Законопроєкт про накопичувальну пенсійну систему вже розроблений Кабінетом міністрів
Рішення щодо пенсійної реформи та запровадження накопичувальної пенсії може бути ухвалено у 2025 році. План полягає в тому, що система запрацює з 2026 року. Запланована пенсійна реформа в Україні передбачає обов'язкове відрахування 9% від зарплати на накопичувальну пенсію. За розрахунками уряду, це дасть можливі збільшити розмір майбутньої пенсії. Про це заявила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович під час пресконференції 27 січня.
"Законопроєкт про накопичувальну пенсійну систему розроблений Кабінетом міністрів. Ми вже перший раунд погодження з усіма центральними органами виконавчої влади провели. Зараз зводимо до кінця застереження, які були висловлені, узгоджуємо цифри кінцеві з Міністерством фінансів", - сказав вона.
Жолнович висловила переконання, що "в рамках найближчих місяців він (проєкт, - ред.) буде внесений у Верховну Раду для того, щоб ми запровадили всю законодавчу базу в цьому році і розпочали технічну підготовку". За її словами, під час роботи накопичувальної пенсійної системи частина відрахувань громадян йде на адміністративні витрати, і що би зменшити кількість цього адміністрування, потрібно зробити якісні ІТ-сервіси.
"Тому: в цьому році законодавство, розробляємо певну ІТ-систему, розпрацьовуємо концепт економний і ефективний Державного накопичувального фонду, і дасть Бог, з 26 року можемо розпочати перші накопичення. Це наш план", - сказала міністрка.
Як зазначила Жолнович, обов'язковим платежем буде 9% від зарплати. За її словами, ці відрахування дадуть змогу отримати на пенсії 20% від своєї середньої зарплати за життя. Інші 20% будуть йти з солідарної системи. У сумі це дасть коефіцієнт заміщення на рівні 40%. Жолнович повідомила, що відраховувати можна і більше.
"Сплачуєте добровільно більше, очевидно, і покриття буде більшим. Але це вже можливість людини самостійно врегулювати, скільки вона буде сплачувати на накопичення, і потім вираховувати той свій відсоток", - сказала вона.
Міністерка розповіла, як працює пенсійна система, та що таке коефіцієнт заміщення.
"Ми з вами заробляємо якусь суму грошей, наприклад 20 тисяч гривень чи 30 тисяч гривень впродовж життя, усереднюємо. І потім з цієї суми сплачуємо певні внески, щоб на старість забезпечити собі якійсь відсоток від цієї суми. Бо зрозуміло, що коли виходиш на пенсію, твоя пенсія не дорівнює твоїй заробітній платі. Коефіцієнт заміщення - це те, який відсоток від сплачених внесків, від заробітної плати ми гарантуємо чи хочемо гарантувати для кожної людини", - сказала вона.
Жолнович повідомила, що "40% від середнього по життю заробітку - це наша гарантія для солідарної системи"
"Це велика гарантія, бо якщо сьогодні з кожної зарплати ви сплачуєте безпосередньо в пенсійний фонд майже 19%, то гарантія в 40% - це приріст вдвічі цієї суми, це хороша гарантія, і вона визначена європейськими регламентами, і тому ми до неї прагнемо наблизитися. Сьогодні таке покриття, на жаль, у переважної більшості пенсіонерів становить усього 28%. Це недостатньо, ми це розуміємо і думаємо над тим, як би його підвищити", - сказала Жолнович.
Як зазначила міністерка, "І другі 20% плюс від тієї ж середньожиттєвої заробітної плати, як мінімум, ми гарантуємо, якщо буде накопичувальна пенсійна система".
Говорячи про пенсії по інвалідності високопосадовцям, пані Жолнович розповіла, що зареєстровано законопроєкт, який передбачає, що всі такі пенсії обраховують за загальним правилом.
"Коли людина потребує підтримки в інвалідності, то не важливо, чи це прокурор, чи, наприклад, фахівець з обліку, чи, скажімо, журналіст. Немає значення. Це людина, яка потребує підтримки. Ми маємо розраховувати ту потребу в підтримці, а не спецстатус. Законопроєкт урівнює всі підходи до нарахування допомоги по інвалідності, вони не залежать від статусу. Окрім учасників бойових дій – для них окремо зберігається підтримка", – пояснила міністерка.
Окрім того, щоб забезпечити справедливість у загальній системі спецпенсій, коли окремі категорії пенсіонерів виходять на пенсію швидше і її розрахунок здійснюють за вищими параметрами, ніж за загальним правилом, в законі про Держбюджет та у спеціальній постанові обмежили обмежувальними коефіцієнтами всі пенсії, які становлять більш ніж 23 тис. грн.
"Це, як правило, прокурори й інші топпосадовці, які отримували дуже високі пенсії. Зазвичай такі пенсії були отримані в результаті судів, судових рішень. Таким чином ми також показуємо, що будь-які маніпуляції не матимуть сенсу. І не стимулюємо людей звертатися в суд, тому що є закон і його потрібно дотримуватися", – додала Оксана Жолнович.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.