Мобілізація в Україні: адвокат пояснив, чи можна замість служби в ЗСУ піти на альтернативну

Конституція України дозволяє замінити військову службу альтернативною, наприклад, з релігійних міркувань: то чому працівники ТЦК відмовляють, а судді стають на їхній бік?

українські війскові
Альтернативна служба є заміною строкової військової служби, але - не військової служби під час мобілізації

Від початку мобілізації в Україні траплялись і трапляються випадки, коли військовозобов'язані просять воєнкомів скерувати їх на альтернативну службу замість військової. Переважно у таких випадках кажуть, що не можуть брати до рук зброю та вбивати людей - не дозволяє релігія. Працівники ТЦК не беруть це до уваги та відмовляють. Одні судді у таких справах встають на бік військовозобов'язаних, інші - воєнкомів. А як правильно? 

Адвокат Роман Сімутін у своєму You-Tube-каналі пояснив нюанси мобілізації в умовах воєнного стану. Він зазначив, що не радить військовозобов'язаним сподіватися на виграш такої справи у суді. 

За його словами, Конституція України справді передбачає заміну військової служби альтернативною невійськовою - про це йдеться у Статті 35, яка гарантує право на свободу світогляду і віросповідання. Однак, в умовах військового часу це не працює. Адже, за законодавством України, альтернативна служба є заміною строкової військової служби. А замінити нею військову службу під час мобілізації не  можна, бо це - різні юридичні поняття. 

Для прикладу, у червні 2023 року в Кременчуці чоловік судився за своє право на альтернативну службу - і виграв. Прокурори подали апеляцію - і також виграли її. В результаті, чоловіка позбавили волі на три роки за ухилення від мобілізації, не взявши до уваги його релігійні погляди. 

"Відколи 17 березня 2014 року розпочався особливий період, утворилася безпрецедентна правова ситуація. Суд першої інстанції витлумачив альтернативну службу під час війни як законне право громадянина, а апеляція навпаки заперечила можливість скористатися правом на альтернативну службу, позаяк воно не діє в нових юридичних умовах особливого періоду", - пояснив Роман Сімутін. 

Адвокат наголосив, що не радив би обирати цей шлях. Бо довести свою правоту буде вкрай складно. 

"Але якщо ви вже на ньому - то судіться. У випадку, якщо Верховний суд все ж таки виправдає військовозобов'язаних, то всі подібні справи будуть переглянуті, а засуджені за ними особи - виправдані. Правда, допоки це станеться, дехто може вже чимало відсидіти", - вважає Сімутін. 

 

 За ухилення від мобілізації садять до в'язниці

Нещодавно Балаклійський районний суд Харківської області засудив 44-річного жителя Балаклії Харківської області, який двічі ухилявся від мобілізації, заявивши, що не готовий убивати. Він  відмовився з'явитись на розподільчий пункт до військкомату, отримавши такий наказ у лютому 2023 року за декілька днів до окупації міста росіянами. 

Також відомо про чоловіка з Полтавщини, який відмовився служити, посилаючись на хвору дитину та маму з інвалідністю II групи. Він отримав умовний термін - один рік позбавлення волі. 

У Міністерстві оборони та ЗСУ кажуть, що від мобілізації не ухилиться ніхто. Для цього є електронний реєстр, в який внесли дані усіх чоловіків від 18 до 60 років. Військовозобов'язаних закликають прийти до ТЦК добровільно та уточнити дані. Обіцяють, що у випадках проблем зі здоров'ям чи інших причин, передбачених законодавством для відстрочки від служби, насильно забирати до армії не будуть. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube