Що таке бойова повістка і що загрожує за неявку по ній в ТЦК: пояснення адвоката

Читать на русском

Ухилення від мобілізації загрожує тюремним ув'язненням, якщо людина пройшла військово-лікарську комісію та не з'явилась за наказом по бойові повістці до ТЦК

Читать на русском
Військовий, бойова повістка
Неявка по бойовій повістці карається позбавленням волі. Фото: Вараська міська рада

Ухилення від мобілізації загрожує тюремним ув'язненням, якщо людина пройшла військово-лікарську комісію та не з'явилась за наказом по бойові повістці до ТЦК

Якщо громадянин не явився у ТЦК по бойовій повістці, це може призвести до кримінальної відповідальності. Таким людям загрожує до від трьох до п'яти років за ґратами. Видається бойова повістка лише після проходження військово-лікарської комісії. 

Про це розповіла адвокат Поліна Марченко. Вона роз'яснила деталі, що варто знати українцям про видачу повісток. 

В Україні існують два види повісток: звичайна та бойова. Перша вручається для уточнення даних та для проходження військово-лікарської комісії. Друга — для відправлення на фронт після цих процедур.

За неявку по звичайній повістці передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. Однак за неявку по бойовій повістці загрожує кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років.

Юристка зазначила, що в Україні є лише кілька випадків, коли суд виправдав людину за те, що та не явилась по бойовій повістці. За її словами, їх кількість можна перерахувати на пальцях. У цих справах було встановлено, що повістка була оформлена з порушеннями.

У більшості справ неявка по бойовій повістці призводить до кримінальної відповідальності. Військовозобов'язаний отримує вирок, який точно призведе до появи судимості. Зазначається, що судді часто дають умовне без відбування в колоніях суворого режиму. 

Мобілізація в Україні

В Україні об'явили положення про воєнний стан та загальну мобілізацію з 24 лютого 2022 року. Ці міри тривають досі. У ТЦК часто кажуть, що чоловікам треба прийти до військкоматів, інакше це буде вважатись порушенням закону. Проте, юристи заперечують таке зобов'язання чоловіків і кажуть, що у людей є вибір чи являтись на мобілізацію до лав ЗСУ. Адвокат Ростислав Кравець повідомив, що за добровільну неявку до ТЦК та СП адміністративної чи кримінальної відповідальності не буде. 

Також у Міністерстві юстиції України пояснювали, які документи має мати працівник ТЦК, який вручає повістки громадянам. Цей список виглядає таким чином: наказ коменданта про перевірку документів (або копію), службове посвідчення ТЦК, що підтверджує, що вони є саме тими, хто зазначений у наказі коменданта про перевірку документів, наказ чи розпорядження ТЦК, яким уповноважені зазначені особи на вручення повісток. Також у відомстві додали, що у разі, якщо військовий не показує якийсь документ, чи в нього їх не вистачає, то повістку можна не приймати. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.