Мир в Україні на умовах кремля: навіщо Ілон Маск виступив з такою пропозицією

Читать на русском

Його могли спонукати до цього бізнес-інтереси, політичні мотиви або страх перед ядерною війною

Читать на русском
Мир в Україні на умовах кремля: навіщо Ілон Маск виступив з такою пропозицією

Його могли спонукати до цього бізнес-інтереси, політичні мотиви або страх перед ядерною війною

Генеральний директор компаній Tesla та SpaceX Ілон Маск зробив декілька постів у Twitter, в яких запропонував завершити війну росії проти України, залишивши Крим за росією. Крім того, на його думку, встановленню миру сприятиме проведення виборів на окупованих територіях під контролем ООН, затвердження нейтрального статусу України, а також постачання нею води на окупований півострів.

Інформатор розбирався, що спонукало американського бізнесмена взятися за вирішення геополітичних питань, і чому його пропозиції схожі на риторику кремля.

Версія перша. Only business!

Важко не помітити, що останні роки Ілон Маск відкрито насолоджується своїм колосальним впливом у Twitter, де в нього понад 100 мільйони підписників. Він не раз демонстрував, як одним невимушеним твітом здатний обрушити або підняти на неймовірний рівень котування своїх чи інших публічних компаній. З фондового ринку він легко перемикається на індустрію криптовалют, іноді провокуючи своїми постами в соцмережі зростання курсу биткоіну на десятки процентів. І цим користується його Tesla, яка одного такого разу заробила на продажу цієї валюті понад сто мільйонів доларів.  

Тож, твіти найбагатшої людини світу про сценарії досягнення миру в російсько-українській війні багато хто сприйняв як намагання Маска в чергове заробити гроші.  

«Перший результат твіта Маска про Україну – це падіння акцій Tesla. Очевидно, що Маск, публікуючи ці повідомлення в Twitter, чудово розумів наслідки своїх дій для фондового ринку. Відповідно, якщо він це зробив, то розумів, якою буде реакція, і міг спрогнозувати падіння цін на акції своєї компанії. Виходить, йому було це вигідно. Оскільки при падінні ринку, маючи певну кількість грошей, ти можеш викупити свої акції за більш низькою ціною. Не берусь судити, наскільки така версія правдоподібна, але в ній є логіка», – говорить політичний експерт Юрій Романенко.

І дійсно, на тлі пропозицій Ілона Маска щодо умов завершення російсько-української війни акції компанії-виробника електромобілів Tesla знецінилися майже на 9%. За даними біржі Nasdaq, вартість однієї акції компанії Tesla впала майже на 23 долара і тепер складає близько 242 доларів. Наразі компанію оцінюють у 706 млрд доларів.

Водночас, на думку інших спостерігачів, дії Маска навпаки були спрямовані на те, щоб підняти вартість своїх активів. «Ілон Маск візіонер, винахідник та підприємець. Але не це зробило його найбагатшою людиною світу. Насамперед він геніальний продавець. Продавець повітря. Він робить мільярди із хайпа. Вартість його акцій – це хайп. Він популярний, його акції зростають. Він генерує ідеї, його акції зростають», – говорить інвестиційний банкір Сергій Фурса.

А дехто у зв’язку з цим нагадує: на півдні України сконцентровані родовища літія, найбільшим споживачем якого є корпорація Tesla. Тож, можливо, мирні ініціативи Ілона Маска пояснюються банальним бажанням зберегти стабільність свого бізнесу, навіть якщо Україні за це доведеться заплатити своїми територіями та незалежністю. 

Версія друга. Політичний дебют

Маск робить те саме, що свого часу робила американська конгресвумен Вікторія Спартц яка звинуватила українську владу у відсутності належного контролю над поставками зброї від США, вважає міжнародний оглядач Олексій Кафтан. Тобто – грається на полі Трампа, тільки як конкурент, а не як шістка. «Сам Маск не може балотуватись, але може забезпечити розкрутку своєму кандидату – губернатору Флориди Рону ДеСантісу. Флорида сильно постраждала від урагану Йен. Позавчора ДеСантіс звернувся до Байдена із вимогою про «штормову» допомогу, проти якої (для інших штатів) раніше категорично виступав», – каже експерт.

Схема, за його словами, очевидна: «замирення», яке пропонує Маск, означає припинення допомоги Україні, що призводить до суттєвої економії американського бюджету, а це у свою чергу сприяє появі коштів на допомогу Флориді. «Наратив «нам потрібніше, про себе треба думати» – суто трампістський. Їхня байка про брак контролю над постачанням зброї в Україну – те ж саме, що і прожект «мирного врегулювання». Різниця лише у формі його подачі», – переконаний Олексій Кафтан.

Політолог Юрій Романенко також допускає, що за витівкою Маска стоять чиїсь політичні інтереси. «Суть змови, яку пропонує Маск, нічим не відрізняється від того, про що велись перемовини між Україною та росією ще на початку війни у березні. Маск не сказав нічого того, що б не було частиною тодішнього переговорного процесу, – зауважує Романенко. – Тому, якщо припустити, що американський бізнесмен грає в таборі республіканців (які є суперниками нинішніх хазяїв Білого Дому – демократів), його заяви на фоні загострення російсько-української війни і можливого переході її у стадію конфлікту з використанням ядерної зброї покликані вплинути на передвиборчий процес в Америці. В інтересах якоїсь групи в республіканській партії. Перш за все тієї, яку очолює Дональд Трамп». І схоже, така точка зору має підґрунтя. Нещодавно син Трампа робив твіт про те, що США мають триматися осторонь російсько-української війни і не розпалювати її до меж третьої світової заради України. «Трамп точно зробить цю тему важливою у рамках своєї реконкісти за Білий Дім. America first – це ще й про ізоляцію, подалі від світових проблем», – вважає Сергій Фурса, який впевнений в тому, що Маск – трампіст.

Версія третя. Не Маск зламався, а Маска зламали

Представники міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm висунули версію про те, що офіційний твіттер-акаунт Ілона Маска зламали російські хакери.

Такий висновок вони зробили за деякими ознаками:

• не типовий стиль твітів

• їхня частота

• дописи, що протирічать загальній позиції Маска, якої він дотримувався по відношенню до України

• синхронна активація російських ботів/тролів, які відразу почали всюди спамити темою твітів Маска. 

«До того ж, досить типовий стиль чорних хакерів – зламати відому персону, від твітів якої може грати фондовий ринок, і почати писати якусь дичину, щоб заробити на різниці курсів акцій», – прокоментував ситуацію керівник проєкту InformNapalm Роман Бурко. – Тому закликаємо вас витримати паузу, подивимось, чи справді Маск «зламався», чи все ж таки його акаунт зламали». 

Втім, судячи з того, що за час, який минув після скандальних твітів Маска, він так і не спростував їх, зламу аканунта мільйонера таки не було.  

Версія четверта. Генії – теж люди   

Маск, як будь-яка людина, може помилятися. Цьому міг би  сприяти відповідний інформаційний контекст, зайнятість і концентрація уваги на геть інших справах.

Цікаво, що декілька днів тому запахідні ЗМІ писали: Ілон Маск читає Russia Today і навіть бачить там «деякі хороші моменти». Це витікає з повідомлень, які були використані в судовій справі Twitter проти мільярдера (Маск намагається вийти з угоди про купівлю соцмережі). «Насправді я вважаю їхні (RT) новини доволі цікавими. Багато нісенітниці, але є і хороші моменти», – написав гендиректор Tesla. Такі симпатії могли якщо і не викривити картину світу мільярдера, то суттєво вплинути на неї. 

Також певну роль в цій історії міг зіграти банальний людський страх. «Після того, як путін помахав деякими прапорами щодо ядерної зброї, у західних ЗМІ почала циркулювати дезінформація про нібито «конвої з ядерною зброєю». Цього не відбувається, але «ядерний градус», викликаний кремлем, приносить дивіденди страху. Першим на це попався Ілон Маск», – написав у Twitter міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас. 

Тієї ж думки і опозиційний російський політолог Аббас Галлямов: «Думаю, Ілон Маск просто боїться ядерної війни, тому все це і написав. Хоче трохи розслабити путіна».

Версія четверта. Знову жарти?

Це далеко не перший випадок, коли Ілон Маск ставить на вуха півсвіту своїми висловлюваннями в Twitter. Так, 16 серпня він спровокував вибух інформаційної бомби у футбольному світі. Американський мільярдер написав, що купує один з найвідоміших у світі футбольних клубів «Манчестер Юнайтед», який має багатомільйонну армію вболівальників і коштує два мільярди доларів.

Той твіт Маска також миттєво розлетівся по соцмережах, футбольних форумах та ЗМІ, за лічені години зібравши понад 300 тисяч лайків. А сам Ілон після сенсаційної заяви надовго замовк. Журналісти кинулися за коментарями до адміністрації клубу та його власників, однак домогтися якоїсь інформації їм не вдалося. Тоді-то і почали лунати коментарі про те, що Маск пожартував. А згодом і сам американський бізнесмен повідомив, що це не всерйоз: «Я жодних спортивних команд не купую».

Не були серйозними наміри Ілона і щодо придбання Twitter за 44 мільярди доларів. Правда, цей «жарт» обернувся для нього судовим позовом з боку компанії, яка хоче змусити Маска завершити купівлю, від якої він відмовився.

Чим завершиться для найбагатшої людини світу історія з його твітами про сценарій розвитку подій в Україні? «Українці після цієї історії мають ставитися до Маска так же, як і до неї. Як до екстравагантної людини, як до генія, який здатний досягати поставлених цілей, не боїться експериментувати і йти проти течії. В принципі, він і тут пішов проти течії, вважаючи, що заради запобігання термоядерній війні необхідно зробити поступки за рахунок України. Ну, ок! А сорокамільйонна Україна вважає, що для неї це неприйнятно», – вважає Юрій Романенко.

Що цьому передувало

Американський мільярдер Ілон Маск написав у Twitter повідомлення, в якому закликав користувачів соцмережі проголосувати «так» чи «ні» за такі умови «україно-російського миру»:

• перепровести вибори на анексованих землях під наглядом ООН: «росія йде, якщо на це буде воля народу»;

• зробити Крим формально частиною росії. Маск додає: «Як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)»;

• забезпечити водопостачання Криму;

• Україна залишається нейтральною.

62,5% фоловерів мільярдера з усього світу виявилися не згодні з окресленим перебігом подій. Не забарилися з відповіддю й українці.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк у відповідь заявив, що має кращу пропозицію:

• Україна звільняє свої території, включно з анексованим Кримом;

• росія проходить демілітаризацію та обов’язкову денуклеаризацію і більше не може загрожувати іншим;

• воєнні злочинці піддаються міжнародному трибуналу.

Уже колишній посол України в Німеччині Андрій Мельник зазначив: «Єдиний результат: тепер жоден українець ніколи не купить вашу чортову Tesla. Тож удачі тобі, Ілон Маск».

Заяву Маска також розкритикували постійний представник при ООН Сергій Кислиця, старший політичний радник Гельсінської комісії США Пол Массаро та низка інших публічних діячів.

Після хвилі критики Маск створив ще одне голосування, яке спростив до питання: чи мають жителі анексованого Криму та Донбасу вирішувати, є вони частиною росії або України.

На зауваження про те, що його дописи обурюють багатьох українців, Маск відповів, що його більше хвилює те, що «мільйони людей можуть померти без потреби заради того ж результату». Цю відповідь він пояснив проведенням мобілізації у росії: мовляв, у рф більше населення, тому «перемога України в тотальній війні малоймовірна».

«Якщо ви дбаєте про народ України, шукайте миру», — заявив американський бізнесмен.

На дописи Ілона Маска відреагував навіть президент України Володимир Зеленський, який опублікував своє опитування у Twitter: «Який Ілон Маск вам подобається більше: той, що підтримує Україну, чи той, що підтримує росію?».

У відповідь засновник Tesla і SpaceX запевнив Володимира Зеленського, що все ще підтримує Україну. Його хвилює шкода, якої війна може завдати світові. Водночас він наголосив, що його компанія продовжує допомагати нашій країні.

Раніше Інформатор писав, чи боїться світ ядерної катастрофи, а також про те, що оточення путіна почало процес його знищення

Також ми писали, що США не бачать сигналів про готовність рф застосувати ядерну зброю.

Ольга Чорна 



Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.