Чи боїться світ ядерної катастрофи

Читать на русском

Ризик того, що путін наважиться на ядерний удар, високий

Читать на русском
Чи боїться світ ядерної катастрофи

Ризик того, що путін наважиться на ядерний удар, високий

Реакція на ядерний шантаж з боку рф нагадує ажіотаж напередодні 24 лютого: всі розуміють, що ресурси та можливість є, проте деякі сумніваються в тому, що путін зможе собі таке дозволити. Більш того - масштабна війна вкотре доводить про те, що від нього можна очікувати всього. Втім, світ вчиться на помилках України. 

Як реагує Україна

Володимир Зеленський підтверджує загрозу ядерного удару, хоч і не вірить, що путін піде на цей крок.

«Я не вірю, що він буде використовувати цю зброю. Я не думаю, що світ дозволить йому використовувати цю зброю», – сказав він в інтерв’ю німецькому виданню Bild

Ризик не тільки для безпеки всього світу (досвід навчив, що президентові рф слово “безпека” незнайоме), але й для існування самої росії, кордони якої він нібито захищає своєю агресивною політикою. Радник Офіса Президента Михайло Подоляк звернув увагу на те, що світ змінив своє ставлення до росії, і після ядерного удару фатальних наслідків їй не уникнути. 

"Росія не буде використовувати ядерну зброю. Тому, що росія як держава - і це світ точно зробить - не буде існувати одразу після цього. І тому немає сенсу говорити про це з паном Зеленським. Про це мають говорити публічно, на тій же сесії ООН сказати: “Дивіться, пані і панове російської федерації, хочете закінчити існування протягом 20 хвилин - будь ласка, думайте про ядерну зброю. І закінчуйте про це говорити вголос. У себе на пропагандистських ефірах говоріть - нам байдуже, що ви там робите. Але з фізичної точки зору ви маєте розуміти, що тільки рука потягнеться до червоної кнопки - відразу все закінчиться в історичному сенсі для рф. Я думаю, що в росії це дуже і дуже прекрасно розуміють. Вони підвищують ставки, але думають, що світ до них буде ставитись так само, як і до війни. Ні. Україна показала, як треба дивитись на російську федерацію", - так прокоментував ситуацію спікер в ефірі ТСН. 

Представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький в інтерв’ю виданню The Guardian назвав ризики ядерного удару високими і навіть повідомив, де його можуть завдати. 

"Удари, ймовірно, будуть націлені на місця вздовж лінії фронту де дислокується велика кількість особового складу та техніки, а також по важливих командних центрах та критичній інфраструктурі. Щоб їх зупинити, нам потрібні не лише зенітні, а й протиракетні системи", – сказав Скібіцький.

Тут ми писали про те, чим відрізняються NASAMS, які Україна має отримати, від решти діючих систем ППО та чи вдастся ними відбити ядерний удар.

Чому це важливо для світу

Рішучість міжнародних лідерів зростає. Як повідомляє “Укрінформ”, речник ЄС Пітер Стано закликав обговорити тему ядерної гри путіна у форматі Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку. На його думку, міжнародне співтовариство має бути єдиним у тиску на путіна. Також спікер відзначив, що російський президент використовує ядерний елемент як частину свого терористичного арсеналу. 

В США неодноразово заявляли, що також зверталися до кремля з попередженнями про наслідки. Про це в інтерв’ю американським виданням казали Держсекретар Ентоні Блінкен та радник Президента США з національної безпеки Джейка Саллівана. І можна було б сказати, що дії світових лідерів обмежуються лише словами, проте минулого тижня в Пентагоні повідомили про додаткову допомогу Україні на 1,1 млрд доларів. 

Як це може бути пов’язано з ядерною зброєю? На думку радника Офісу Президента, Україні потрібно повернути під свій контроль окуповані території для того, щоб росія не відчувала, що має право шантажувати світ, підвищувати ставки, ескалувати конфлікт і вважати себе переможцем у війні проти Європи.

«Якщо ядерна зброя буде використана зараз, у ХХІ столітті, цю скриньку Пандори ми не закриємо знову. Тому що є багато нестабільних політичних режимів, які скористаються цією ситуацією й почнуть спекулювати на ядерній зброї та намагатимуться використати її в тій чи іншій формі, оскільки вони думатимуть, що це допустимо», – сказав радник керівника Офісу Президента.

Подразником для путіна могло бути рішення України вступати в НАТО і підтримка іноземних партнерів цього кроку. На тлі цього можна було припустити, що ризик застосування ядерної зброї зростає. Однак європейські країни та США не евакуюють свої представництва з України. Ба більше - США і Болгарія радили своїм громадянам виїхати з рф

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, станом на 2021 рік у рф  було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою. 

Не видно реакцій з боку великого бізнесу. Той же McDonald's, двері якого були зачинені протягом 7 місяців війни у всіх регіонах, продовжує відкривати свої ресторани, ігноруючи існуючі ризики ядерного удару. І на відміну від того, що відбувалося напередодні повномасштабного вторгнення, зараз українська влада заявляє про загрозу прямо і закликає до рішучих заходів. Змінилася і риторика західних партнерів: якщо до війни інформація про вторгнення потрапляла до ЗМІ через інсайди та анонімні джерела, сьогодні вже ніхто і не приховує занепокоєння через ядерний шантаж. 

Отже, війна в Україні змінила ставлення світу до погрози з боку рф. Якщо раніше іноземні партнери надавали перевагу евакуювати власних людей подалі від потенційного епіцентру і чекати на стабілізацію ситуації, то тепер вони сконцентровані на превентивних заходах і недопущенню катастрофи. 

Що цьому передувало?

21 вересня президент рф путін під час свого звернення пригрозив заходу застосуванням всіх наявних засобів у разі загрози його країні. У світовій спільноті це називають “ядерним шантажем”. Світові лідери відреагували на ці, але тільки на дипломатичному фронті. 

Раніше ми писали про чотири варіанти розвитку сценарія в США від Bloomberg

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.