Мобілізація в Україні: чи потрібно жінкам за кордоном ставати на військовий облік

Дипустанови України мають обов’язок лише з військового обліку громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку

Мобілізація в Україні
Військовий облік для жінок за кордоном. Колаж: Інформатор

В Україні з 1 жовтня деяким категоріям жінок необхідно ставати на військовий облік. Зокрема, йдеться про медичних спеціалісток. Їм обов’язково необхідно знаходитися на обліку у ТЦК, але, якщо вони знаходяться за кордоном, зробити це неможливо.

Про це розповів адвокат та провідний юрисконсульт Nota Group Антон Маринич у коментарі “РБК-Україна”. За його словами, на облік також добровільно можуть стати представниці інших професій.

За законом, жінки, які мають вищу освіту з медичної або фармацевтичної діяльності, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних. Втім, велика кількість таких виїхали за кордон з початком повномасштабного вторгнення. Їх можуть взяти на облік консульства або посольства. Однак зробити це можна лише у тому разі, якщо жінка вже перебуває на військовому обліку у ТЦК за місцем реєстрації. Підтвердженням для цього може бути військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаної.

Українські дипустанови мають зобов’язання лише з військового обліку громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку за встановленою формою списків. Крім того, необхідно також встановити ступінь придатності, але за кордоном медичну комісію теж пройти не можна.

Військовозобов’язані жінки з медичною освіту, які не перебувають на обліку у ТЦК, можуть працевлаштовуватися за кордоном як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року. Але можливо це у разі, якщо вони здобули освіту до 30 грудня 2022 року.

Як жінкам стати на військовий облік

Для взяття на військовий облік жінкам-медикиням необхідно особисто з’явитись до ТЦК та СП за місцем реєстрації. Там вони мають надати наступні документи:

 заява про взяття на облік;

  • паспорт або ID-картка;
  • ідентифікаційний номер;
  • документ про здобуття спеціальності/професії;
  • довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
  • свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
  • свідоцтво про шлюб;
  • фотокартки 3х4.

Після цього формується особова справа, а жінку відправляють на медичну комісію. Там встановлюється ступінь придатності до військової служби. 

Чи обмежать жінкам-медикиням виїзд за кордон

Верховна Рада не планує обмежувати жінкам-медикам виїзд за кордон. Відповідні рішення не готуються попри те, що з 1 жовтня всі громадянки з медичною спеціальністю зобовʼязані стати на військовий облік. Також питання запровадження відповідного обмеження не розглядається й на рівні правоохоронного комітету парламенту.

Також ще 30 вересня речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко сказав, що жінкам-лікарям та жінкам-фармацевтам дозволять виїзд з України з 1 жовтня. Це стосується усіх жінок, які мають стати на військовий облік з початку жовтня. Для військовозобов'язаних чоловіків 18-60 років заборона залишається чинною.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube