Міноборони образило богиню Калі? Що це означає для україно-індійських відносин

Опублікований у соцмережі мем із богинею Калі спричинив до міжнародного скандалу

Богиня Калі та міністр Резніков
Індуїсти кажуть, що богиня Калі розлютиться

На офіційній сторінці Міністерства оборони України в соцмережі розмістили карикатуру, яка образила релігійні почуття індуїстів. В Індії, яка історично має гарні взаємини з росією, це спричинило масового обурення та зростання антиукраїнських настроїв. Ця подія трапилася за кілька днів після візиту першої заступниці міністра зовнішніх справ Еміне Джапарової до Нью-Делі — спробі змінити нейтральну позицію Індії в російсько-українському протистоянні. Потенційно публікація Міноборони може ускладнити завдання українським дипломатам.

Міністерство оборони жартує

Наше міністерство оборони втрапило в міжнародний скандал. На своїй сторінці у twitter воно поширило карикатуру із зображенням індуїстської богині Калі авторства українського художника Максима Паленка. Грізна богиня смерті копіює легковажну позу акторки Мерилін Монро, тільки замість платтячка в неї хмара чорного диму від пожежі нафтобази в Севастополі. У Міноборони написали, що йдеться про твір мистецтва, ймовірно, передбачаючи якесь несприйняття, проте реакція перевершила всі сподівання.

Твіт Міноборони
Скандальний твіт Міноборони видалили через кілька годин. Скріншот

Якби карикатуру було опубліковано на шпальтах якогось видання, як «Der Spiegel» чи «Charlie Hebdo», це виглядало б символічно та дотепно. Але тепер уся Індія обурена, адже образило почуття віруючих і не якесь медіа, а український уряд. Українське Міноборони згодом видалило карикатуру, але ще доведеться мати справу з наслідками цього жарту. Канчан Гупта, старший радник Міністерства телерадіомовлення та інформації Індії, вже висловив своє обурення.

«Нещодавно заступниця міністра закордонних справ України (Еміне Джапарова — ред.) була в Делі з проханням про підтримку Індії. За цією фальшивкою ховається справжнє обличчя української влади. На пропагандистському плакаті була зображена карикатура на індійську богиню Ма Калі. Це напад на індуїстські почуття в усьому світі», — заявив Канчан Гупта.

Богиня Калі вважається однією з найважливіших в індуїстському пантеоні. Порівняння її з американською актрисою обурило майже 1,4 мільярда послідовників цієї релігії в Індії. Користувачі twitter пишуть, що богиня часу, знищення, війни та смерті буде мститися за таку «образу», а вони «просто чекатимуть і спостерігатимуть, як це відбувається».

Поклоніння Калі
Калі вважається однією з найголовніших богинь в індуїзмі. Скріншот відео

Благодатний ґрунт

Слід зазначити, що Канчан Гупта віддавна підтримує рф: на другий день після повномасштабного нападу росіян, він писав, що Україна займає послідовну антиіндійську позицію на міжнародних майданчиках, тому, мовляв, Київ не потрібно підтримувати, а краще дружити з москвою. Проблема в тім, що він далеко не єдиний, хто має такі настрої.

Росія традиційно, із часів СРСР, сприймається індійцями як дружня країна, яка допомогла в скрутний час, коли Індія потребувала когось на противагу впливу США. Країни є партнерами по БРІКС, вони тісно співпрацюють. До прикладу, у 2019 році Індія скасувала статтю 370 Конституції, яка надала Джамму й Кашміру особливий статус. Тоді уряд прем’єра Нарендра Моді зіткнувся із жорсткою критикою на міжнародній арені, але росія заявила, що це «внутрішня справа» Індії.

Моді та путін
Індія та росія традиційно мають гарні відносини. Фото: BBC

Індія отримала чималу вигоду, купуючи російську сировину, зокрема нафтопродукти, за дисконтними цінами. Нью-Делі не приховує свого бажання і далі співпрацювати з путінським режимом. У 2023 році планують наростити свій експорт до рф у п’ять разів — до 10 мільярдів доларів, повідомляє Reuters.

Через призму цієї співпраці Україна виглядає незручною перешкодою, яка заважає отримувати вигоду від торгівлі і з росією, і з Заходом. Україна дратує. Під час підготовки до саміту G-20, який має відбутися у вересні в столиці Індії, політики цієї країни опинилися в скрутному становищі, намагаючись змістити полюс уваги іноземних урядів із війни в Україні на інші питання, такі як проблеми клімату чи голод у світі.

«Це вплинуло на харчування, на стан здоров’я, на результати навчання, люди відстають у рості та виснажуються, а ми стурбовані лише однією війною між росією та Україною. Світ має рухатися далі, а Європа має знайти рішення для своїх викликів», — не приховував роздратування Амітабх Кант, представник Індії на саміті G20.

Амітабах Кант
Амітабах Кант каже, що світ повинен "рухатися далі". Фото: Business Today

З огляду на це, твіт українського міністерства дасть можливість Нью-Делі вчиняти недружні кроки з позиції ображеної сторони. Російська пропаганда, яка дуже впливова в Індії, обов’язково використає шанс, аби налаштувати проти нас місцеве населення. Зрештою, Туреччина обґрунтовує блокування вступу Швеції до НАТО навіть меншим приводом, адже в скандалі зі спаленням Корану, яке здійснив один з ультраправих данських (!) політиків у Стокгольмі все вказує на спецоперацію ФСБ.

Російська пропаганда в Індії

Зазвичай індійські ЗМІ намагаються продемонструвати нейтральність у питанні війни в Україні, пише «Детектор Медіа». Водночас часто розглядають війну через призму протистояння США і рф, Україну зображають «пішаком» у цій грі.

Російська пропаганда, використовує наративи антиколоніалізму, антизахідництва та, навіть, пропаганду миру для обгрунтування своєї військової агресії в Україні. Після року війни багато хто в найбільшій за населенням країні світу переконані, що росія не мала вибору, що війна в Україні потрібна, щоб захиститися від США й НАТО. Тепер же індійці ще й вважають, що Україна вчинила щодо них необгрунтований та неспровокований акт агресії. Користувачі мережі звертаються до Ілона Маска та міністра зовнішніх справ, щоб вони відреагували на твіт.

«Я абсолютно вражений тим, що українське Міністерство оборони знущається над Маа Калі, шанованою індуїстською богинею. Це грубий прояв нечутливості та невігластва. Я закликаю їх видалити образливий контент і перепросити. Повага до всіх релігій і переконань має першорядне значення», — написав один із користувачів під ніком Судханшу Сінгх.

«Надзвичайно ганебно, що рука національного уряду вдається до такої нечутливої ​​діяльності. Ви втратите навіть найменший авторитет, який у вас є. Абсолютно ганебна поведінка», — пише користувач Рохіт Каушік.

«Тепер вони довели, що б росія не робила з ними, вони на це заслуговують, а київський режим завжди зраджував нас у минулому. Чого ще ми можемо очікувати від них?», — пише один із користувачів під ніком Аніг Сінг Вішен. 

Ймовірно, негативні коментарі в соцмережах справа рук не лише реальних віруючих, але й російських чи китайських ботоферм. Ще торік New Yourk Times писало про засилля фейкових аккаунтів у індійському сегменті twitter. Розслідування показало, що надзвичайну активність виявляють користувачі, які вказують своїм місцем проживання Індію, однак насправді перебували за межами країни. За даними розслідування, такі користувачі дуже активні й на них припадало 11 % хештегів #IStandWithPutin і #istandwithrussia. Вони також створювали пропутінські повідомлення в індійському twitter.

Але з часом наративи пропаганди підхоплюють і реальні користувачі, тож іноді важко зрозуміти, з ким маєш справу. Хай там як, Індія залишається демократичною країною і громадська думка відіграє важливу роль у прийнятті політичних рішень.

Індійський нейтралітет

Київ має протистояти політичній традиції та російській пропаганді, а це неймовірно важко, і такі скандали суттєво заважають цьому. На щастя, йдеться не лише про Україну: світ стоїть на порозі поділу на блоки демократичних та авторитарних країн і, схоже, Індія таки зробить свій вибір на користь вільного світу. На цей час не було реакції на скандальний твіт ні від українських, ні від індійських офіційних осіб, що може означати спробу зам’яти скандал чи узгодити позиції для відповіді.

12 квітня заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова відвідала Нью-Делі. Це вперше після початку повномасштабної війни відбуваються контакти на такому рівні. Джапарова в інтерв’ю намагалася переконати індійське суспільство, що йдеться не про локальний конфлікт, а про глобальне протистояння. Тому Нью-Делі, як велика країна й найбільша за кількістю населення демократія на планеті повинна відмовитися від задекларованої нейтральності.

«Що стосується участі Індії — як лідера Глобального Півдня, як голови G20 — ми очікуємо, що Індія буде суттєво залучена до глобальних проблем і викликів, економічних викликів, енергетичних викликів і ядерних викликів, і буде включена в це.… Індія також має складне сусідство з Китаєм і Пакистаном. Кримський епізод також є уроком для Індії. Коли є безкарність і якщо її не зупинити, вона стає більшою», — казала пані Джапарова.

Еміне Джапарова
Еміне Джапарова переконувала індійців облишити свій нейтралітет. Фото: Punjab Kesari

Індія наразі не відмовиться від такої вигідної нейтральної позиції на користь однієї зі сторін, проте надія є. Візит пані Джапарової відбувся на тлі підготовки до іншої важливої події: міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар має здійснити турне Європою, зокрема відвідати Швецію та Брюссель.

У Стокгольмі 12 травня має відбутися другий індійсько-тихоокеанський форум ЄС. Темою переговорів будуть питання торгівлі та безпеки. Однією з найбільших проблем визначають агресивні дії Китаю в регіоні від Південно-Китайського моря до Гімалаїв, що межує з водами Індії.

Індійський дипломат
Міністр Джайшанкар планує подорож до Європи, щоб взяти участь у індійсько-тихоокеанському форумі. Фото: BBC

У Брюсселі ж Джайшанкар має провести переговори щодо поглиблення стратегічного співробітництва між Індією та ЄС, яке тим більш важливе на тлі невизначеності у відносинах із Китаєм. Під час свого візиту до Пекіна голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що взаємини Китай-ЄС напряму залежать від залучення китайської влади у війну на стороні рф. Ймовірно, Брюссель спробує отримати і від Індії рішучішу підтримку Західної коаліції.

Раніше ми писали про те, що Китай намагається розірвати Західну коаліцію, використовуючи відцентрові сили в ЄС. А ще ми писали про те, що в протистоянні зі США росія використовує угорську владу у якості «троянського коня».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube