Генератори, які планується збудувати у сусідів, працюватимуть на українському газі
Молдова може забезпечити постачання електроенергії до України у рамках проєкту "газ на електроенергію". Країна готова розмістити на своїй території генераційні установки. Енергія вироблятиметься з використанням природного газу, який постачатиме Україна
Держави під цей проєкт мають намір зробити газову інфраструктуру "комерційно надійною", йдеться у спільній заяві міністрів закордонних справ України, Молдови та Румунії за підсумками зустрічі у Кишиневі 5 червня. Дмитро Кулеба, Міхай Попшой (Молдова) і Лумініца Одобеску (Румунія) обговорили поточну ситуацію з безпекою у регіоні, а також перспективи співпраці, вказано в повідомленні на сайті МЗС України.
Зокрема, сторони наголосили на першочерговому значенні розвитку регіональних електричних з’єднань та пообіцяли спільно працювати над збільшенням пропускної спроможності Транс-Балканського газового шляху як частини Вертикального газового коридору.
Крім того, глави МЗС висловили готовність працювати з метою збільшення ефективності та обсягів транзиту товарів, передусім сільськогосподарської продукції, з (до) України через Молдову та Румунію до Дунайських портів, надаючи особливий пріоритет залізницям "Шляхів Солідарності".
"Республіка Молдова та Румунія підтверджують свою готовність сприяти пост-конфліктній відбудові України. Географічне положення на кордоні з Україною дозволяє Республіці Молдова та Румунії відігравати суттєву роль у підтримці відбудови, виступати логістичним хабом для залучених компаній та організацій", - підкреслено у заяві.
Також Молдова та Румунія підтвердили свою підтримку Спільного комюніке про основи миру та готовність працювати над встановленням справедливого миру для України в рамках бачення, представленого українською стороною під час Першого Глобального Саміту Миру.
Головна причина застосування заходів обмеження – наслідки вже восьми з початку цього року ракетних ударів ворога по енергосистемі України. Для подолання дефіциту залучаються імпорт та аварійна допомога з країн Європи. Але через масштабність пошкоджень цих заходів не вистачає для підтримки балансу в енергосистемі, тому диспетчерський центр "Укренерго" вимушений застосовувати заходи обмеження споживання і для промислових, і для побутових споживачів.
Більш ніж половина споживання електроенергії в Україні покриває атомна генерація. Вона є базовою та дозволяє утримувати енергосистему стабільною. Відповідну заяву в ефірі телемарафону "Єдині новини" зробила заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук. Зараз один з найважчих періодів для енергосистеми: спека, зростає споживання, здійснюється відновлення енергообʼєктів, ремонтна кампанія існуючого генерувального обладнання і мереж. Триває активна робота з розбудови розподіленої генерації – це і відновлювана енергетика, і газотурбінні та газопоршневі установки.
За базовим сценарієм компанії Yasno, взимку 2024-2025 років українців очікують 12-годинні відключення електропостачання. При цьому це лише попередні дані: остаточний прогноз щодо дефіциту електроенергії та графіків відключень Yasno планує оприлюднити в серпні. Він може як покращитися, так і погіршитися.
У компанії пояснюють, що зараз можна спрогнозувати, що взимку в енергосистемі буде дефіцит в районі 30-35%. Тоді після заживлення інфраструктури для споживачів дефіцит складе 50%.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.