Московський патріархат остаточно втратив ще один собор - рішення суду

Одна з головних пам'яток Чернігова, Спасо-Преображенський собор, тепер у власності ПЦУ

Спасо-Преображенський собор Чернігів, верховний суд
Родзинка Чернігова, історичний храм XI століття більше не може використовуватись УПЦ МП

Верховний Суд остаточно відмовив УПЦ (Московський патріархат) у праві користування Спасо-Преображенським собором у Чернігові. Касаційний господарський суд ВС виніс рішення щодо позову Чернігівській єпархії УПЦ МП. Про це 26 листопада повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій. 

В результаті було ухвалено рішення на користь Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” – храм XI століття більше не може використовуватись УПЦ МП. Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" назвав це рішення "історичним".

Спасо-Преображенський або Спаський собор у Чернігові - це споруда XI століття, одна із найстаріших в Україні та одна з головних пам'яток Чернігова. Одна з найстаріших збережених монументальних кам’яних будов України, головна споруда Чернігівського князівства.

Це пам’ятка давньоруського зодчества, будівництво якої почалося в першій половині XI століття. Будівництво собору було завершене сином Ярослава Мудрого Святославом, який після смерті Мстислава очолив Чернігівське князівство.

2023 року Мінкульт передав його в розпорядження ПЦУ. Відповідно УПЦ звернулася до суду, який через півтора року остаточно програла. Провадження у справі відкрили ще в березні 2023 року, справу розглядали суди різних інстанцій.

Заборона УПЦ МП в Україні   

24 серпня, в День незалежності України, президент Володимир Зеленський підписав закон про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, що пов'язані з Росією. Відповідно, йдеться, зокрема, про УПЦ Московського патріархату. Метою закону є заборона діяльності таких організацій, а також заборона проросійської пропаганди. Уже з 25 серпня цей закон набув чинності. 

Але, як розібрався Інформатор, все не так просто – процес згортання діяльності УПЦ займе мінімум дев'ять місяців, а насправді навіть більше. І це якщо все піде гладко - тобто ефективно з боку держави та без опору з боку церковників.

15 жовтня Кабмін ухвалив протокольне рішення щодо порядку перевірки релігійних організацій та церков, які можуть бути пов'язані з РПЦ, яка в Україні заборонена. Документом встановлюється чіткий алгоритм, за яким відбуватиметься інспекція ймовірних афілійованих з РФ релігійних структур. У випадку їх виявлення - такі структури можуть бути заборонені через 9 місяців.

Також повідомлялося, що Володимир Зеленський провів телефонну розмову зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. Президент України подякував Його Всесвятості за молитви за Україну. Крім того, він відзначив публічну позицію Патріарха й Константинопольської православної церкви щодо підтримки нашої держави. Також у розмові йшлося про закон щодо духовної незалежності України.

Папа Римський Франциск висловився проти рішення України заборонити УПЦ Московського патріархату. Він заявив, що церкви чіпати не можна, і кожен має право молитися там, де він хоче. При цьому представники Вселенського Патріархату та сам Патріарх Варфоломій публічно не висловлювали схвалення чи осуд заборони УПЦ МП в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube