нібито просто: якщо у проповідях чи публічних виступах звучали елементи ворожої пропаганди - уся церква має відповідати. Альтернатива проста, громадам пропонуватимуть перехід до інших церков. Передовсім, звісно, - до ПЦУ. Але є "але".

Насправді ситуація складніше, ніж здається. Сама субординація в релігійних організацій УПЦ має заплутаний характер. Як пояснював Інформатору відомий волонтер, протоієрей УПЦ Андрій Пінчук, відсторонений від служіння за критику патріарха РПЦ Кирила (Гундяєва), в УПЦ структура побудована таким чином, що громади на найнижчому рівні, та єпархії на більш високому, максимально незалежні одна від одної та від центру.

"Церковні організації дуже децентралізовані. ДЕСС буде виписувати приписи всім всеукраїнським і єпархіальним (обласним) управлінням такої церкви. Такий зв’язок (статутний і канонічний) вже встановлений між УПЦ і РПЦ. Тож в УПЦ такі приписи будуть надані київській митрополії та всім єпархіальним управлінням, яких біля 50", - пояснив він.

Заборона УПЦ МП в Україні

Раніше цього тижня Рада підтримала законопроєкт №8371, відповідно до якого діяльність РПЦ на території України заборонена. УПЦ Московського патріархату відводиться 9 місяців на те, щоб повністю припинити будь-які зв'язки з  церквою ворога. Крім того, документом передбачений чіткий порядок контролю, який передбачає дотримання цих вимог. Депутати та українська спільнота вже назвали це рішення історичним. За словами президента України Володимира Зеленського, тепер днями він буде говорити про законопроєкт з представниками Вселенського Патріарха Варфоломія

Інформатор з'ясував, чому Офіс президента поспішав з ухваленням заборони російської церкви в Україні. Також ми пояснили, як заборона РПЦ може сприйнятися у США і чи може нашкодити це Україні у майбутньому. До слова, заборона РПЦ жодним чином не передбачає обмеження свободи сповідування релігії або переконань в Україні. Також Інформатор писав, як голосували (і не голосували) за цей законопроект українські політсили та окремі депутати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube